Wyszukaj w serwisie
newsy tylko u nas foto telewizja kobieta quizy
Swiatgwiazd.pl > Królowa Elżbieta Ii - Elżbieta Ii

Królowa Elżbieta Ii - Elżbieta Ii

Elżbieta II, Królowa Anglii – kim była?

Elżbieta II jest nieżyjącą już, byłą Królową Anglii. Była najdłużej panującym brytyjskim monarchą i najdłużej panującą w historii kobietą – jej rządy trwały 70 lat i 214 dni. Poza pełnieniem obowiązków królowej, Elżbieta II jest także jedną z najbardziej rozpoznawalnych osób na świecie, a jej postać stanowi ważny element kultury nie tylko brytyjskiej czy europejskiej, ale i światowej.

 • Pełne imię i nazwisko: Elizabeth Alexandra Mary
 • Data urodzenia: 21 kwietnia 1926 roku
 • Miejsce urodzenia: Londyn (Mayfair)
 • Data śmierci: 8 września 2022
 • Miejsce śmierci: Zamek Balmoral (Szkocja, w hrabstwie Aberdeenshire)
 • Wzrost: 163 cm
 • Wykształcenie: brak formalnego wykształcenia
 • Rodzice: król Jerzy VI i królowa Elżbieta Bowes – Lyon
 • Rodzeństwo: młodsza siostra, Małgorzata Róża Windsor
 • Stan cywilny: wdowa; w związku małżeńskim z Filipem, księciem Edynburga (20 listopada 1947 do 9 kwietnia 2021)
 • Dzieci: Karol III (ur. 14 listopada 1948), Anna (ur. 15 sierpnia 1950 roku), Andrzej (ur. 19 lutego 1960 roku), Edward (ur. 10 marca 1964 roku).
 • Zawód: Królowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz pozostałych królestw Wspólnoty

Elżbieta II urodziła się w Londynie, w popularnej dziś dzielnicy handlowej Mayfair. Jako członkini brytyjskiej rodziny królewskiej nie mogła uczęszczać do tradycyjnej szkoły, wszelkie nauki zdobywając przy udziale osobistej guwernantki. W rezultacie Elżbieta II nie posiadała żadnego formalnego wykształcenia. Potrafiła jednak czytać i pisać, a jej pozostała edukacja skupiła się na tańcu, grze na pianinie i nauce języka francuskiego.

Elżbieta II w czasie panowania

Koronacja Elżbiety II odbyła się w 2 czerwca 1953. Okres panowania królowej Elżbiety II jest najdłuższy w historii całej brytyjskiej monarchii. Zgodnie z Konstytucją Wielkiej Brytanii, jej rola w rządzeniu była symboliczna, ograniczając się praktycznie wyłącznie do doradzania parlamentowi, podpisywania przegłosowanych ustaw, wystąpień publicznych, czy spotkań międzynarodowych. 

W teorii królowa posiadała także prawo weta, jednak nigdy z niego nie skorzystała. Jednym z istotniejszych przywilejów królowej było nadawanie tytułów szlacheckich zasłużonym obywatelom – „sir” w przypadku mężczyzn i „dame” w przypadku kobiet.

Podkreślić należy, że Zjednoczone Królestwo nie jest jedynym krajem, którego tytularną głową państwa była Elżbieta II. Do śmierci pozostała królową również 14 innych państw (między innymi Australii, Kanady, Jamajki czy Nowej Zelandii). Łącznie pod jej rządami przez cały okres panowania znajdowały się aż 33 państwa.

Śmierć Królowej Elżbiety II

Królowa Elżbieta II zmarła 8 września 2022 roku w Zamku Balmoral w szkockim Aberdeenshire w wieku 96 lat. Jej śmierć odbiła się szerokim echem w społeczności międzynarodowej – większość przywódców wysłała do Pałacu Buckingham listy kondolencyjne, a w wielu krajach flagi zostały opuszczone do połowy masztu na znak żałoby. 

Po śmierci królowej Elżbiety II, tron Zjednoczonego Królestwa przejął jej najstarszy syn, Karol III. Jego koronacja odbyła się 6 maja 2023 roku w Opactwie Westminsterskim w Londynie.

