Sinead O’connor nie żyje. O okropnej chorobie mówiła publicznie. Przez nią cierpiała wiele lat

Wczoraj wieczorem fanów muzyki rockowej z całego świata uderzyła smutna wiadomość, kiedy sieć i media obiegła informacja o śmierci Sinead O'Connor. Wokalistka od dawna walczyła z okropną chorobą, która miała wpływ na każdy obszar jej życia. Z czym dokładnie się borykała?
Sinead O'Connor - choroba
Irlandzka wokalistka walczyła z chorobą afektywną dwubiegunową. Czym się ona objawia? Schorzenie to charakteryzuje się naprzemiennymi okresami, w których dominują albo stany maniakalne, albo depresyjne.
Walcząca z tym problemem osoba może być przez kilka tygodni w kompletnym dole emocjonalnym, by następnie nagle czuć wielką ekscytację. Wahania między tak skrajnymi stanami mogą być niezwykle wyczerpujące dla psychiki.

fot. Bryan Ledgard, CC BY 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/2.0>, via Wikimedia Commons
Stan Sinead O'Connor pogorszył się
Na przebieg wspomnianych wyżej zaburzeń mogą oczywiście wpływać czynniki zewnętrzne, a te niestety dla Sinead były w ostatnim czasie tragiczne. Wokalistka półtora roku temu musiała pochować swojego zaledwie 17-letniego syna Shane'a, który sam odebrał sobie życie.
Żegnając swoją pociechę, przyznała, że odtąd będzie żyła, jakby była nieżywa. Pustka w środku stała się jeszcze większa. Trudno się jednak dziwić takim słowom. Mówimy tu w końcu o matce, która musiała pożegnać własne dziecko.
Sinead O'Connor walczyła z agorafobią
Choć choroba afektywna dwubiegunowa była jej najpoważniejszym problemem natury psychicznej, nie była jedynym. Artystka zmagała się także z innymi przeciwnościami. Walczyła także z nasilającą się z czasem agorafobią. To strach przed wychodzeniem do ludzi i miejsc publicznych.
Na tym zresztą nie koniec. W wyniku życiowych traum i trudności, przez które przyszło jej przejść, zdiagnozowano u niej także zespół stresu pourazowego. Strach towarzyszył jej więc każdego dnia, niemal bez przerwy.

fot. Pymouss, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons

Źródło: RMF.FM





































