Irit Amiel nie żyje Żródło: sreen/youtube.com/UCL European Institute

Nie żyje wybitna poetka pochodząca z Częstochowy. Była dwukrotnie nominowana do Nagrody Literackiej „Nike”

16 Luty 2021 Barbara BujarBarbara Bujar

We wtorek 16 lutego zmarła Irit Amiel – izraelska poetka polskiego pochodzenia. Za granicę wyemigrowała po zakończeniu II wojny światowej. Jej twórczość wciąż docierała jednak do Polski. Artystka dwukrotnie otrzymała nominację do Nagrody Literackiej „Nike”.

  • 16 lutego 2021 roku zmarła Irit Amiel
  • W trakcie II wojny światowej przebywała w częstochowskim getcie
  • W 1947 roku wyemigrowała do Palestyny, a później do Izraela
  • Napisała m.in. „Egzamin z Zagłady” i „Podwójny krajobraz”
  • W Polsce dwukrotnie nominowano ją do Nagrody Literackiej „Nike”

Nie żyje Irit Amiel – wstrząsające wiadomości dotarły do Polski z Izraela. Pisarka zmarła we wtorek, 16 lutego 2021 roku. Za granicą przebywała od zakończenia II wojny światowej – wyemigrowała w 1947 roku.

Nie żyje Irit Amiel. Kim była wybitna pisarka?

Irit Amiel – a właściwie Irena Librowicz – urodziła się w 1931 roku w spolonizowanej rodzinie żydowskiej. Gdy rozpoczęła się II wojna światowa, jej rodzina trafiła do obozu zagłady w Treblince, z którego nigdy już nie wróciła. Irit Amiel znalazła się natomiast w częstochowskim getcie.

Po wydostaniu się z getta w Częstochowie młoda Librowicz przez wiele lat tułała się w samotności. W końcu postanowiła wyemigrować, a za cel swojej podróży obrała Palestynę. To właśnie stamtąd trafiła do Izraela, z którym związała się na dłużej.

Irena Librowicz wyszła za mąż i urodziła dwoje dzieci. Ukończyła także studia w zakresie historii i literatury. W 1994 roku ukazał się pierwszy tom jej autorstwa – „Egzamin z Zagłady”. Z czasem twórczość polskiej pisarki stała się coraz bardziej rozpoznawalna.

Cała Polska znała go z serialu Cała Polska znała go z serialu "M jak miłość". Czym dziś zajmuje się Steffen Möller?Czytaj dalej

W latach 1995-1998 Irit Amiel wydawała kolejne wiersze. W Polsce – oprócz „Egzaminu z Zagłady” – ukazały się następujące tomy: „Nie zdążyłam” i „Wdychać głęboko”. W obu dziełach pisarka poruszyła temat Holocaustu. Zagładzie poświęciła natomiast cykl „Osmaleni”, który stał się pierwszą nominacją Irit Amiel do Literackiej Nagrody „Nike”.

W 2008 roku poetka otrzymała kolejną nominację – tym razem w Polsce doceniono jej zbiór wierszy „Podwójny krajobraz”.

Irit Amiel przekładała wiersze współczesnych izraelskich poetów na język polski, jak i polskie utwory na język hebrajski. To dzięki niej izraelscy czytelnicy mogli poznać twórczość takich artystów jak Wisława Szymborska, Hanna Krall czy Marek Hłasko. W 2014 roku do Polski trafiła jej autobiografia – „Życie. Tytuł tymczasowy”.

Polscy artyści wspominają Irit Amiel


Śmierć Irit Amiel wstrząsnęła polskimi artystami. W mediach społecznościowych pisarkę pożegnali między innymi Bogdan Frymorgen i Wojciech Szot. Emocjonujący wpis opublikował także Remigiusz Grzela. Pisarz i dramaturg wspomniał współpracę z poetką przy monodramie „Oriana Fallaci. Chwila, w której umarłam”.

- Irit miała taką frajdę nagrywając dla nas wypowiedzi Goldy Meir. Irit Amiel. Irka Librowicz. Piękna, cudowna, czuła postać. Jedna z najpiękniejszych, jakie poznałem. Zanurzona w życiu jak w soczystej pomarańczy. Ocalona – napisał na Facebooku

Irit Amiel - postŹródło: screen/Facebook/Remigiusz Grzela

Artykuły polecane przez redakcję ŚwiatGwiazd.pl:

Źródło: Onet, Facebook, wysokieobcasy.pl

Następny artykuł