Wyszukaj w serwisie
newsy tylko u nas foto telewizja lifestyle polityka quizy
Swiatgwiazd.pl > Newsy > Tak zostanie wybrany nowy papież. Kardynałowie nie mogą złamać jednej zasady
Kamila  Szamik
Kamila Szamik 29.04.2025 17:13

Tak zostanie wybrany nowy papież. Kardynałowie nie mogą złamać jednej zasady

 Tak zostanie wybrany nowy papież
fot. East News/Instagram

Konklawe zbliża się wielkimi krokami. Już niedługo dowiemy się, kto zostanie nowym papieżem. W jaki sposób będzie się odbywał jego wybór? Kardynałowie mają jedną zasadę, której absolutnie nie mogą złamać. 

Pożegnanie papieża Franciszka

W drugi dzień Świąt Wielkanocnych świat katolicki pogrążył się w żałobie po tragicznej informacji papież Franciszek zmarł. Śmierć 88-letniego papieża, który niedawno opuścił szpital, była dla wielu szokiem i przyszła całkowicie niespodziewanie. Tysiące wiernych z różnych zakątków globu zaczęły przybywać do Watykanu, by pożegnać duchowego przywódcę Kościoła. Zanim rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe, trumna z ciałem papieża została wystawiona na widok publiczny, by umożliwić wiernym oddanie mu czci. Ceremonia pogrzebowa odbyła się w sobotę, 26 kwietnia. 

Obecni byli przedstawiciele 50 państw, którzy złożyli hołd zmarłemu biskupowi Rzymu. Polskę reprezentowali prezydent Andrzej Duda wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą oraz marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Po zakończeniu obrzędów pogrzebowych ciało papieża spoczęło w grobie, który sam wcześniej wskazał jako miejsce swojego pochówku. Watykan natychmiast rozpoczął organizację konklawe, które ma się rozpocząć szybciej, niż wcześniej przewidywano — data została już oficjalnie ogłoszona.

Pogrzeb papieża Franciszka, fot. East News
Pogrzeb papieża Franciszka, fot. East News
Trzy dni po śmierci papieża takie wideo w sieci. Franciszek przemówił Pilne. Watykan potwierdził datę rozpoczęcia konklawe. Szybciej niż podejrzewano

Zbliża się konklawe

Po odejściu papieża Watykan stanął przed zadaniem zorganizowania wyborów jego następcy. Zgodnie z wielowiekową tradycją, kardynałowie zbiorą się na konklawe, aby wyłonić nowego Biskupa Rzymu — duchownego, który będzie przewodził Kościołowi katolickiemu i wiernym aż do końca swoich dni. Choć zasada ta obowiązuje od stuleci, zdarzają się wyjątki, jak w przypadku Benedykta XVI, który zrezygnował z posługi papieskiej, co utorowało drogę wyborowi papieża Franciszka. 

Jego pontyfikat naznaczony był przesłaniem miłosierdzia, otwartości i poszanowania dla drugiego człowieka. W nadchodzącym konklawe prawo głosu będzie miało 135 kardynałów, z czego blisko 80% zostało mianowanych przez samego Franciszka. To właśnie oni zdecydują, kto obejmie najwyższy urząd w Kościele. Media na całym świecie już teraz spekulują na temat możliwych faworytów. W gronie potencjalnych kandydatów wymieniany jest również hierarcha pochodzący z Polski:

  • Kard. Pietro Parolin (Włochy, 70 lat)
  • Kard. Matteo Zuppi (Włochy, 69 lat)
  • Kard. Luis Antonio Tagle (Filipiny, 67 lat)
  • Kard. Peter Turkson (Ghana, 76 lat)
  • Kard. Jean-Marc Aveline (Francja, 66 lat)
  • Kard. Mario Grech (Malta, 68 lat)
  • Kard. Péter Erdő (Węgry, 72 lata)
  • Kard. Joseph Tobin (USA, 72 lata)
  • Kard. Fridolin Ambongo (Demokratyczna Republika Konga, 64 lata)
  • Kard. José Tolentino de Mendonça (Portugalia, 58 lat)
  • Kard. Konrad Krajewski (Polska, 61 lat)

Poznaliśmy już dokładną datę konklawe. Jasne jest już, jak będzie wyglądał proces wyboru nowego papieża. Kardynałowie muszą strzec pewnej tajemnicy.

Najważniejsza zasada konklawe. Jak zostanie wybrany papież?

Kolegium Kardynałów odbyło we wtorek rano szóstą Kongregację Generalną, kontynuując dyskusję na temat przyszłości Kościoła. W spotkaniu uczestniczyło 183 kardynałów, w tym ponad 120 kardynałów-elektorów. Około 20 z nich zabrało głos, dzieląc się refleksjami na temat Kościoła i wyzwań, przed którymi stoi, przedstawiając perspektywy ukształtowane przez swoje kontynenty i regiony pochodzenia. Omawiali również możliwe odpowiedzi Kościoła na te wyzwania. Kardynałowie wyrazili wdzięczność władzom cywilnym, które powitały tysiące pielgrzymów przybyłych do Rzymu na pogrzeb papieża Franciszka. 

Konklawe rozpocznie się 7 maja, zgodnie z harmonogramem podobnym do tego z 2013 roku. O godzinie 10:00 w Bazylice św. Piotra zostanie odprawiona Msza Święta "Pro Eligendo Papa" (w intencji wyboru papieża), której będzie przewodniczył kardynał Giovanni Battista Re, dziekan Kolegium Kardynałów. Oficjalne rozpoczęcie konklawe nastąpi o 16:30 podczas modlitwy w Kaplicy Paulińskiej. Kardynałowie-elektorzy odmówią Litanię do Wszystkich Świętych, po czym wyruszą procesyjnie do Kaplicy Sykstyńskiej. 

Tam odśpiewają hymn "Veni Creator Spiritus", a następnie złożą uroczystą przysięgę, że w przypadku wyboru na papieża wiernie wypełnią "Munus Petrinum" (urząd Piotra) oraz że zachowają absolutną tajemnicę dotyczącą przebiegu konklawe.

Papież Franciszek
Papież Franciszek, fot. East News