Elżbieta II jest nieżyjącą już, byłą Królową Anglii. Była najdłużej panującym brytyjskim monarchą i najdłużej panującą w historii kobietą – jej rządy trwały 70 lat i 214 dni. Poza pełnieniem obowiązków królowej, Elżbieta II jest także jedną z najbardziej rozpoznawalnych osób na świecie, a jej postać stanowi ważny element kultury nie tylko brytyjskiej czy europejskiej, ale i światowej.
Elżbieta II urodziła się w Londynie, w popularnej dziś dzielnicy handlowej Mayfair. Jako członkini brytyjskiej rodziny królewskiej nie mogła uczęszczać do tradycyjnej szkoły, wszelkie nauki zdobywając przy udziale osobistej guwernantki. W rezultacie Elżbieta II nie posiadała żadnego formalnego wykształcenia. Potrafiła jednak czytać i pisać, a jej pozostała edukacja skupiła się na tańcu, grze na pianinie i nauce języka francuskiego.
Koronacja Elżbiety II odbyła się w 2 czerwca 1953. Okres panowania królowej Elżbiety II jest najdłuższy w historii całej brytyjskiej monarchii. Zgodnie z Konstytucją Wielkiej Brytanii, jej rola w rządzeniu była symboliczna, ograniczając się praktycznie wyłącznie do doradzania parlamentowi, podpisywania przegłosowanych ustaw, wystąpień publicznych, czy spotkań międzynarodowych.
W teorii królowa posiadała także prawo weta, jednak nigdy z niego nie skorzystała. Jednym z istotniejszych przywilejów królowej było nadawanie tytułów szlacheckich zasłużonym obywatelom – „sir” w przypadku mężczyzn i „dame” w przypadku kobiet.
Podkreślić należy, że Zjednoczone Królestwo nie jest jedynym krajem, którego tytularną głową państwa była Elżbieta II. Do śmierci pozostała królową również 14 innych państw (między innymi Australii, Kanady, Jamajki czy Nowej Zelandii). Łącznie pod jej rządami przez cały okres panowania znajdowały się aż 33 państwa.
Królowa Elżbieta II zmarła 8 września 2022 roku w Zamku Balmoral w szkockim Aberdeenshire w wieku 96 lat. Jej śmierć odbiła się szerokim echem w społeczności międzynarodowej – większość przywódców wysłała do Pałacu Buckingham listy kondolencyjne, a w wielu krajach flagi zostały opuszczone do połowy masztu na znak żałoby.
Po śmierci królowej Elżbiety II, tron Zjednoczonego Królestwa przejął jej najstarszy syn, Karol III. Jego koronacja odbyła się 6 maja 2023 roku w Opactwie Westminsterskim w Londynie.
Pokaż więcej
Śmierć królowej Elżbiety II była wiekopomnym momentem w historii nie tylko Anglii, ale również reszty świata. Monarchini odeszła po 70 latach panowania, a pewien rozdział został zamknięty. Jak obecnie wygląda jej grób po dwóch latach od pogrzebu? Świat Gwiazd odwiedził Windsor, by się o tym przekonać.
Elżbieta II była jedną z najdłużej panujących władczyń Wielkiej Brytanii. Wiadomość o śmierci pogrążyła w żałobie cały świat. Dopiero po dwóch latach pojawiły się informacje o prawdziwych przyczynach śmierci królowej. Pałac Buckingham nabrał wody w usta.
Mijają dwa lata od śmierci Elżbiety II. W rodzinie królewskiej doszło do wielu zmian, które widać gołym okiem. Na świeczniku mediów w ostatnim czasie stanął książę William. Wnuk zmarłej monarchini zdecydował się na coś, czego bardzo nie pochwalała. Taka decyzja by ją zasmuciła.
W niedzielę będziemy obchodzić drugą rocznicę śmierci królowej Elżbiety II. Choć na tronie zasiadł już nowy władca, nadal sporo mówi się o jego matce. Karol III ledwo po jej odejściu podjął zaskakującą decyzję. Ona sama latami walczyła o to, by do tego nie dopuścić.
Król Karol III odziedziczył po śmierci Elżbiety II gigantyczną fortunę oraz wiele kontrowersyjnych klejnotów. Nic jednak nie wywołuje takiego zdziwienia, jak to, co właśnie zostało poddane nowemu, skrupulatnemu liczeniu.
