Swiatgwiazd.pl > Newsy > Królowa Małgorzata II podjęła bezprecedensową decyzją. Pozbawiła wnuki tytułów
Weronika Chmielewska
Weronika Chmielewska 28.09.2022 22:34

Królowa Małgorzata II podjęła bezprecedensową decyzją. Pozbawiła wnuki tytułów

Małgorzata II
fot. News Oresund - 20211005 Folketingets åbning Hendes Majestæt Dronning Margrethe II _50A8605, cropped, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=110842783

Życie królewskie intryguje większość z nas, dlatego wzmianka o europejskich royalsach momentalnie budzi sensację. Małgorzata II, która obejmuje tron w Danii, wydała dekret w sprawie swoich wnucząt. Królowa pozbawiła ich książęcych tytułów.

W Europie mamy dwanaście państw, które nadal sprawują władzę w systemie monarchii. Najbardziej popularnymi rodzinami królewskimi są brytyjscy oraz duńscy royalsi. Królowa Małgorzata II podjęła ważną decyzję względem swoich wnucząt, następców tronu Danii.

Małgorzata II pozbawiła tytułu wnucząt

W mediach społecznościowych duńskiej rodziny królewskiej pojawił się post zapowiadający wprowadzenie nowego dekretu przez monarchinię. Zmiany będą dotyczyły dzieci najmłodszego syna Małgorzaty II.

Od przyszłego roku księżniczka Atena i jej bracia: książę Feliks, Mikołaj i Henryk przestaną posługiwać się tytułami książeckimi. Wnuki królowej będą w publicznych wystąpieniach przedstawiane za pomocą zwrotu "ekscelencjo". Decyzja monarchini nie jest przypadkowa i nie służy ukaraniu najbliższych osób.

Swoją decyzją Jej Wysokość chce dać im możliwość, aby w znacznie większym stopniu mogli osobiście kształtować życia tak, aby nie byli ograniczani szczególnymi względami i zobowiązaniami, jakie przynależność do rodziny królewskiej niesie ze sobą — możemy przeczytać w oświadczeniu.

Królowa Małgorzata II tworzy historię

Po śmierci Elżbiety II jedyną kobietą, która zasiada na tronie w Europie, została duńska monarchini. Władzę przejęła w 1972 roku po swoim ojcu, Fryderyku IX. Wraz z mężem doczekała się dwóch synów: Fryderyka (następcy tronu) oraz Joachima.

Oprócz królewskich obowiązków Małgorzata II pasjonuje się sztuką oraz kulturą. Jej malarskie dzieła znalazły szerokie uznanie m.in.: Muzeum Arken w Kopenhadze, które otworzyło specjalną wystawę z ponad stoma dziełami monarchini.

W styczniu bieżącego roku Małgorzata II obchodziła złoty jubileusz swojego panowania na tronie Danii. Uroczystość miała charakter kameralny ze względu na panującą pandemię koronawirusa. Królowa spotkała się w pałacu z najbliższymi, a jej poddani mogli oglądać okolicznościowy wywiad oraz zaopatrzyć się w wyjątkową monetę i znaczki pocztowe.

Zobacz zdjęcia:

Małgorzata II
fot. News Oresund, CC BY 2.0 , via Wikimedia Commons
Małgorzata II
fot. Varde Kommune - https://www.flickr.com/photos/vardekommune/28600146693/, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=101042671

Artykuły polecane przez redakcję Świata Gwiazd:

  1. Nie żyje 33-letni aktor znany z filmowy i serialowych hitów. "Był ukochanym członkiem obsady"

  2. Michał Wiśniewski przekazał radosne wieści. Wielkie szczęście w rodzinie, "miło poinformować"

  3. Karol Strasburger wyznał, czy planują z żoną drugie dziecko. Odpowiedź była stanowcza

Zapraszamy na naszego Instagrama Jeżeli chcesz się podzielić informacjami na temat gwiazd i nowinek ze świata show-biznesu koniecznie napisz do nas na adres: redakcja@swiatgwiazd.