Stanisława Ryster nie ma własnego grobu. Jedna rzecz ratuje to smutne miejsce
Stanisława Ryster zmarła w kwietniu tego roku. Niestety legenda telewizji nie ma własnego grobu. Pojawił się jednak szczególny hołd w jej miejscu spoczynku.
Kariera Stanisławy Ryster
Stanisława Ryster przyszła na świat 2 maja 1942 roku we Lwowie. Ukończyła II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Katowicach, a następnie studiowała prawo na Uniwersytecie Warszawskim. Jej kariera telewizyjna rozpoczęła się w 1966 roku, kiedy prowadziła głównie programy i teleturnieje dla młodzieży.
Przełom w jej pracy nastąpił w 1975 roku, gdy została prowadzącą teleturniej "Wielka gra" na antenie TVP, który kontynuowała przez następne 30 lat, aż do zakończenia programu. Był to pierwszy w Polsce format na licencji zagranicznej. W ciągu tych trzech dekad Ryster miała okazję gościć wielu wybitnych erudytów i ludzi o ogromnej wiedzy. Nagrody finansowe zdobywane w programie stanowiły często istotne wsparcie dla uczestników, którzy dzięki swoim szerokim horyzontom mogli występować wielokrotnie.
Stanisława Ryster nie żyje
Stanisława Ryster była ikoną polskiej telewizji, przez ponad trzy dekady związana z TVP, gdzie prowadziła uwielbiany teleturniej „Wielka gra”. Widzowie cenili ją za profesjonalizm, klasę i wyjątkową kulturę osobistą. Informacja o jej nagłej śmierci została przekazana przez Michała Machnikowskiego w czwartek, 4 kwietnia 2024 roku, za pośrednictwem mediów społecznościowych.
Zmarła Stanisława Ryster. Jeśli ktoś był legendą TVP, to Ona na pewno. Pochwalę się – w jednym z wywiadów powiedziała, że spotkała się niedawno z "jednym ze swoich ulubionych graczy". Potwierdziła mi potem, że to chodziło o mnie - tydzień wcześniej zaprosiłem Ją na kawę - napisał na platformie X (dawniej Twitter).
Stanisława Ryster nie ma swojego grobu
Stanisława Ryster spoczęła w rodzinnym grobowcu Norberta i Janiny Tirków. Jej ojciec, dermatolog, podczas wojny mieszkał we Lwowie, gdzie urodziła się jego córka, a następnie osiedlił się z rodziną w Katowicach. W latach 1947-1955 kierował oddziałem chorób skórnych i wenerycznych w tamtejszym szpitalu. Z dokumentów Instytutu Pamięci Narodowej wynika, że pełnił funkcję podpułkownika w Wojewódzkim Urzędzie Bezpieczeństwa Publicznego. Zmarł w 1969 roku, natomiast matka Stanisławy odeszła w 1993 roku.
Dlatego, że na głównej części nagrobka zabrakło miejsca, rodzina umieściła dodatkową tablicę poświęconą słynnej prezenterce. Widnieje na niej zdjęcie Ryster z planu „Wielkiej gry”, a także napis „carpe diem” (chwytaj dzień) oraz krótka wzmianka o jej edukacji i najważniejszych osiągnięciach zawodowych.
Magister prawa na UW. W latach 1975-2006 autorka i prowadząca program telewizyjny. W 1998 roku nagroda Super Wiktor za osobowość telewizyjną - wygrawerowano.
Przy nazwisku Stanisławy Ryster widnieje jedynie data jej śmierci, bez roku urodzenia. Z dostępnych w internecie informacji wynika, że urodziła się w 1942 roku we Lwowie, choć różne źródła podają różne miesiące – maj lub czerwiec. W momencie śmierci miała 81 lat.