Testament Elżbiety II. Co dostaną spadkobiercy?
Po śmierci monarchini media zainteresowały się kwestią testamentu Elżbiety II. Zanim zostanie on odczytany, minie wiele lat. Niektóre szczegóły trafiły już do opinii publicznej.
8 września bieżącego roku odeszła Elżbieta II, która na tronie Wielkiej Brytanii sprawowała władzę przez siedemdziesiąt lat. Ten urząd przejął po niej najstarszy syn, Karol III. Teraz pozostaje kwestia testamentu Elżbiety II i dziedziczności jej ogromnego majątku. Dokument za sprawą decyzji sędziego nie zostanie otworzony przez następne 90 lat.
Testament Elżbiety II
Królowa podczas swojego wieloletniego panowania zgromadziła ogromne pokłady majątkowe. Jeszcze w 2016 roku jej finanse szacowano na kwotę bliską 530 milionów dolarów. Na sumę składają się m.in.: dzieła sztuki, farmy wiatrowe, posiadłości oraz liczna kolekcja biżuterii wysadzana kosztowymi kamieniami.
Do tej pory zapewniano, że szczegóły dokumentu zostaną objęte tajemnicą. Sędzia opiekujący się testamentami rodziny królewskiej przekazał informacje, że treść nie zostanie odczytana przez następny okres 90. lat.
— Uznałem, że ze względu na konstytucyjną pozycję suwerena, właściwe jest stosowanie specjalnej praktyki w odniesieniu do testamentów rodziny królewskiej. Istnieje potrzeba zwiększenia ochrony przyznanej prawdziwie prywatnym aspektom życia tej ograniczonej grupy osób, aby zachować godność suwerena i bliskich członków jej rodziny — stwierdził sędzia Andrew McFarlane.
Obecnie testament Elżbiety II spoczywa w londyńskim sejfie i nie jest tam jedyny. Pod ochroną znajduje się ponad 30 dokumentów poprzednich władców Wielkiej Brytanii.
Kto z rodziny królewskiej może otrzymać ogromny majątek?
Choć do samego odczytania testamentu Elżbiety II pozostaje wiele czasu, można już oszacować, kto otrzyma coroczną pensję od rządu. Po przejęciu tronu przez Karola III to właśnie on odziedziczy tak zwaną: "Sovereign Grant".
Jest to roczna kwota, która ma wystarczyć władcy na pokrycie kosztów panowania nad państwem. Pozostali członkowie rodziny królewskiej również otrzymują środki finansowe ze względu na spełnianie publicznych obowiązków.
"Sovereign Grant" zostaje przyznany brytyjskim royalsom w zamian za zrzeczenie się "Crown Estate", czyli królewskiej kolekcji ziem. Ich wartość, która zostaje przekazana państwu, szacowana jest na około 19 miliardów dolarów. Rodzina królewska również wnosi wkład finansowy w rozwój rządzonym krajem. Zobacz zdjęcia:
Artykuły polecane przez redakcję Świata Gwiazd:
Książę Harry zaskoczył rodzinę odważnym pomysłem. Kamila aż wypluła herbatę
Oliwia Bieniuk przeszła metamorfozę i zrobiła sobie grzywkę. Teraz przypomina Annę Przybylską
Sebastian Wątroba z "W11" znowu w roli policjanta. Pojawił się w "Na dobre i na złe"
Zapraszamy na naszego Instagrama Jeżeli chcesz się podzielić informacjami na temat gwiazd i nowinek ze świata show-biznesu koniecznie napisz do nas na adres: redakcja@swiatgwiazd.
Źródło: Pomponik.pl