Wyszukaj w serwisie
newsy tylko u nas foto telewizja kobieta quizy
Swiatgwiazd.pl > Newsy > Sanah wzięła wiersz Cygana i nagrała hit. "Stało się to bez mojego udziału". Znamy finał sprawy
Kamil Kozłowski
Kamil Kozłowski 04.06.2024 23:40

Sanah wzięła wiersz Cygana i nagrała hit. "Stało się to bez mojego udziału". Znamy finał sprawy

Sanah, Jacek Cygan
fot. KAPIF/zlotascena.pl

Sanah nagrała piosenki do swoich ulubionych wierszy. Jednym z nich jest ten napisany przez Jacka Cygana, który nie wiedział, o pomyśle młodej gwiazdy. Annie Jurksztowicz zdradził, jak zareagował, gdy usłyszał utwór ze swoim tekstem.

Ile piosenek napisał Jacek Cygan?

Jacek Cygan napisał teksty do ponad 1600 piosenek. Poeta uchodzi za jednego z najlepszych tekściarzy w kraju. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak wielu artystów śpiewa utwory napisane przez jurora kultowego, emitowanego na początku XXI wieku w Polsacie programu “Idol".

Flagowym przebojem Cygana jest “To nie ja” Edyty Górniak, które powaliło na kolana całą Europę 30 lat temu podczas konkursu Eurowizji w Dublinie, na którym artystka zajęła 2. miejsce. Artysta napisał też teksty do wszystkich piosenek na debiutancką płytę Anny Jurksztowicz “Dziękuję, nie tańczę” – m.in. “Złoty kolczyk”, “Hej, man!” i “Stan pogody”.

Cygan i Jurksztowicz prywatnie przyjaźnią się od lat, co zaowocowało wspólną rozmową w ramach video-podcastu piosenkarki “Legendy Showbiznesu” realizowanego w ramach portalu Złota Scena.

Tak wyglądała Majka Jeżowska przed operacją plastyczną nosa. Różnica spora. Anna Jurksztowicz pokazała jej stare zdjęcia Zwrócili Jurksztowicz uwagę w USA. Teraz już wie, jak się zachować

Jacek Cygan o piosence Sanah “Rozwijając Rilkego”

Jednym z wątków, które Anna Jurksztowicz poruszyła w trakcie wywiadu z Jackiem Cyganem, była historia dotycząca jego współpracy z Sanah. Młoda gwiazda wzięła na warsztat jeden z wierszy poety, do którego napisała muzykę na swoją czwartą płytę – “Sanah śpiewa poezyje”.

Co ciekawe Cygan jest jedynym żyjącym lirykiem, po którego twórczość sięgnęła artystka. Nagrała przebój do wiersza “Rozwijając Rilkego”, który dziś ma prawie 4 miliony odsłuchań na YouTubie.

Masz też sukces, o którym trzeba powiedzieć, bo zostałeś doceniony przez artystkę młodego pokolenia, przez Zuzię, przez Sanah, która wzięła twój utwór, a jesteś poetą żyjącym i jesteś jedynym żyjącym poetą na jej płycie “Poezyje” – zaczęła Jurksztowicz.

Cygan kontynuował myśl koleżanki, tłumacząc, że nie miał pojęcia o pomyśle Sanah. O wszystkim dowiedział się po fakcie.

Tak. To jest utwór “Rozwijając Rilkego”. Trzeba powiedzieć, że stało się to bez mojego udziału. Nie, że jakieś kumoterstwo, albo jakiś agent coś załatwiał. Nic nie wiedziałem. Po prostu Sanah sobie kupiła tę książkę w Gdańsku i wybrała ten wiersz. Skomponowała muzykę i nagrała – powiedział w rozmowie ze Złotą Sceną.

Gdy album się ukazał, a Sanah ruszyła w trasę, by go promować, wysłała do Jacka Cygana i jego żony zaproszenie na jeden z koncertów. Od tamtej pory artyści utrzymują koleżeńskie relacje. Takiego finału sprawy chyba nikt się nie spodziewał.

Potem zaprosiła nas na koncert z żoną i jesteśmy w bardzo dobrych kontaktach – dodał autor wiersza.

Poniżej cała rozmowa z Jackiem Cyganem dla serwisu zlotascena.pl.

Płyta "Sanah śpiewa Poezyje". Jak się sprzedała?

Płyta Sanah ukazała się 25 listopada 2022 nakładem wytwórni muzycznej Magic Records w dystrybucji Universal Music Polska. Album zadebiutował na 1. miejscu polskiej listy sprzedaży – OLiS i uzyskał status diamentowej płyty, przekraczając liczbę 150 tysięcy sprzedanych kopii.

Sanah napisała muzykę do do takich wierszy jak: “Kamień” Adama Asnyka, “Nic dwa razy” Wisławy Szymborskiej, “Hymn” Juliusza Słowackiego i “Warszawa” Juliana Tuwima.

Sanah śpiewa Poezyje – okładka płyty
Sanah śpiewa Poezyje – okładka płyty
Jacek Cygan z żoną, fot. KAPIF
Jacek Cygan z żoną, fot. KAPIF