Bardzo smutne wieści z wysp brytyjskich. Rodzina królewska pogrążyła się w żałobie z powodu śmierci swojego cichego bohatera.
Elżbieta II była bez wątpienia symbolem Wielkiej Brytanii i tamtejszej rodziny królewskiej. Na tronie spędziła ponad 70 lat, a wiadomość o jej śmierci była ogromnym szokiem. Jak wyglądały jej ostatnie chwile życia? Ujawniono, czym zajęła się na łożu śmierci.
Brytyjska rodzina królewska romansuje, aż trzeszczy Pałac Buckingham. Plotki o Williamie i Rose Hanbury oraz historia Karola i Kamili to dopiero czubek góry lodowej. Nie brakuje plotek o pozamałżeńskich miłostkach samej Elżbiety II i jej męża Filipa, a nawet… księżnej Kate.
Jak umarła królowa Elżbieta II? Na ten temat pojawiło się wiele plotek i teorii. Teraz na jaw wyszły całkiem nowe szczegóły w książce królewskiego biografa. Jak wyglądały ostatnie godziny przed śmiercią władczyni Wielkiej Brytanii?
Kate i William uczcili pamięć Elżbiety II w niezwykle poruszający sposób. Królowa Wielkiej Brytanii zmarła 8 września 2022 roku. Wnuk monarchini oraz jego żona oddali jej w rocznicę śmierci hołd, który wyciśnie łzy z wielu oczu. Publikujemy nagranie z tego zdarzenia.
Elżbieta II zmarła przed rokiem pozostawiając w smutku nie tylko naród brytyjski, ale również wszystkich tych, którzy mieli poczucie, że królowa istniała “od zawsze”. Okazuje się, że przyczyną śmierci monarchini mogła być poważna choroba. Wyznanie przyjaciela księcia Filipa rzuca na sprawę nowe światło.
Głowy państw w podróży nieustannie narażone są na niebezpieczeństwo. Niektóre sprawy utajnia się na wiele lat. Służby FBI właśnie ujawniły dokumenty, które opisywały planowany zamach na Elżbietę II. Szczegóły mogą wywołać duże zaniepokojenie.Federalne Biuro Śledcze dopiero niedawno odtajniło dokumentację, poświęconą zagrożeniu życia królowej Wielkiej Brytanii. Wszystko działo się w Stanach Zjednoczonych, podczas jednej z zagranicznych wypraw monarchini.
Ostatnim punktem ceremonii koronacyjnej jest pojawienie się monarchy już w koronie na balkonie Pałacu Buckingham. Karol III i Kamila pojawili się tam w otoczeniu rodziny. Jest wiele podobieństw, ale jeszcze więcej różnic między tym wydarzeniem podczas koronacji Elżbiety II.Tak zwany Royal Salute, czyli pozdrowienie królewskie, jakie ma miejsce na sam koniec uroczystości, to ważna tradycja. Jak wyglądało ono w wykonaniu matki Karola 2 czerwca 1953 roku wiemy dzięki transmisji telewizyjnej, jaką wówczas prowadziła stacja BBC.
Elżbieta II i Angela Kelly miały być jak siostry. W ostatniej woli królowa zażyczyła sobie, by jej przyjaciółce zapewniono dożywotni dach nad głową. Po śmierci monarchini, z jej opiekunką pożegnano się w dość nieelegancki sposób. Według jednych, stała na straży Elżbiety II i pieczołowicie zajmowała się nią do ostatnich chwil, według innych, była wichrzycielką i wykorzystywała swoje wpływy do własnych celów. Angela Kelly to postać niejednoznaczna, a jej działalność wciąż jest różnie interpretowana.
Księżna Kate w przedświątecznym nagraniu wspomniała o zmarłej Elżbiecie II. To pierwszy raz, gdy rodzina królewska będzie obchodzić Boże Narodzenie bez monarchini. Bliscy chcą podtrzymywać jej tradycję.W wigilijny wieczór Brytyjczycy będą mogli zasiąść z bliskimi przy stole przy dźwiękach kolęd wykonanych przez chór opactwa Westminsterskiego. Wydarzenie doszło do skutku dzięki Fundacji Królewskiej i księżnej Kate. W krótkim nagraniu zwróciła się do poddanych.