Pokaż więcej

Ne żyje cukiernik brytyjskiej rodziny królewskiej
11.07.2024 15:25 Żałoba w rodzinie królewskiej. Na brytyjskim dworze był legendą

Bardzo smutne wieści z wysp brytyjskich. Rodzina królewska pogrążyła się w żałobie z powodu śmierci swojego cichego bohatera.

Elżbieta II
21.04.2024 13:40 Dzisiaj królowa Elżbieta II skończyłaby 98 lat. Sekretarz zdradził, co robiła na chwilę przed śmiercią. To w ogóle możliwe?

Elżbieta II była bez wątpienia symbolem Wielkiej Brytanii i tamtejszej rodziny królewskiej. Na tronie spędziła ponad 70 lat, a wiadomość o jej śmierci była ogromnym szokiem. Jak wyglądały jej ostatnie chwile życia? Ujawniono, czym zajęła się na łożu śmierci. 

rodzina królewska, romanse
20.03.2024 16:07 William ma romans? Nic nowego w rodzinie królewskiej. Tam nie ma niewiniątek! Można się zarumienić

Brytyjska rodzina królewska romansuje, aż trzeszczy Pałac Buckingham. Plotki o Williamie i Rose Hanbury oraz historia Karola i Kamili to dopiero czubek góry lodowej. Nie brakuje plotek o pozamałżeńskich miłostkach samej Elżbiety II i jej męża Filipa, a nawet… księżnej Kate.

królowa Elżbieta II
13.01.2024 22:35 Tak odchodziła królowa Elżbieta II. Po ponad roku od śmierci poznaliśmy szczegóły jej ostatnich chwil

Jak umarła królowa Elżbieta II? Na ten temat pojawiło się wiele plotek i teorii. Teraz na jaw wyszły całkiem nowe szczegóły w książce królewskiego biografa. Jak wyglądały ostatnie godziny przed śmiercią władczyni Wielkiej Brytanii?

Kate i William
08.09.2023 22:54 Rocznica śmierci królowej Elżbiety II. Kate i William uczcili pamięć monarchini. Wideo wzrusza do łez

Kate i William uczcili pamięć Elżbiety II w niezwykle poruszający sposób. Królowa Wielkiej Brytanii zmarła 8 września 2022 roku. Wnuk monarchini oraz jego żona oddali jej w rocznicę śmierci hołd, który wyciśnie łzy z wielu oczu. Publikujemy nagranie z tego zdarzenia.

Tak naprawdę wyglądały ostatnie chwile Elżbiety II, fot. AFP/EAST NEWS
06.09.2023 20:17 Tak naprawdę wyglądały ostatnie chwile Elżbiety II. Miała walczyć ze śmiertelną chorobą, którą ukryto przed światem

Elżbieta II zmarła przed rokiem pozostawiając w smutku nie tylko naród brytyjski, ale również wszystkich tych, którzy mieli poczucie, że królowa istniała “od zawsze”. Okazuje się, że przyczyną śmierci monarchini mogła być poważna choroba. Wyznanie przyjaciela księcia Filipa rzuca na sprawę nowe światło.

Elżbieta II
26.05.2023 17:44 Królowa Elżbieta II mogła zginąć w zamachu. Po latach ujawniono tajne dokumenty

Głowy państw w podróży nieustannie narażone są na niebezpieczeństwo. Niektóre sprawy utajnia się na wiele lat. Służby FBI właśnie ujawniły dokumenty, które opisywały planowany zamach na Elżbietę II. Szczegóły mogą wywołać duże zaniepokojenie.Federalne Biuro Śledcze dopiero niedawno odtajniło dokumentację, poświęconą zagrożeniu życia królowej Wielkiej Brytanii. Wszystko działo się w Stanach Zjednoczonych, podczas jednej z zagranicznych wypraw monarchini.

