Wyszukaj w serwisie
newsy tylko u nas foto telewizja kobieta quizy
Swiatgwiazd.pl > Newsy > Eurowizja 2024. Przerwano transmisję w trakcie występu Luny
Łukasz Ossowski
Łukasz Ossowski 08.05.2024 09:18

Eurowizja 2024. Przerwano transmisję w trakcie występu Luny

Luna Eurowizja 2024
fot. eurovision.tv

Eurowizja 2024. Wielka afera po transmisji konkursu. Jeden z krajów przerwał emisję koncertu w trakcie występu Luny. 

Eurowizja 2024: pierwszy półfinał

Przygotowania artystów do Eurowizji zaczęły się już na początku maja, kiedy to muzycy zjechali się do Szwecji, gdzie w tym roku odbywał się międzynarodowy konkurs muzyczny. Fani od kilku dni mogli podglądać próby i znaleźć swojego faworyta.

Polskę tym razem reprezentowała Luna, która została wybrana w krajowych preselekcjach. Przypomnijmy, że zaledwie jednym punktem zwyciężyła z Justyną Steczkowską, która była typowana przez fanów na faworytkę. 

Punktualnie o 21 polskiego czasy rozpoczął się uwielbiany przez fanów muzyki konkurs. Luna pojawiła się na scenie jako 6., ale niestety nie zobaczymy jej w kolejnym etapie, czyli w finale, który odbędzie się już 11 maja. 

Zmiana zasad głosowania na Eurowizji. Polska w centrum wielkiego skandalu Sobowtórka Edyty Górniak na Eurowizji. Ludzie przecierali oczy

Eurowizja 2024: Luna nie zaśpiewa w finale

7 maja pierwsze kraje zaprezentowały występy swoich reprezentantów w Malmo Arenie. Na tym etapie o tym, kto przechodzi dalej, decydowali jedynie widzowie. Przypomnijmy, że nie można było oddawać głosu na reprezentanta swojego kraju. Niestety europejska publiczność nie doceniła Luny i ta znalazła się poza finałową dziesiątką wybraną w pierwszym z półfinałów. 

11 maja na scenie zobaczymy natomiast:

 • Serbia: Teya Dora – “Ramonda”
 • Portugalia: Iolanda – "Grito" 
 • Słowenia: Raiven – "Veronika" 
 • Ukraina: Alyona Alyona & Jerry Heil – “Teresa & Maria”
 • Litwa: Silvester Belt – "Luktelk" 
 • Finlandia: Windows95man – "No Rules!" 
 • Cypr: Silia Kapsis – "Liar" 
 • Chorwacja: Baby Lasagna – "Rim Tim Tagi Dim" 
 • Irlandia: Bambie Thug – “Doomsday Blue”
 • Luksemburg: Tali – "Fighter"
   

W jednym z krajów podczas występu Luny doszło do niebywałej sytuacji, która mogła wpłynąć na ilość głosów. 

Eurowizja 2024: Serbia przerwała transmisję w trakcie występu Luny

Podczas pierwszego półfinału doszło do wielkiego skandalu. Chorwackie media poinformowały, że serbski nadawca RTS, który emitował Eurowizję w tym kraju, podjął decyzję o przerwaniu transmisji. Wszystko ze względów politycznych. Na pierwszym kanale pokazano bowiem powitanie Przewodniczącego ChRL na lotnisku w Belgradzie z udziałem prezydenta Republiki Serbii.

O przerwaniu transmisji poinformowano zaledwie 35 minut wcześniej i przekazano, że 68. Konkurs Piosenki Eurowizji będzie transmitowany na drugim kanale. Przerwa w transmisji nastąpiła dokładnie w trakcie występu Luny, natomiast występ Chorwata, który w konkursie był największym rywalem Serbów, transmitowany już był na kanale z mniejszą oglądalnością. 

Wygląda zatem na to, że Serbowie nie zobaczyli występu polskiej artystki. W sieci wybuchła prawdziwa burza a serbscy fani konkursu są wściekli. W zeszłym roku pomimo żałoby narodowej, która panowała w kraju po strzelaninie w jednej ze szkół, transmisji nie przerwano, co tłumaczono stanowiskiem Europejskiej Uni Nadawców, która nie zezwala na takie praktyki. Internauci twierdzą, że coś takiego mogło mieć wpływ na wyniki televoitingu i powinno się spotkać z surowymi konsekwencjami ze strony organizatora wydarzenia, czyli Europejskiej Uni Nadawców.

Przypomnijmy, że Serbia weszła do finału i została wyczytana przez prowadzących jako pierwszy kraj, który awansował. 

Luna na Eurowizji 2024, fot. eurovision.tv
Luna na Eurowizji 2024, fot. eurovision.tv
Luna na Eurowizji 2024, fot. eurovision.tv
Luna na Eurowizji 2024, fot. eurovision.tv