Królowa Camilla nie może się z tym pogodzić. Przejmujący komunikat rodziny królewskiej
Na oficjalnym profilu Brytyjskiej Rodziny Królewskiej opublikowano krótką wiadomość autorstwa żony króla Karola III, królowej Kamili. Żona króla jest w rozpaczy.
Królowa Kamila - druga żona Karola III
Kamila, a właśc. Camilla Rosemary Shand to królowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. W 2005 roku wzięła ślub z Karolem III, który wówczas pozostawał pierwszy w kolejce do objęcia brytyjskiego tronu. W 2022 po śmierci Królowej Elżbiety II małżeństwo objęło władzę w Rodzinie Królewskiej i Królestwie Wielkiej Brytanii.
Mająca po matce arystokratyczne pochodzenie Kamila, w dzieciństwie nazywana Millą, wychowywała się we wsi Plumpton w hrabstwie East Sussex. Wykształcenie odebrała w Dumbrells School w Sussex, Queen’s Gate School w londyńskiej dzielnicy South Kensington i w szkole Mon Fertile w Tolochenaz. Studiowała na University of London Institute in Paris.
W 1973 wyszła za mąż za Andrew Parkera Bowlesa, z którym ma dwoje dzieci. Małżeństwo zakończyło się rozwodem. Poznała Karola III jeszcze w 1970 roku, a plotki o ich romansie, gdy ten pozostawał jeszcze w związku z księżną Dianą, sprawiły, że jej wizerunek okrył się cieniem w brytyjskim społeczeństwie.
Królowa Kamila aktywnie reprezentuje monarchię w oficjalnych wystąpieniach oraz często angażuje się we wspieranie szeregu organizacji charytatywnych i społecznych. Teraz jednak przechodzi trudny czas.
Oto najstarsza polska reprezentantka na olimpiadzie. Nie uwierzycie, ile ma lat Zawrzało na profilu Antka Królikowskiego po ogłoszeniu ciąży Izy. Aż przykro czytaćKrólowa Camilla w żałobie
Wczoraj świat obiegła informacja o śmierci Edna O'Brien, irlandzkiej pisarki i poetki. Wielokrotnie nagradzana prestiżowymi wyróżnieniami literackimi i międzynarodowymi pisarka miała 93 lata. Urodziła się 15 grudnia 1930 roku w Tuamgraney w Irlandii.
Prace O'Brien często skupiały się na wewnętrznych uczuciach kobiet i ich problemów w relacjach z mężczyznami i całym społeczeństwem. Jej pierwsza powieść, The Country Girls (1960), została uznana za przełom w temacie kwestii seksualnych i społecznych w okresie represji w Irlandii po II wojnie światowej. Książka została zakazana, spalona i potępiona z poziomu kościelnej ambony. W swojej twórczości często również poruszała problemy klas robotniczych i przeciwstawiała się mentalności mieszczańskiej.
Przez wielu była uznawana za najbardziej utalentowaną pisarkę tworzącą w języku angielskim. Była prezydent Irlandii, Mary Robinson nazwała ją “jedną z największych twórczych pisarek swojego pokolenia”. Szereg krytyków literatury i intelektualistów, m.in. Ian McKellen czy John Banville stawiają ją w panteonie najlepszych pisarzy pochodzących z kraju Świętego Patryka - wśród gigantów jak James Joyce czy Oscar Wilde.
Jak się okazuje, wielką miłośniczką twórczości Edny O'Brien była również Rodzina Królewska. Na wieść o śmierci pisarki swój komunikat wydała nawet królowa Kamila, która nie słynie z wylewności w social-mediach.
Oświadczenie rodziny królewskiej po śmierci pisarki
Wiadomość opublikowana przez królową Kamilę mogła nie tylko zasmucić, ale i zaskoczyć niejednego fana royalsów. Królowa przekazała swoje kondolencje i wyrazy współczucia w związku ze śmiercią wybitnej irlandzkiej pisarki.
Słowa Kamili wskazują, że była wielką entuzjastką twórczości O'Brien:
Dosłownie cały świat opłakuje stratę jednej z największych dam, Edny O'Brien, której wybitne zdolności obserwacji i odważna, piękna proza, dotknęły wiele osób na świecie. Ja i tysiące czytelników będziemy za nią bardzo tęsknić i będziemy dozgonnie wdzięczni za jej geniusz. - napisano na profilu Brytyjsiej Rodziny Królewskiej.
Do kondolencji i docenienia geniuszu zmarłej pisarki dołączył się również prezydent Irlandii. Michael D. Higgins, który napisał na oficjalnej, prezydenckiej stronie internetowej president.ie:
Dzięki tej głęboko przenikliwej pracy, bogatej w człowieczeństwo, Edna O'Brien była jedną z pierwszych pisarek, która dała prawdziwy głos doświadczeniom kobiet w Irlandii w ich różnych pokoleniach i odegrała ważną rolę w przekształcaniu statusu kobiet w całym irlandzkim społeczeństwie.