Karol III / Elżbieta II
06.05.2023 18:36 70 lat temu na tym balkonie stała Elżbieta, dziś pozdrawiał z niego Karol. Różnicę między nimi widać na pierwszy rzut oka

Ostatnim punktem ceremonii koronacyjnej jest pojawienie się monarchy już w koronie na balkonie Pałacu Buckingham. Karol III i Kamila pojawili się tam w otoczeniu rodziny. Jest wiele podobieństw, ale jeszcze więcej różnic między tym wydarzeniem podczas koronacji Elżbiety II.Tak zwany Royal Salute, czyli pozdrowienie królewskie, jakie ma miejsce na sam koniec uroczystości, to ważna tradycja. Jak wyglądało ono w wykonaniu matki Karola 2 czerwca 1953 roku wiemy dzięki transmisji telewizyjnej, jaką wówczas prowadziła stacja BBC.

Elżbieta II; Angela Kelly
02.05.2023 08:10 Elżbieta II nazywała ją "siostrą" i "przyjaciółką". Po jej śmierci straciła wszelkie wpływy

Elżbieta II i Angela Kelly miały być jak siostry. W ostatniej woli królowa zażyczyła sobie, by jej przyjaciółce zapewniono dożywotni dach nad głową. Po śmierci monarchini, z jej opiekunką pożegnano się w dość nieelegancki sposób. Według jednych, stała na straży Elżbiety II i pieczołowicie zajmowała się nią do ostatnich chwil, według innych, była wichrzycielką i wykorzystywała swoje wpływy do własnych celów. Angela Kelly to postać niejednoznaczna, a jej działalność wciąż jest różnie interpretowana. 

Księżna Kate, Elżbieta II EA
23.12.2022 12:52 Księżna Kate wspomina królową Elżbietę II. "Boże Narodzenie było bliskie sercu Jej Wysokości"

Księżna Kate w przedświątecznym nagraniu wspomniała o zmarłej Elżbiecie II. To pierwszy raz, gdy rodzina królewska będzie obchodzić Boże Narodzenie bez monarchini. Bliscy chcą podtrzymywać jej tradycję.W wigilijny wieczór Brytyjczycy będą mogli zasiąść z bliskimi przy stole przy dźwiękach kolęd wykonanych przez chór opactwa Westminsterskiego. Wydarzenie doszło do skutku dzięki Fundacji Królewskiej i księżnej Kate. W krótkim nagraniu zwróciła się do poddanych.

Królowa Elzbieta II
27.11.2022 13:08 Jaka relacja łączyła Meghan Markle i Elżbietę II? Królowa nie gryzła się w język

Królowa Elżbieta II ucieszyła się na wieść, iż Meghan Markle dołączy do ich rodziny. Wbrew wielu pojawiającym się plotkom, żonę Harry'ego i monarchinię łączyła silna i szczera więź. Najnowsze informacje o rodzinie royalsów ukazały się w książce biograficznej pt. "Elizabeth: An Intimate Portrait".Ślub Harry'ego z rozwódką, następnie zrzeknięcie się pełnienia obowiązków wynikających z bycia częścią rodziny królewskiej, a kolejno kontrowersyjny wywiad u Oprah Winfrey sprawił, że nad Harrym i Meghan zebrały się ciemne chmury. Wszystkie te wydarzenia nie wpłynęły jednak negatywnie na postrzeganie ich przez królową.

Elżbieta II
26.11.2022 17:28 Elżbieta II przed śmiercią walczyła z nowotworem? Zaskakujące doniesienia w nowej biografii monarchini

Mimo że od śmierci królowej Elżbiety II (a co za tym idzie, od zakończenia trwającej ponad 70 lat ery, zwanej "elżbietańską") minęły już blisko trzy miesiące, na jaw wciąż wychodzą coraz to nowsze fakty związane z odejściem monarchini, a także tygodniami poprzedzającymi koniec jej panowania. W najnowszej biografii zmarłej monarchini pojawiły się przełomowe doniesienia, dotyczące "prawdziwej" przyczyny jej śmierci, które znacznie różnią się od oficjalnych informacji. Co ciekawe, autorem rewelacji jest wieloletni przyjaciel księcia Edynburga Filipa, zmarłego w 2021 roku małżonka monarchini.

rodzina królewska EA
21.11.2022 22:18 Pożar zamku w Windsorze na zawsze zmienił brytyjską rodzinę królewską. Po latach na jaw wyszły nowe wątki

20 listopada przypadła trzydziesta rocznica jednego z najtragiczniejszych wydarzeń w historii brytyjskiej rodziny królewskiej. Tego dnia 1992 roku zamek Winsdor, historyczna rezydencja władców Wielkiej Brytanii, stanął w ogniu. Do dzisiaj zdjęcia z tamtych wydarzeń przyprawiają o dreszcze.Pożar rozpoczął się od jednego z pomieszczeń w kaplicy królowej Wiktorii, jednak rozprzestrzeniał się w potwornie szybkim tempie. Wkrótce posiadłość z XI wieku, w której mieszkało kolejno 39 brytyjskich monarchów, zniknęła w kłębach dymu i ognia.

