Wyszukaj w serwisie
newsy tylko u nas foto telewizja lifestyle quizy
Swiatgwiazd.pl > Telewizja > Kto z Polski zdobył Oscara? Dla jednego z laureatów gala skończyła się... w areszcie
Katarzyna Derda
Katarzyna Derda 12.03.2023 20:04

Kto z Polski zdobył Oscara? Dla jednego z laureatów gala skończyła się... w areszcie

Oscary
Fot. KAPiF

Zostało tylko kilka godzin do ceremonii rozdania tegorocznych Oscarów. W 2023 roku wszyscy Polacy pokładają nadzieje w filmie „IO” Jerzego Skolimowskiego. Został on nominowany w kategorii „najlepszy film międzynarodowy”. Nie byłaby to pierwsza statuetka, która trafi w ręce naszych rodaków.

Oto lista wszystkich Polaków, którzy zdobyli Oscara. Nie wszystkie gale przebiegały w spokoju. Nie obyło się bez kontrowersji, a dla jednego twórcy uroczystość skończyła się w areszcie.

Polacy, którzy dostali Oscara

Pierwszym Polakiem, który zdobył złotą statuetkę, jest Leopold Stokowski. Wyróżnienie otrzymał w 1942 roku za muzykę stworzoną do filmu produkcji Disneya „Fantazja”. Nie minęło wiele czasu, a kolejna nagroda powędrowała do następnego polskiego kompozytora. Bronisław Kaper w 1953 roku został nagrodzony za muzykę do filmu „Lili” Charlesa Watersa.

Janusz Kamiński, kultowy operator filmowy, Oscara odbierał aż dwukrotnie, za każdym razem za produkcje zrealizowane ze Stevenem Spielbergiem. Za pierwszym razem w 1994 roku, za słynny tytuł „Lista Schindlera”. W 1999 roku nagrodzono go za zdjęcia do „Szeregowca Ryana”. Warto też dodać, że poza tymi przypadkami był nominowany jeszcze pięć razy.

Kamiński nie był jedynym Polakiem, którzy w 1994 został nagrodzony za „Listę Schindlera”. Statuetkę zgarnęli też Allan Starski i Ewa Braun, którzy stworzyli scenariusz produkcji.

Janusz Weiss doczekał się dzieci dopiero po 60. "Z pierwszą żoną ich nie miałem"

Polacy, którzy dostali Oscara: kontrowersyjni laureaci

Do szczególnych kontrowersji doszło na oscarowej gali w 1984 roku, kiedy statuetkę odbierał Zbigniew Rybczyński: za „Tango”, w kategorii „najlepszy krótkometrażowy film animowany”. Twórca został aresztowany, kiedy wyszedł na papierosa. Pomylił wejścia, a ochrona zareagowała, jakby był intruzem. Co gorsza, artysta wdał się z nimi w bójkę i właśnie przez to został aresztowany.

Wszedłem i w tym momencie ośmiu „przemiłych kelnerów” rzuciło się na mnie i obezwładniło w bardzo fachowy sposób. Wykręcili mi ręce do tyłu i podnieśli do góry – strasznie bolesna sytuacja […]. Na dodatek nie mówiłem po angielsku. Byłem w stanie wydukać, zresztą niepoprawnie, że „I have Oscar” […], ale nie wywołało to u nich żadnego wrażenia – opowiadał po latach. 

Całkiem inne nieprzyjemności towarzyszyły ceremonii w 2003 roku. Roman Polański został wtedy nagrodzony za film „Pianista”. Reżyser nie mógł jednak osobiście odebrać nagrody: gdyby pojawił się w Ameryce, zostałby aresztowany. Wyjechał on bowiem z USA w 1978 roku, zanim sąd wydał wyrok w sprawie gwałtu na Samancie Geimer. Oscara odebrał zatem w jego imieniu Harrison Ford, prywatnie przyjaciel Polańskiego.

Lista Polaków nagrodzonych Oscarem

Kolejna nagroda wpadła w ręce Polaków 2000 roku. Wtedy zdobył ją Andrzej Wajda: przyznano mu ją za całokształt twórczości. Polski reżyser odbierał statuetkę z rąk samej Jane Fondy. Nominacji za poszczególne tytuły zgarnął aż cztery.

Następnym Polakiem z Oscarem okazał się w 2005 roku Jan A.P. Kaczmarek, kompozytor, doceniony przez Amerykańską Akademię Filmową za muzykę do filmu „Marzyciel”, w którym główne role grali Johnny Depp, Kate Winslet i Freddie Highmore.

Trzy lata później, w 2008 roku, statuetkę w kategorii „najlepszy film krótkometrażowy” otrzymała polsko-brytyjsko-norweska produkcja „Piotruś i wilk”. Powstała ona w kultowym łódzkim studiu Se-ma-for.

Na razie ostatnim nagrodzonym Polakiem jest Paweł Pawlikowski. W 2015 roku zdobył nagrodę najlepszy film nieanglojęzyczny „Ida”. Czy jego sukces powtórzy dzisiaj Jerzy Skolimowski? Przekonamy się już niedługo.

Zobacz zdjęcia:

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński, fot. R.komorowski, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons
Paweł Pawlikowski
Paweł Pawlikowski, fot. AFP/EAST NEWS
Jan A.P. Kaczmarek
Jan A.P. Kaczmarek, fot. KAPiF
Tagi: Oscary