Wyszukaj w serwisie
newsy tylko u nas foto telewizja lifestyle polityka quizy
Swiatgwiazd.pl > Newsy > Papież Franciszek ukarał polskich biskupów. Jego dzieło jeszcze się nie zakończyło
Kamila  Szamik
Kamila Szamik 29.04.2025 21:33

Papież Franciszek ukarał polskich biskupów. Jego dzieło jeszcze się nie zakończyło

Papież Franciszek
fot. East News

Po śmierci papieża Franciszka na jaw wychodzą kolejne fakty o jego posłudze. Okazuje się, że ukarał on kilkunastu polskich biskupów. To jednak jeszcze nie koniec tej afery. 

Pożegnanie papieża Franciszka

Pogrzeb papieża Franciszka odbył się w sobotę o godzinie 10:00 na Placu Świętego Piotra. Mszy przewodniczył kardynał Giovanni Battista Re, dziekan Kolegium Kardynalskiego. Zgodnie z życzeniem zmarłego papieża, jego ciało zostało pochowane w Bazylice Santa Maria Maggiore, którą sam wybrał na miejsce swojego wiecznego spoczynku. 

W ceremonii wzięły udział tłumy żałobników z różnych zakątków świata, a także liczni polityczni liderzy, w tym m.in. prezydent Francji Emmanuel Macron, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer, król Hiszpanii Filip VI z małżonką Letycją oraz były prezydent USA Donald Trump z żoną Melanią. 

Polskę reprezentowali prezydent Andrzej Duda oraz marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Ceremonia pożegnania papieża była pełnym emocji momentem, który zamyka pewien rozdział w historii Kościoła katolickiego. Po pochowaniu trumny papieża Watykan rozpoczął przygotowania do wyboru nowego papieża.

Papież Franciszek
Papież Franciszek, fot. East News
Grzmi o zachowaniu Hołowni, a to zrobił Zełenski. Tak zachował się po pogrzebie papieża. Wywołał lawinę Zwierzchnik kościoła Ukrainy o nowym papieżu i zachowaniu Zełenskiego na pogrzebie

Watykan gotowy na konklawe

Po śmierci papieża Franciszka Watykan stoi przed dużym wyzwaniem. Podczas konklawe kardynałowie będą wybierać nowego papieża, który zgodnie z tradycją ma przez resztę swojego życia służyć Kościołowi i wiernym. W głosowaniu weźmie udział 135 kardynałów, z których niemal 80% zostało mianowanych przez papieża Franciszka. W mediach pojawia się wiele spekulacji na temat możliwych kandydatów, w tym także Polaka.

  • Kard. Pietro Parolin (Włochy, 70 lat)
  • Kard. Matteo Zuppi (Włochy, 69 lat)
  • Kard. Luis Antonio Tagle (Filipiny, 67 lat)
  • Kard. Peter Turkson (Ghana, 76 lat)
  • Kard. Jean-Marc Aveline (Francja, 66 lat)
  • Kard. Mario Grech (Malta, 68 lat)
  • Kard. Péter Erdő (Węgry, 72 lata)
  • Kard. Joseph Tobin (USA, 72 lata)
  • Kard. Fridolin Ambongo (Demokratyczna Republika Konga, 64 lata)
  • Kard. José Tolentino de Mendonça (Portugalia, 58 lat)
  • Kard. Konrad Krajewski (Polska, 61 lat)

Krótko po pogrzebie papieża Franciszka kardynałowie zebrali się, by wyznaczyć datę rozpoczęcia konklawe. Jego długość zależy od przebiegu głosowania, które zazwyczaj trwa od kilku dni do maksymalnie tygodnia. Biuro Prasowe Watykanu ogłosiło, że konklawe rozpocznie się 7 maja.

Okazało się, że za życia papież rozpoczął walkę z poważnym problemem, z którym od lat boryka się Kościół katolicki. W tej sprawie ukarano polskich biskupów. 

Papież Franciszek ukarał polskich biskupów

Ks. Sowa zwrócił uwagę, że w najnowszej biografii papieża Franciszka pojawia się wątek konklawe, podczas którego Benedykt XVI został wybrany na papieża, a Jorge Mario Bergoglio był jednym z głównych kandydatów.

Sam fakt mówienia o tym jest dosyć ciekawy, bo przecież konklawe jest otoczone tajemnicą - podkreślił gość TOK FM. - Bergoglio miał bardzo wielu zwolenników. Był numerem dwa w wyborach. Jego kandydatura została zgłoszona, żeby zablokować Josepha Ratzingera - powiedział ks. Sowa.

Zaznaczył, że celem było wskazanie trzeciego kandydata, który mógłby stanowić kompromis między dwoma silnymi rywalami.

Na jednym ze spotkań kardynalskich przed wyborem na papieża Franciszek miał bardzo mocne przemówienie do kardynałów, w którym powiedział o wyzwaniach, przed którymi stoi Kościół. Początkowo wszyscy uważali, że tak zdecydowane przemówienie może osłabić jego pozycję. Okazało się, że kardynałowie chcą kogoś, kto ma odwagę mówić o tych problemach, bo też będzie on miał odwagę się z nimi zmierzyć - przypomniał publicysta.

Ks. Sowa uważa, że papież Franciszek podejmował realne działania w walce z pedofilią w Kościele, wykraczające poza symboliczne gesty. Jak powiedział w rozmowie z Dominiką Wielowieyską, niektóre z jego decyzji mogły wydawać się nieco osobliwe z perspektywy świeckiego społeczeństwa.

Pod względem pozbawiania tytułów i funkcji oraz wydalania ze stanu duchownego ten pontyfikat był niesamowity. Degradował nawet kardynałów (Theodore McCarrick). W Polsce zostało ukaranych 13 biskupów - przypomniał ks. Sowa.

Według rozmówcy TOK FM będzie bardzo trudno odstąpić od drogi wyznaczonej przez zmarłego papieża.

W wymiarze praktycznym Franciszek uruchomił procesy, których nikt dziś nie może zatrzymać. Bo kładzie za to swoją głowę. Każdy biskup już to wie - podsumował rozmówca Dominiki Wielowieyskiej.

papież Franciszek
Papież Franciszek, fot. East News