Nie tylko Zełenski. Brigitte Macron zignorowała najważniejszy nakaz. Żona prezydenta Francji na ustach świata

Pogrzeb papieża Franciszka. W Watykanie zebrała się śmietanka światowej polityki, by pożegnać zmarłego Ojca Świętego. Nie obyło się bez wpadek i skandali. Brigitte Macron nie dostosowała się do protokołu.
Pogrzeb papieża Franciszka
Pogrzeb papieża Franciszka zgromadził w Watykanie ponad 50 głów państw i reprezentantów najważniejszych instytucji międzynarodowych. Obecność tak wielu światowych liderów potwierdziła globalny autorytet zmarłego papieża – nie tylko jako przywódcy religijnego, ale również moralnego autorytetu.
Wśród przybyłych znaleźli się m.in. prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, prezydent Francji Emmanuel Macron, premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer, a także król Filip VI i królowa Letycja z Hiszpanii. Nie zabrakło również prezydenta USA Donalda Trumpa wraz z małżonką Melanią, którzy złożyli osobisty hołd zmarłemu Ojcu Świętemu.
Polskę reprezentowali prezydent Andrzej Duda oraz marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Ich obecność miała szczególne znaczenie, biorąc pod uwagę historyczne związki papieża Franciszka z Polską oraz jego liczne spotkania z wiernymi nad Wisłą.
Sobota ściągnęła wzrok całego świata na Plac Świętego Piotra. Papież Franciszek został pożegnany jako duchowy przewodnik, reformator i człowiek, który nie tylko wpisał się w historię Kościoła, ale również na trwałe zaznaczył swoją obecność w dziejach ludzkości.

Śmierć papieża i żałoba w Watykanie
W poniedziałkowy poranek, 21 kwietnia, Watykan przekazał oficjalną wiadomość o śmierci papieża Franciszka. 88-letni przywódca Kościoła Katolickiego od dłuższego czasu zmagał się z poważnymi problemami zdrowotnymi. Choć na Wielkanoc opuścił szpital i pojawił się na balkonie Pałacu Apostolskiego, by pozdrowić wiernych, jego stan niespodziewanie się pogorszył.
W ostatnich godzinach życia Franciszek zapadł w śpiączkę, a następnie doszło do zatrzymania akcji serca. Mimo natychmiastowej reakcji zespołu medycznego nie udało się go uratować.
W związku ze śmiercią Ojca Świętego, prezydent Andrzej Duda podjął decyzję, aby dzień pogrzebu — 26 kwietnia — ogłosić dniem żałoby narodowej — powiedział Wojciech Kolarski.
Informacja o śmierci Ojca Świętego poruszyła miliony ludzi na całym świecie. Watykan natychmiast rozpoczął przygotowania do pogrzebu i ogłosił żałobę narodową.
Pogrzeb papieża Franciszka: Brigitte Macron złamała protokół
Uroczystości pogrzebowe papieża Franciszka odbyły się w sobotę o godzinie 10:00 na Placu Świętego Piotra. Nabożeństwu przewodniczył kardynał Giovanni Battista Re – dziekan Kolegium Kardynalskiego.
Zgodnie z wolą papieża, jego ciało spoczęło w Bazylice Santa Maria Maggiore – świątyni, która miała dla niego wyjątkowe znaczenie. To miejsce wybrał jeszcze za życia, podkreślając swoją bliską więź z Matką Bożą.
Plac Świętego Piotra wypełnił się wiernymi z całego świata, którzy przybyli, by pożegnać duchowego przewodnika Kościoła. Nie zabrakło najważniejszych przywódców i polityków, w tym Trumpa, Zełenskiego czy Macrona. I to właśnie żona tego ostatniego wywołała dyplomatyczny skandal, nie ustosunkowując się do zasad, jakie narzucono żałobnikom przybywającym na pogrzeb papieża.
Na uroczystości obowiązywał bowiem “dress code”:
Rzadko zdarza się, by w jednym miejscu i to na otwartej przestrzeni przebywali jednocześnie kanclerz Niemiec, prezydent USA, prezydent Francji, czy szefowa Komisji Europejskiej, dlatego Włosi wprowadzili bardzo silne zabezpieczenia. Co ciekawe, nawet najważniejsi goście Watykanu musieli dostosować się do wymagań uroczystości. Mężczyźni muszą mieć czarne garnitury i czarne krawaty, natomiast kobiety muszą mieć czarne suknie, przynajmniej do kolan, rękawiczki i czarny welon. Jedynym dopuszcaalnym ozdobnikiem stroju może być sznur pereł. Stolica apostolska nie przewiduje wyjątków od tych reguł dla nikogo - informuje dziennikarz Radia VOX FM Rafał Piech.
Żona Emmanuela Macrona, jak na Francuzkę przystało, postanowiła chodzić własnymi ścieżkami. Jej głowy nie zakrywał welon - a do tego nakazu ustosunkowała się nawet znana z przekorności Melania Trump - a na jej dłoniach próżno było szukać rękawiczek, mimo, że pozostałe żony przywódców dostosowały się także i do tego zapisu. I nie rzucałoby się to może w oczy tak bardzo, gdyby nie fakt, że stała w pierwszym rzędzie.
Myślicie, że to przeoczenie z nerwów, czy na przekór światu?








