Brytyjska rodzina królewska EA
18.11.2022 14:26 Szykują się smutne święta Bożego Narodzenia w rodzinie królewskiej. Dwie przykre okoliczności

Królowa Elżbieta II przykładała dużą uwagę do Świąt Bożego Narodzenia. Okres ten wiązał się z licznymi tradycjami i przede wszystkim spotkaniem z rodziną, nawet tą daleką. W tym roku święta dla royalsów będą inne niż zwykle. Rodzina królewska będzie musiała pogodzić się z dwoma przykrościami. Już niebawem rozpocznie się okres świąteczny. Brytyjska rodzina królewska od 1988 roku, niezmiennie, spotykała się w wiejskiej willi Sandringham w hrabstwie Norfolk. Czy król Karol III postanowi kontynuować wieloletnią, rodzinną tradycję?

Elżbieta II EA
12.11.2022 10:42 Elżbieta II nigdy nie zrobiła prawa jazdy. Jako jedyna w kraju mogła liczyć na taki immunitet

Można pokusić się o stwierdzenie, że wśród pasji zmarłej we wrześniu królowej jeździectwo konkurowało z motoryzacją. Elżbieta II z upodobaniem siadała za kółkiem. Była znana, jako wytrawna koneserka ekskluzywnych marek, miłośniczka Land Roverów, a także jedyna osoba w całej Wielkiej Brytanii, która jeździła bez uprawnień. Na podobny immunitet nie mógł liczyć nawet książę Filip. Choć oboje byli zmotoryzowani, to monarchini mogła pozwolić sobie na jazdę bez prawa jazdy, czy nawet... zapinania pasów. Elżbieta II nigdy nie zdała egzaminu, a mimo to o samochodach wiedziała więcej niż niejeden mechanik.

Książę Karol
09.11.2022 20:22 Wielkie emocje w brytyjskiej rodzinie królewskiej. Karol zrobił to po raz pierwszy od śmierci Elżbiety II

9 listopada był szczególnym dniem dla brytyjskiej rodziny królewskiej. To właśnie dziś odsłonięto pierwszy pośmiertny pomnik Elżbiety II. Pod katedrą wybuchły emocje, rozbrzmiały krzyki i gwizdy. Na oczach całego narodu Karol III dopełnił ceremonii. Co ciekawe, pierwsza statua po śmierci królowej wcale nie stanęła w Londynie. Karol III i królowa Kamila odbyli dwudniową podróż do hrabstwa North Yorkshire, aby tam uhonorować pamięć zmarłej monarchini. Pod katedrą zebrał się tłum, emocje sięgnęły zenitu.

rodzina krolewska EA
02.11.2022 18:49 Jest jedyną osobą w rodzinie królewskiej, której imię jest hołdem dla królowej. Elżbieta II nie doczekała jej pierwszych kroków

Elżbieta II od dzieciństwa miała pseudonim, którego mogli używać tylko jej najbliżsi z rodziny królewskiej. Uroczy przydomek "Lilibet" pojawiał się w wielu wzruszających rodzinnych wspomnieniach. Córka księcia Harry'ego i Meghan Markle nosi właśnie to miano. Dziewczynka właśnie wkroczyła w niezwykle ważny okres.Członkowie arystokracji często mają swoje przydomki. Wyjątkowy hołd zmarłej królowej oddali książę i księżna Sussex, kiedy nadawali imiona swojemu drugiemu dziecku. Mała Lilibet Diana nosi imiona po swojej prababci i babci ze strony taty.

król Karol III
28.10.2022 19:36 Karol III a Elżbieta II – epoka dobiegła końca. "Jest innym człowiekiem niż jego matka"

Objęcie tronu przez króla Karola III to wielkie wydarzenie nie tylko dla mieszkańców i obywateli Zjednoczonego Królestwa, ale i dla całego świata. Czy ze zmianą monarchy będzie się wiązać również zmiana tradycji? Na ten temat porozmawialiśmy z dr Wiolettą Wilk-Turską, specjalistką w tematyce brytyjskiej rodziny królewskiej.Bez wątpienia Karol był wychowywany w innych czasach niż królowa Elżbieta II. Niezwalniający postęp, nowoczesne innowacje, migracje ludności jak i coraz większa otwartość i tolerancja zapewne wpłynęły na podejście obecnego monarchy do życia jak i tradycji.

