Wyszukaj w serwisie
newsy tylko u nas foto telewizja lifestyle polityka quizy
Swiatgwiazd.pl > Newsy > Kardynałowie masowo rezygnują z konklawe. Jest jeden przykry powód
Kamila  Szamik
Kamila Szamik 25.04.2025 07:02

Kardynałowie masowo rezygnują z konklawe. Jest jeden przykry powód

Papież Franciszek
fot. East News

Po pogrzebie papieża Franciszka ma odbyć się konklawe. Okazuje się jednak, że niektórzy kardynałowie zdecydowali się zrezygnować z tego posiedzenia. Wszystko przez konkretny powód.

Papież Franciszek nie żyje

Papież Franciszek zmarł po udarze mózgu, który doprowadził do śpiączki oraz niewydolności serca. Ostatnie tygodnie życia spędził w swoim apartamencie, po pięciotygodniowym leczeniu szpitalnym związanym z zapaleniem płuc. Ostatni raz wierni mogli go zobaczyć podczas Niedzieli Wielkanocnej, gdy z wielkim wysiłkiem, ale i determinacją, udzielił błogosławieństwa z balkonu Bazyliki św. Piotra. Watykan opublikował film z ceremonii, w trakcie której ciało papieża zostało złożone do trumny w kaplicy Domu Świętej Marty.

Od wczesnych godzin porannych 22 kwietnia pracownicy Watykanu i ich rodziny modlili się przy trumnie swojego duchowego przewodnika. Cała przestrzeń była wypełniona atmosferą refleksji i ciszy. Franciszek odszedł spokojnie, wierząc głęboko, że śmierć to nie koniec, ale początek życia wiecznego z Bogiem. Nigdy nie ukrywał swoich przekonań wobec starości i przemijania, zawsze podkreślając, że to czas na duchową refleksję i wzrost, a nie na strach.

Papież Franciszek śmierć
Papież Franciszek, fot. East News
Szokujące oświadczenie ws. konklawe. Chaos w Watykanie i to tuż przed pogrzebem papieża Szokująca wizja jasnowidza nt. nowego papieża. Kościół zadrży w posadach?

Pogrzeb papieża Franciszka

Uroczystości pogrzebowe papieża Franciszka odbędą się w sobotę, 26 kwietnia, o godzinie 10:00 na placu Świętego Piotra. Mszy przewodniczyć będzie dziekan Kolegium Kardynalskiego, kardynał Giovanni Battista Re. Po ceremonii trumna papieża zostanie przewieziona do Bazyliki Santa Maria Maggiore — miejsca, które papież darzył szczególnym uczuciem i które sam wybrał jako miejsce swojego wiecznego spoczynku. W swoim testamencie Franciszek wyraził życzenie, aby jego grób był prosty i skromny. 

Nie chciał żadnych ozdób ani przepychu. Na kamieniu miał widnieć jedynie napis: „Franciscus”. Takim człowiekiem był przez całe życie — skromnym, duchowym, bliskim ludziom. Zgodnie z jego wolą, koszty pogrzebu pokryje anonimowy darczyńca. Po pogrzebie rozpocznie się konklawe, które wybierze nowego papieża, który będzie pierwszym przedstawicielem Ameryki Łacińskiej na tym stanowisku w historii Kościoła.

Dlaczego kardynałowie rezygnują z konklawe?

W związku ze śmiercią papieża Franciszka, do wyboru jego następcy zostało uprawnionych 135 kardynałów, spośród których tylko ci poniżej 80. roku życia mogą brać udział w głosowaniu. Ostatecznie jednak w konklawe udział weźmie maksymalnie 133 purpuratów. Dwóch duchownych – 79-letni kardynał Antonio Cañizares Llovera z Hiszpanii oraz rówieśnik z Bośni i Hercegowiny, kardynał Vinko Puljić – ogłosiło, że ze względu na stan zdrowia nie będą w stanie udać się do Watykanu. 

Większość kardynałów-elektorów to nominaci papieża Franciszka – stanowią oni aż 80 procent grona. Dla każdego z nich będzie to pierwsze konklawe w karierze, a wielu z nich reprezentuje kraje i regiony, które dotąd rzadko miały głos przy wyborze papieża.

papież Franciszek
Papież Franciszek, fot. East News