Wyszukaj w serwisie
newsy tylko u nas foto telewizja kobieta quizy
Swiatgwiazd.pl > Newsy > Nie żyje Roberto Cavalli. Odszedł jeden z najsłynniejszych projektantów na świecie
Katarzyna Derda
Katarzyna Derda 12.04.2024 21:11

Nie żyje Roberto Cavalli. Odszedł jeden z najsłynniejszych projektantów na świecie

nie żyje
Fot. East News

Nie żyje legendarny włoski projektant, jedna z ikon świata mody. Roberto Cavalli zmarł po wielu latach walki z chorobą.

Włoski projektant Roberto Cavalli nie żyje

Kiedy Roberto Cavalli otwierał kolejny butik, na wydarzenie przychodziły takie gwiazdy, jak Jack Nicholson, Christina Aguilera, Salma Hayek i Cindy Crawford. Ten włoski projektant mody od lat tworzył pod własnym nazwiskiem zarówno wysokiej jakości ubrania, jak i perfumy czy akcesoria. Jego produkty były sprzedawane w ponad 50 krajach na świecie.

W 2006 roku Cavalli odebrał w Stuttgarcie nagrodę za wybitny wkład w modę międzynarodową. W 2013 uczelnia artystyczna Domus Academy w Mediolanie wyróżniła go magisterium honoris causa, doceniając jego zasługi w rozsławieniu mody włoskiej na świecie.

Niestety, agencja informacyjna ANSA podała właśnie, że ​​Roberto Cavalli zmarł w swoim domu we Florencji. Odszedł w wieku 83 lat, po długiej chorobie. Co wiadomo o jego życiu prywatnym i karierze? Szczegóły poniżej.

O. J. Simpson nie żyje. Był potworem czy bohaterem? Jego sprawą żył cały świat Zofia Kucówna nie żyje. Odeszła legenda. Fani znali ją z "Barw Szczęścia"

Roberto Cavalli nie żyje: burzliwe życie prywatne

Cavalli kilkukrotnie stawał na ślubnym kobiercu. Jego pierwszą żoną była przez dekadę Silvanella Giannoni. W 1980 poślubił Evę Düringer. Jego ostatnią miłością była młodsza o 45 lat szwedzka modelka Sandra Nilsson. W sumie doczekał się pięciorga dzieci: syna Tommasa i córki Christiany (z pierwszego małżeństwa) oraz synów Daniele i Robina, oraz córki Rachele (z drugiego).

O miłostkach włoskiego projektanta mówiło się dużo, ale jeszcze więcej – o jego spektakularnej karierze i autorskich technikach, które zrewolucjonizowały świat mody. O tym, czym zasłynął najbardziej, przeczytacie poniżej.

Nie żyje Roberto Cavalli: kim był w świecie mody?

Roberto wywodził się z rodziny o artystycznych tradycjach. Jego dziadek, Giuseppe Rossi, był członkiem grupy toskańskich malarzy Macchiaioli. Zainspirowany ich sztuką, przyszły projektant pracował w Istituto statale d’arte di Firenze nad nadrukami na materiałach włókienniczych. Jeszcze jako student stworzył serię kwiatowych nadruków na dzianinach.

Cavalli na początku lat 70. wynalazł i opatentował technikę drukowania na skórze. Tworzył też patchworki z różnych materiałów. Projekty wykorzystujące te pomysły zrobiły furorę w Paryżu, a sam Roberto zaczął otrzymywać zamówienia od takich domów mody jak Hermès i Pierre Cardin. Wiele jego pomysłów do dziś jest stosowanych powszechnie w produkcji ubrań na całym świecie.

Drogi Roberto, być może fizycznie nie ma Cię już z nami, ale wiem, że zawsze będę czuć Twojego ducha przy sobie. To największy zaszczyt w mojej karierze pracować pod Twoim dziedzictwem i tworzyć dla marki, którą założyłeś z taką wizją i stylem. Odpoczywaj w pokoju, będzie nam Ciebie brakowało, a Twoje imię jest kochane przez tak wielu, że będzie nadal latarnią inspiracji dla innych, a zwłaszcza dla mnie – mówi teraz Fausto Puglisi, dyrektor kreatywny domu mody Roberto Cavalli, sprawujący tę funkcję od października 2020 roku.

Cavalli pod koniec życia był po imieniu z połową hollywoodzkich gwiazd. Uwielbiał nadmiar i był z tego dumny. Alkohol, jaki sygnował swoim nazwiskiem, sprzedawano w butelkach pokrytych wężową skórą.