Królowa Elżbieta II ucieszyła się na wieść, iż Meghan Markle dołączy do ich rodziny. Wbrew wielu pojawiającym się plotkom, żonę Harry'ego i monarchinię łączyła silna i szczera więź. Najnowsze informacje o rodzinie royalsów ukazały się w książce biograficznej pt. "Elizabeth: An Intimate Portrait".Ślub Harry'ego z rozwódką, następnie zrzeknięcie się pełnienia obowiązków wynikających z bycia częścią rodziny królewskiej, a kolejno kontrowersyjny wywiad u Oprah Winfrey sprawił, że nad Harrym i Meghan zebrały się ciemne chmury. Wszystkie te wydarzenia nie wpłynęły jednak negatywnie na postrzeganie ich przez królową.
Mimo że od śmierci królowej Elżbiety II (a co za tym idzie, od zakończenia trwającej ponad 70 lat ery, zwanej "elżbietańską") minęły już blisko trzy miesiące, na jaw wciąż wychodzą coraz to nowsze fakty związane z odejściem monarchini, a także tygodniami poprzedzającymi koniec jej panowania. W najnowszej biografii zmarłej monarchini pojawiły się przełomowe doniesienia, dotyczące "prawdziwej" przyczyny jej śmierci, które znacznie różnią się od oficjalnych informacji. Co ciekawe, autorem rewelacji jest wieloletni przyjaciel księcia Edynburga Filipa, zmarłego w 2021 roku małżonka monarchini.
20 listopada przypadła trzydziesta rocznica jednego z najtragiczniejszych wydarzeń w historii brytyjskiej rodziny królewskiej. Tego dnia 1992 roku zamek Winsdor, historyczna rezydencja władców Wielkiej Brytanii, stanął w ogniu. Do dzisiaj zdjęcia z tamtych wydarzeń przyprawiają o dreszcze.Pożar rozpoczął się od jednego z pomieszczeń w kaplicy królowej Wiktorii, jednak rozprzestrzeniał się w potwornie szybkim tempie. Wkrótce posiadłość z XI wieku, w której mieszkało kolejno 39 brytyjskich monarchów, zniknęła w kłębach dymu i ognia.
Królowa Elżbieta II przykładała dużą uwagę do Świąt Bożego Narodzenia. Okres ten wiązał się z licznymi tradycjami i przede wszystkim spotkaniem z rodziną, nawet tą daleką. W tym roku święta dla royalsów będą inne niż zwykle. Rodzina królewska będzie musiała pogodzić się z dwoma przykrościami. Już niebawem rozpocznie się okres świąteczny. Brytyjska rodzina królewska od 1988 roku, niezmiennie, spotykała się w wiejskiej willi Sandringham w hrabstwie Norfolk. Czy król Karol III postanowi kontynuować wieloletnią, rodzinną tradycję?
Można pokusić się o stwierdzenie, że wśród pasji zmarłej we wrześniu królowej jeździectwo konkurowało z motoryzacją. Elżbieta II z upodobaniem siadała za kółkiem. Była znana, jako wytrawna koneserka ekskluzywnych marek, miłośniczka Land Roverów, a także jedyna osoba w całej Wielkiej Brytanii, która jeździła bez uprawnień. Na podobny immunitet nie mógł liczyć nawet książę Filip. Choć oboje byli zmotoryzowani, to monarchini mogła pozwolić sobie na jazdę bez prawa jazdy, czy nawet... zapinania pasów. Elżbieta II nigdy nie zdała egzaminu, a mimo to o samochodach wiedziała więcej niż niejeden mechanik.
9 listopada był szczególnym dniem dla brytyjskiej rodziny królewskiej. To właśnie dziś odsłonięto pierwszy pośmiertny pomnik Elżbiety II. Pod katedrą wybuchły emocje, rozbrzmiały krzyki i gwizdy. Na oczach całego narodu Karol III dopełnił ceremonii. Co ciekawe, pierwsza statua po śmierci królowej wcale nie stanęła w Londynie. Karol III i królowa Kamila odbyli dwudniową podróż do hrabstwa North Yorkshire, aby tam uhonorować pamięć zmarłej monarchini. Pod katedrą zebrał się tłum, emocje sięgnęły zenitu.
