Wyszukaj w serwisie
newsy tylko u nas foto telewizja kobieta quizy
Swiatgwiazd.pl > Newsy > Prześwietlamy oświadczenia majątkowe Tuska, Kaczyńskiego i Hołowni. Wielkie zaskoczenie u przyszłego premiera
Katarzyna Derda
Katarzyna Derda 01.12.2023 19:53

Prześwietlamy oświadczenia majątkowe Tuska, Kaczyńskiego i Hołowni. Wielkie zaskoczenie u przyszłego premiera

Donald Tusk, Jarosław Kaczyński, Szymon Hołownia
Oświadczenia majątkowe Tuska, Kaczyńskiego i Hołowni, fot.

Na stronie Sejmu pojawiły się oświadczenia majątkowe polityków. Wiemy, ile oszczędności mają Donald Tusk, Jarosław Kaczyński i Szymon Hołownia. Niektóre szczegóły mogą być szokujące.

Oświadczenia majątkowe posłów i senatorów X kadencji

Zgodnie z ustawą o wykonywaniu mandatu posła i senatora, politycy wybrani do Sejmu X kadencji, muszą złożyć na jej początku oświadczenie o swoim stanie majątkowym. Co zawierają oświadczenia majątkowe polityków? Opisują ono majątek odrębny oraz ten objęty małżeńską wspólnością majątkową. Zawierają dane o zasobach pieniężnych, nieruchomościach, członkostwie w spółkach cywilnych lub handlowych, udziałach, akcjach, zajmowanych stanowiskach czy działalności gospodarczej.

Politycy muszą też w oświadczeniach poinformować o dochodach, mieniu ruchomym o wartości powyżej 10 tysięcy złotych i zobowiązaniach pieniężnych, w tym kredytach i pożyczkach. Coroczne publikowanie na stronie sejmu takich danych ma zapobiegać korupcji. Co zawierają jednak dokumenty złożone w tym roku? Niektóre fakty mogą was potężnie zaskoczyć, poniżej szczegóły.

W "Dzień dobry TVN" zaczęli mówić o tajemnicach Szymona Hołowni. Słowa Prokopa poszły na żywo, ujawnił prawdę o marszałku Żona Tuska miała romans z jego kolegą. "Zakochałam się". Niczego nie ukrywa

Oświadczenie majątkowe Szymona Hołowni

Hołownia składał poselskie oświadczenie majątkowe po raz pierwszy. Nowy marszałek Sejmu ma oszczędności w trzech walutach: 28,9 tysięcy złotych, 21,5 tysiąca dolarów oraz 13 tysięcy euro. Posiada też papiery wartościowe w Funduszu Inwestycyjnym w wysokości 57 tysięcy złotych.

Do polityka należą trzy nieruchomości: dom o powierzchni 254 m kw., wyceniony na 2 miliony 898 tysięcy złotych; mieszkanie 64,5 m kw., wycenione na 1 mln 620 tysięcy zł; oraz tzw. siedlisko wiejskie o powierzchni 1,65 ha, o wartości 554 tys. zł.

Do 30 czerwca 2023 prowadził jednoosobową działalność gospodarczą, która została zamknięta. W ubiegłym roku przyniosła mu przychód w wysokości 515 tys. zł i dochód w wysokości 240 tys. zł. W 2022 z umów na zlecenie mógł liczyć na przychód 14 tysięcy złotych i 25 tysięcy zł z praw autorskich.

Hołownia uwzględnił też w oświadczeniu ikonę o wartości ok. 20 tys. zł i obraz współczesny wyceniony na 12 tys. zł. Polityk wraz z małżonką mają kredyt hipoteczny na zakup domu w banku Santander (do spłaty pozostało 1 mln 477 tys. zł) i kredyt w banku mBank na zakup mieszkania (do spłacenia pozostało 567 tys. zł).

Marszałek ma też poręczenie wekslowe do kwoty 54 tys. zł kredytu partii Polska 2050 Szymona Hołowni w Banku Spółdzielczym w Ostrowi Mazowieckiej. Zostało ono wzięte w związku z kampanią wyborczą.

Oświadczenia majątkowe Donalda Tuska i Jarosława Kaczyńskiego

W nowym oświadczeniu Kaczyński zadeklarował oszczędności w wysokości niemal 312 tys. zł. Jest także współwłaścicielem domu o powierzchni 150 m kw., wycenionego na 1,8 mln złotych. Na zarobki prezesa PiS składają się wynagrodzenia za stanowisko wicepremiera, posła oraz emerytura. W skali roku złożyło się to na kwoty:

  • 216 344,54 zł za stanowisko rządowe,
  • 96 795,24 zł z tytułu emerytury,
  • 12 099,96 zł diety parlamentarnej,
  • 37 729,92 zł z uposażenia poselskiego.

Kaczyński spłaca za to kredyt w Spółdzielczej Kasie Oszczędnościowo-Kredytowej im. Stefczyka. W październiku 2023 saldo zadłużenia wynosiło 52 tysiące złotych. Prezes PiS nie uwzględnił w oświadczeniu żadnych przedmiotów wartych więcej niż 10 tysięcy złotych.

Jeszcze ciekawiej wygląda oświadczenie majątkowe Tuska. Lider PO ujawnił oszczędności w dwóch walutach: 112 tys. zł i 285 tys. euro. Ponadto: polisy na życie o łącznej wartości 440 tys. zł i świadczenia emerytalne. W 2022 roku uzyskał 1515,03 zł emerytury belgijskiej, 52 210,08 zł emerytury polskiej z ZUS oraz 65 tys. euro z tytułu emerytury z Komisji Europejskiej. 

Z tytułu funkcji przewodniczącego Europejskiej Partii Ludowej Tusk otrzymał ponadto 331,4 tys. zł. Jako autor książek z praw autorskich zarobił w Polsce 177,7 tys zł. i 1,1 tys. zł za granicą. W oświadczeniu majątkowym znalazł się też zegarek Grand Seiko GMT z 2016 roku, za to brakuje jakichkolwiek nieruchomości. Nie ma też zaciągniętych kredytów ani pożyczek.

Szymon Hołownia
Szymon Hołownia, fot. KAPiF
Jarosław Kaczyński
Jarosław Kaczyński, fot. KAPiF
Donald Tusk
Donald Tusk, fot. KAPiF

Źródło: sejm.gov.pl