Elżbieta Bowes-Lyon
23.10.2022 17:26 Kim była Elżbieta Bowes-Lyon? Wszystkie intrygi królowej matki

Elżbieta Bowes-Lyon, żona króla Jerzego VI oraz matka Elżbiety II słynęła z silnego, nieprzejednanego charakteru i intryg, które stały się przyczyną niejednego dramatu na dworze. Sam Adolf Hitler nazwał ją "najniebezpieczniejszą kobietą w Europie". Kim była Królowa Matka?Nie podobał się jej związek Elżbiety II z księciem Filipem, źle traktowała swoją młodszą córkę, księżniczkę Małgorzatę, manipulowała mężem oraz samą królową, a później oszukiwała Dianę, wmawiając jej, że romanse księcia Karola dobiegły końca. Dużo mówiło się też o jej rasizmie i antysemityzmie oraz rozrzutności. Jej biografia zadziwia.

Księżna Kate i Elżbieta II
05.10.2022 10:54 Już wiadomo, dlaczego księżna Kate nie mogła pożegnać się z królową. Dostała ważne zadanie

Księżna Kate od dekady z oddaniem wypełnia obowiązki rodziny królewskiej jako małżonka księcia Williama. W ostatnich momentach zabrakło jej jednak przy łożu Elżbiety II. Czym zajmowała się w czasie śmierci monarchini?Brytyjska rodzina królewska cieszy się dużą popularnością, a sympatycy royalsów na całym świecie chcą wiedzieć, w jaki sposób spędzają każdą chwilę. Śmierć Elżbiety II wywołała prawdziwą sensację, tym bardziej że przy jej łożu w ostatnich momentach czuwała tylko dwójka dzieci. Co działo się z resztą członków rodziny królewskiej?

Król Karol III (2)
02.10.2022 08:16 Nowe porządki króla Karola III. Wieloletnia funkcja może przestać istnieć

Zmiany po śmierci Elżbiety II zaczynają nabierać tempa. Król Karol III zapowiedział, że brytyjska monarchia za jego rządów nie będzie już taka, jak wcześniej. Po dziesięcioleciach jedna z tradycyjnych funkcji na dworze zniknie bezpowrotnie.Elżbieta II panowała przez 70 lat, jednak większość obyczajów na brytyjskim dworze była znacznie starsza. Po objęciu tronu król Karol III i jego małżonka już zaczynają wprowadzać poważne zmiany w monarchii. Żywot jednej z wiekowych tradycji właśnie dobiega końca. Utrata prestiżu, czy pójście z duchem czasu?

Elżbieta II
30.09.2022 16:05 Jak brzmiało prawdziwe nazwisko Elżbiety II? Prawdę ujawniono w akcie zgonu

29 września, trzy tygodnie od odejścia Elżbiety II, media obiegły zdjęcia aktu zgonu królowej. Ten został zaś opublikowany zgodnie ze szkockim prawem – gdyby monarchini odeszła bowiem na terenie Anglii, nie zaś w szkockim zamku Balmoral, podobny dokument nigdy nie ujrzałaby światła dziennego. Poza oficjalną datą i godziną odejścia, w akcie wskazano także prawdziwe nazwisko Elżbiety II, którym nie posługiwała się na co dzień.