Elżbieta II od dzieciństwa miała pseudonim, którego mogli używać tylko jej najbliżsi z rodziny królewskiej. Uroczy przydomek "Lilibet" pojawiał się w wielu wzruszających rodzinnych wspomnieniach. Córka księcia Harry'ego i Meghan Markle nosi właśnie to miano. Dziewczynka właśnie wkroczyła w niezwykle ważny okres.Członkowie arystokracji często mają swoje przydomki. Wyjątkowy hołd zmarłej królowej oddali książę i księżna Sussex, kiedy nadawali imiona swojemu drugiemu dziecku. Mała Lilibet Diana nosi imiona po swojej prababci i babci ze strony taty.
Objęcie tronu przez króla Karola III to wielkie wydarzenie nie tylko dla mieszkańców i obywateli Zjednoczonego Królestwa, ale i dla całego świata. Czy ze zmianą monarchy będzie się wiązać również zmiana tradycji? Na ten temat porozmawialiśmy z dr Wiolettą Wilk-Turską, specjalistką w tematyce brytyjskiej rodziny królewskiej.Bez wątpienia Karol był wychowywany w innych czasach niż królowa Elżbieta II. Niezwalniający postęp, nowoczesne innowacje, migracje ludności jak i coraz większa otwartość i tolerancja zapewne wpłynęły na podejście obecnego monarchy do życia jak i tradycji.
Elżbieta Bowes-Lyon, żona króla Jerzego VI oraz matka Elżbiety II słynęła z silnego, nieprzejednanego charakteru i intryg, które stały się przyczyną niejednego dramatu na dworze. Sam Adolf Hitler nazwał ją "najniebezpieczniejszą kobietą w Europie". Kim była Królowa Matka?Nie podobał się jej związek Elżbiety II z księciem Filipem, źle traktowała swoją młodszą córkę, księżniczkę Małgorzatę, manipulowała mężem oraz samą królową, a później oszukiwała Dianę, wmawiając jej, że romanse księcia Karola dobiegły końca. Dużo mówiło się też o jej rasizmie i antysemityzmie oraz rozrzutności. Jej biografia zadziwia.
Księżna Kate od dekady z oddaniem wypełnia obowiązki rodziny królewskiej jako małżonka księcia Williama. W ostatnich momentach zabrakło jej jednak przy łożu Elżbiety II. Czym zajmowała się w czasie śmierci monarchini?Brytyjska rodzina królewska cieszy się dużą popularnością, a sympatycy royalsów na całym świecie chcą wiedzieć, w jaki sposób spędzają każdą chwilę. Śmierć Elżbiety II wywołała prawdziwą sensację, tym bardziej że przy jej łożu w ostatnich momentach czuwała tylko dwójka dzieci. Co działo się z resztą członków rodziny królewskiej?
Zmiany po śmierci Elżbiety II zaczynają nabierać tempa. Król Karol III zapowiedział, że brytyjska monarchia za jego rządów nie będzie już taka, jak wcześniej. Po dziesięcioleciach jedna z tradycyjnych funkcji na dworze zniknie bezpowrotnie.Elżbieta II panowała przez 70 lat, jednak większość obyczajów na brytyjskim dworze była znacznie starsza. Po objęciu tronu król Karol III i jego małżonka już zaczynają wprowadzać poważne zmiany w monarchii. Żywot jednej z wiekowych tradycji właśnie dobiega końca. Utrata prestiżu, czy pójście z duchem czasu?
29 września, trzy tygodnie od odejścia Elżbiety II, media obiegły zdjęcia aktu zgonu królowej. Ten został zaś opublikowany zgodnie ze szkockim prawem – gdyby monarchini odeszła bowiem na terenie Anglii, nie zaś w szkockim zamku Balmoral, podobny dokument nigdy nie ujrzałaby światła dziennego. Poza oficjalną datą i godziną odejścia, w akcie wskazano także prawdziwe nazwisko Elżbiety II, którym nie posługiwała się na co dzień.
W mediach społecznościowych pojawiła się prawdziwa godzina, a także przyczyna śmierci Elżbiety II. Wiele osób było w błędzie, określając dokładny czas zgonu monarchini. Oficjalny szkocki rejestr wyjawił fakty.Polskie media o śmierci królowej Wielkiej Brytanii dowiedziały się 8 września bieżącego roku około godziny 19:30. Po upublicznieniu rejestru zgonu okazuję się, że Elżbieta II zmarła dużo wcześniej. W dokumencie ujawniono również okoliczności odejścia brytyjskiej monarchini.