Wyszukaj w serwisie
newsy tylko u nas foto telewizja lifestyle polityka quizy
Swiatgwiazd.pl > Lifestyle > Żałoba w pogrzeb papieża. OSTATECZNE stanowisko ws. zakazów. Tak zdecydował Tusk
Hanna Kuchlin
Hanna Kuchlin 23.04.2025 22:28

Żałoba w pogrzeb papieża. OSTATECZNE stanowisko ws. zakazów. Tak zdecydował Tusk

Donald Tusk
fot. East News

Papież Franciszek nie żyje, a Andrzej Duda na dzień jego pogrzebu, czyli 26 kwietnia ogłosił żałobę narodową. Czy sklepy i restauracje są otwarte? Sprawdziliśmy. 

Żałoba po śmierci papieża

Papież Franciszek nie żyje. W związku z tym prezydent Andrzej Duda zdecydował, że dzień pogrzebu papieża – 26 kwietnia – zostanie ogłoszony dniem żałoby narodowej w Polsce. Informację tę przekazał Wojciech Kolarski, szef Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta, zaznaczając, że odpowiednie rozporządzenie trafi niezwłocznie do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i będzie wymagało podpisu premiera.

W związku ze śmiercią Ojca Świętego, prezydent Andrzej Duda podjął decyzję, aby dzień pogrzebu — 26 kwietnia — ogłosić dniem żałoby narodowej — powiedział Wojciech Kolarski.

Prezydent Andrzej Duda, wraz z pierwszą damą, zapowiedział swój osobisty udział w ceremonii pogrzebowej papieża Franciszka. 

Czy papież Franciszek był
Papież Franciszek, fot. East News
Odszedł cicho w cieniu śmierci Franciszka. "Synku...". Miał zaledwie 31 lat Dantejskie sceny przy trumnie Franciszka. Pożegnanie papieża przybrało nieoczekiwany obrót

Krytyka decyzji Andrzeja Dudy

Ogłoszenie przez prezydenta Andrzeja Dudę żałoby narodowej po śmierci papieża Franciszka wywołało burzliwą dyskusję w przestrzeni publicznej. Dla wielu obywateli, zwłaszcza wyznawców Kościoła katolickiego, była to naturalna forma uczczenia pamięci papieża. Jednak decyzja spotkała się także z falą krytyki, szczególnie ze strony tych, którzy uznali ją za nieprzemyślaną lub inspirowaną politycznie. 

W mediach społecznościowych pojawiło się wiele komentarzy podważających szczerość intencji głowy państwa. Zrobiło się niezłe zamieszanie. Stacje zmieniają ramówki, a ludzie zastanawiają się, czy mogą pójść tego dnia do teatru czy na mecz.

A co ze sklepami i restauracjami?

Czy sklepy i restauracje są czynne w żałobę narodową?

Po tym jak prezydent zdecydował o żałobie narodowej, a Donald Tusk swoim podpisem potwierdził - bez tego nie ogłoszono by tego w Dzienniku Ustaw, że takim dniem będzie sobota 26 kwietnia, czyli dzień pogrzebu Franciszka, wielu z nas zaczęło się zastanawiać, co można, a co jest zakazane. Czy sklepy i restauracje będą otwarte?


Flagi muszą zostać opuszczone do połowy masztu. Mogą odbywać się koncerty, spektakle lub mecze - tłumaczył w "Kropce nad i" szef kancelarii premiera Jan Grabiec, mówiąc, co wiąże się z żałobą narodową. 

I dodał:

Natomiast jeśli chodzi o inne formy aktywności kulturalnej czy sportowej, nie ma ścisłych zakazów prawnych. To jest kwestia wrażliwości, wyczucia poszczególnych organizatorów - kontynuował. 

Dopytywany, czy mogą odbywać się tego dnia koncerty, stwierdził, że formalnie nie ma przeszkód. Zapewnił też, że nie ma sankcji za zorganizowanie takiego wydarzenia.

A czy mecze będą odwołane? To jest w stu procentach decyzja związków sportowych czy poszczególnych lig. Z całą pewnością nie administracji - wyjaśnił.

Sklepy, galerie handlowe oraz restauracje i kawiarnie mogą być otwarte według standardowych godzin. Jednak z szacunku dla charakteru dnia część właścicieli może dobrowolnie opuszczać flagi do połowy masztu, wyciszać muzykę i ograniczać dekoracje, a także skracać godziny otwarcia lub zmieniać ofertę.

Tusk
Donald Tusk, fot. East News