Elżbieta II
29.09.2022 17:08 Ujawniono oficjalną godzinę i przyczynę śmierci Elżbiety II. W sieci pojawił się akt zgonu

W mediach społecznościowych pojawiła się prawdziwa godzina, a także przyczyna śmierci Elżbiety II. Wiele osób było w błędzie, określając dokładny czas zgonu monarchini. Oficjalny szkocki rejestr wyjawił fakty.Polskie media o śmierci królowej Wielkiej Brytanii dowiedziały się 8 września bieżącego roku około godziny 19:30. Po upublicznieniu rejestru zgonu okazuję się, że Elżbieta II zmarła dużo wcześniej. W dokumencie ujawniono również okoliczności odejścia brytyjskiej monarchini.

Królowa Elżbieta II
29.09.2022 16:02 Przed śmiercią Elżbieta II miała jedną prośbę. Wybrała samolot, który przetransportował jej trumnę

Choć śmierć królowej Elżbiety II dla całego świata była sporym szokiem, władze Wielkiej Brytanii od dawna przygotowywały się na tę okoliczność. Procedura "London Bridge" ruszyła wraz z ogłoszeniem odejścia monarchini. Bliska osoba z jej otoczenia zdradziła, że miała ona pewne sugestie co do wyglądu pożegnania.Życie członków rodziny królewskiej jest szczegółowo zaplanowane od pierwszych dni ich narodzin po ostatni oddech. Elżbieta II już za dziecka była przygotowywana do roli władczyni Wielkiej Brytanii. Równie szczegółowo miały przebiegać dni po jej odejściu.

Elżbieta II
28.09.2022 18:02 Chwilę przed śmiercią Elżbieta II miała tylko jedno życzenie. Chodzi o księżnę Meghan

Królowa Elżbieta II odeszła 8 września 2022 roku – wraz z jej śmiercią zakończyła się zaś epoka, znana nie tylko przez większość Brytyjczyków, ale i mieszkańców całego globu. Mimo że od ostatniego pożegnania monarchini minął już ponad tydzień, media wciąż donoszą o coraz to nowszych wydarzeniach, które miały miejsce na krótko przed odejściem Elżbiety. Tym razem światło dzienne ujrzało jej ostatnie życzenie. To zaś, jak informuje brytyjska prasa, było bezpośrednio związane z osobą księżnej Meghan.

Elżbieta II EA
26.09.2022 08:16 Dotarł ostatni list od Elżbiety II. Adresatką jest 8-letnia dziewczynka

Jedna z obywatelek Australii otrzymała list od samej królowej Elżbiety II. Dziewczynka długo czekała na przyjście korespondencji z samego pałacu Buckingham. To ostatni, poruszający gest zmarłej monarchini.8 września zakończyła się pewna era w Wielkiej Brytanii. Po siedemdziesięciu latach panowania zmarła Elżbieta II, zasmucając cały świat. Okazuje się, że efekty jej działań są widoczne aż do dziś, a jedna z małych obywatelek otrzymała od niej długo wyczekiwany list.

Elżbieta II EA
25.09.2022 12:06 Elżbieta II przed śmiercią pragnęła, żeby książę Harry pogodził się z rodziną królewską

Śmierć królowej Elżbiety II wstrząsnęła całym światem. Do dziś rodzina królewska i miliony Brytyjczyków przeżywa żałobę. Ujawniono, że ostatnie życzenie monarchini skupiało się na księciu Harrym. Do końca miała na uwadze dobro swoich bliskich.Pogrzeb Elżbiety II był najważniejszym wydarzeniem w ciągu ostatnich lat, które emitowano na cały świat. Wieloletnie rządy sprawiły, że królowa przeszła do historii i stała się symbolem całego kraju. W ostatnim życzeniu zawarła prośbę względem księcia Harry'ego i całej rodziny królewskiej.

Królowa Elżbieta II EA
25.09.2022 08:45 Testament Elżbiety II. Co dostaną spadkobiercy?

Po śmierci monarchini media zainteresowały się kwestią testamentu Elżbiety II. Zanim zostanie on odczytany, minie wiele lat. Niektóre szczegóły trafiły już do opinii publicznej.8 września bieżącego roku odeszła Elżbieta II, która na tronie Wielkiej Brytanii sprawowała władzę przez siedemdziesiąt lat. Ten urząd przejął po niej najstarszy syn, Karol III. Teraz pozostaje kwestia testamentu Elżbiety II i dziedziczności jej ogromnego majątku. Dokument za sprawą decyzji sędziego nie zostanie otworzony przez następne 90 lat.