Na co działa siemię lniane? Długa lista zalet
Każdy wie, że zbilansowana, zdrowa dieta to podstawa dbania o swój organizm. Szczególnie pomocne są pokarmy z kategorii superfoods - czyli naturalne produkty, bogate składniki odżywcze, witaminy i składniki mineralne. Aby zadbać o odpowiednie żywienie, nie musimy sięgać po egzotyczne, drogie produkty. Wyjątkowe wartości ma nasze lokalne, poczciwe siemię lniane. Wpływ jego ziaren na cerę, paznokcie i włosy jest nieoceniony.
Siemię lniane to ziarna lnu pospolitego, rośliny z Bliskiego Wschodu, która wykorzystywana jest jako surowiec lekarski, włókienniczy lub spożywczy. Specjaliści uważają, że efekty spożywania siemienia lnianego widać już po miesiącu. Jakie działanie ma siemię lniane?
Na co działa siemię lniane?
Siemię lniane korzystnie oddziałuje na cały organizm. Można je lubić w każdym sklepie spożywczym lub ze zdrową żywnością: kilogram siemienia lnianego kosztuje grosze - zapłacisz za niego od 5 do 10 złotych. Ziarna lnu można też kupić w formie już zmielonej.
Ile powinno się jeść siemienia lnianego dziennie? Niewiele, bo od 1-2 łyżeczek - tylko tyle wystarczy, by odczuć jego zbawienny wpływ na nasz organizm. Jakie składniki odżywcze zawierają ziarna lnu? Jest ich bez liku, a najważniejsze to:
błonnik - wpływa na florę bakteryjną jelit, obniża cholesterol,
lignany - działają osłonowo na wątrobę,
kwasy tłuszczowe omega-3 - obniżają poziom trójglicerydów,
sterole roślinne - chronią przed wolnymi rodnikami,
aminokwasy: lizyna, leucyna, tryptofan, fenyloalanina,
minerały: magnez, potas, wapń, mangan, miedź, cynk i selen,
witaminy: kwas foliowy, wit. C, wit. E, wit. K, niacyna (witamina B3), B1, B2, B5, B6,
substancje śluzowe - korzystnie wpływają na układ pokarmowy
Ziarna lnu łagodzą problemy z układem pokarmowym oraz oddechowym i wspomagają trawienie. Stosują je też osoby będące na diecie, ponieważ ze względu na duży poziom błonnika likwidują uczucie głodu.
Jak jeść siemię lniane?
Siemię lniane można jeść na wiele różnych sposobów. Nasion można używać jako posypki do kanapek, dodatku do sałatek, owsianek, wypieków czy zup. Warto dodać, że im mniej przetworzone lub poddane obróbce termicznej ziarna, tym większa ich wartość.
Siemię lniane można też pić. Wystarczy zmielić nasiona w młynku (lub kupić już zmielone), a proszek dodawać do smoothie, koktajli lub sosów. Warto też przygotować napar z siemienia lnianego. Bardzo łatwo go przygotować:
Zmielone ziarna lnu (1 łyżka stołowa) należy zalać ok. 150 ml gorącej wody i odstawić na minimum 15 minut.
Kiedy napój stanie się kleisty, a ziarna napęcznieją, będzie gotowy do spożycia: należy wypić wszystko, z ziarnami włącznie.
Aby poprawić walory smakowe, można dodać do niego sok lub łyżeczkę miodu.
Napój z lnu najlepiej pić rano, po przebudzeniu, kilka razy w tygodniu. Jeśli będziecie stosować tę metodę regularnie, efekty zobaczycie już po miesiącu. Włosy będą gęste, bardziej nawilżone i odżywione. Zmniejszą się problemy z ich wypadaniem, mogą też pojawić się baby hair.
Picie siemienia lnianego przez miesiąc powinno też pomóc na podrażnienia cery, wypryski i inne niedoskonałości. Zmniejszą się też problemy z suchą skórą. Także płytka paznokciowa może być zauważalnie mocniejsza i zdrowsza.
Warto jednak pamiętać, że osoby uczulone na len, cierpiące na zapalenie wątroby, niedrożność jelit, zapalenie pęcherzyka żółciowego czy zapalenie trzustki oraz mające problemy z kamieniami w woreczku żółciowym lub pęcherzu moczowym, powinny skonsultować spożywanie siemienia lnianego z lekarzem lub całkiem z niego zrezygnować.
Artykuły polecane przez redakcję Świat Gwiazd:
1. Selfcare w nowym stylu czyli niezwykłe połączenie social mediów z codzienną pielęgnacją 2. Kobiety chodzą do fryzjera i proszą o konkretne cięcie, które odejmuje 10 lat. Później fryzura układa się sama 3. Odkryła, jak poradzić sobie z rozpinającymi się spodniami. Niesłychane, co wystarczy zrobić