Eurowizja 2024. Znamy skład polskiego jury. To oni przyznawali punkty
Ujawniono, kto zasiadał w polskim jury, które przyznawało punkty podczas tegorocznej Eurowizji. Możecie się zdziwić, kto znalazł się w składzie pięcioosobowej komisji.
Kontrowersje wokół Eurowizji 2024
Jeszcze przed rozpoczęciem tegorocznej Eurowizji 2024 pojawiły się sprzeciwy, by w konkursie brała udział reprezentantka Izraela, Eden Golan. W trakcie jej prób wiele razy doszło do zagłuszenia jej głosu oraz skandalowania “Wolna Palestyna”. Wokalistka była też wyraźnie witana z mniejszym entuzjazmem, niż pozostali reprezentanci. Za kulisami okazało się, że delegacja Izraela doprowadzała do wielu sytuacji, przez co inni czuli się niekomfortowo. Reprezentanci Irlandii i Portugalii złożyli skargę. Ostatecznie stylista Eden Golan został usunięty z Malmo Areny.
W natarczywy sposób nagrywał on uczestników tegorocznego show. W tekście wskazano fotografowanie i nagrywanie przedstawicieli Irlandii, Grecji i Szwajcarii bez ich zgody. Bezaleli opublikował na instagramowym stories nagranie, na którym określa Bambie Thug mianem “potwora”. Udostępnił on także obrzydliwy post, w którym konkurenci Eden Golan określani są mianem szatanów i skaz dla świat - donosiła Misja Eurowizja.
Inne państwa również wyraziły sprzeciw.
Szwajcaria, Grecja i Irlandia nie stawiły się na paradzie flag. Europejska Unia Nadawców ma właśnie zebranie kryzysowe, nie wiadomo, co wydarzy się dalej. Paradoksem jest to, że największe problemy mają osoby niebinarne, ze względu na to, że podejrzana kobieta nagrywa i robi im zdjęcia bez żadnej zgody, co w Szwecji jest karane prawnie. Te trzy kraje złożyły oficjalną skargę do EBU - opowiadał nasz korespondent.
Przed finałem doszło również do incydentu z udziałem reprezentanta Holandii, Joosta Kleina, który również głośno sprzeciwiał się udziałowi Izraela w 68. Konkursu Piosenki Eurowizji. EBU zadecydowało o dyskwalifikacji Kleina w muzycznym wydarzeniu.
Dramat zwycięzcy Eurowizji. Tego nie pokazały kamery Eurowizja 2024. Afera podczas podawania punktówPo czwartkowym występie doszło do incydentu. Wbrew jasno poczynionym umowom, Joost został sfilmowany, gdy właśnie zszedł ze sceny i musiał spieszyć się do greenroomu. W tym momencie Joost wielokrotnie dawał do zrozumienia, że nie chce, żeby go filmowano. To nie było szanowane. Doprowadziło to do groźnego ruchu Joosta w kierunku kamery. Joost nie dotknął kobiety z kamerą. Incydent został zgłoszony, po czym EBU i policja wszczęły dochodzenie - tak o incydencie mówiła holenderska telewizja.
Reprezentant Szwajcarii zwyciężył tegoroczną Eurowizję
Finał 68. Konkursu Piosenki Eurowizji z pewnością należał do jednego z najbardziej kontrowersyjnych i emocjonujących w historii. Ostatecznie pierwsze miejsce w muzycznym przedsięwzięciu zdobyły Nemo, reprezentujące Szwajcarię utworem “The Code”. Za te wykonanie przyznano im 220 punktów od telewidzów oraz 365 od jurorów.
Nemo były tak rozemocjonowane wygraną, że niestety przypadkiem stłukły otrzymaną statuetkę, która pękła i zostały z niej dwie częsci . Na szczęście organizatorzy byli przygotowani na taki obrót wydarzeń. Tuż po zakończeniu finału odbyła się konferencja prasowa, a na niej Nemo trzymały już nową statuetkę . Reprezentant Szwajcarii zabrały głos na temat ważnej kwestii po tym jak okazało się, że jeden z widzów nie został wpuszczony na konferencję prasową ponieważ trzymał niebinarną flagę.
Tak jak powiedzieliśmy, złamaliśmy kod [to nawiązanie do tekstu piosenki Nemo – przyp. red.], złamaliśmy statuetkę. Jeżeli statuetka może być naprawiona, to może i Eurowizja wymaga odrobiny naprawy - powiedziały Nemo.
Kto znalazł się w składzie polskiego jury?
W sieci pojawiła się informacja, jak głosowali polscy widzowie oraz jurorzy. Tak prezentują się głosy przyznane przez widzów w finale Eurowizji 2024:
- 12 pkt – Ukraina
- 10 pkt – Chorwacja
- 8 pkt – Szwajcaria
- 7 pkt – Francja
- 6 pkt – Irlandia
- 5 pkt – Izrael
- 4 pkt – Włochy
- 3 pkt – Litwa
- 2 pkt – Szwecja
- 1 pkt – Finlandia
Natomiast jurorzy rozłożyli punktację w następujący sposób:
- 12 pkt – Szwajcaria
- 10 pkt – Ukraina
- 8 pkt – Chorwacja
- 7 pkt – Włochy
- 6 pkt – Portugalia
- 5 pkt – Szwecja
- 4 pkt – Niemcy
- 3 pkt – Francja
- 2 pkt – Łotwa
- 1 pkt – Irlandia
Ujawniono już skład komisji. Znaleźli się w niej:
- Filip Sojka, muzyk, kompozytor i aranżer;
- Marek Sierocki, dziennikarz muzyczny;
- Łukasz Pieter, dyrektor muzyczny Radia ZET;
- Monika Wydrzyńska, autorka piosenek, wokalistka, trenerka wokalna;
- oraz Natalia Zastępa, piosenkarka, finalistka 1. edycji "The Voice Kids" i 9. edycji “The Voice of Poland”.
Co o tym myślicie?