To nie żart. Lewandowski buduje swoje miasto w Polsce. Już jest pierwszy skandal
Robert Lewandowski zapowiedział budowę własnego osiedla. Jednak nie mogło się obyć się bez komplikacji. Szykuje się pierwsza afera.
Robert Lewandowski wplątany w "aferę dyplomową"
Początek głośnej afery miał miejsce w 2021 roku, kiedy to zatrzymano Zbigniewa D., kanclerza Wyższej Szkoły Edukacji Zdrowotnej i Nauk Społecznych oraz Uczelni Nauk Społecznych w Łodzi. Mężczyzna został oskarżony o handel dyplomami. Sprawą zajęli się śledczy, którzy odkryli jego korespondencję nie tylko z polskimi sportowcami, ale także z ich rodzinami.
Wśród osób, które miały otrzymać dyplomy, znaleźli się między innymi Robert Lewandowski i Arkadiusz Milik. Dodatkowo, temat ten stał się bardziej kontrowersyjny dzięki publikacjom dr Barbary Mrozińskiej, politolog i pracownicy uczelni, która na swoich profilach społecznościowych ujawniała szczegóły dotyczące egzaminów sportowca.
Robert Lewandowski kupił dyplom w prywatnej uczelni w Łodzi. Piszę to z całą odpowiedzialnością, bo "zdał" u mnie dwa egzaminy. O wszystkim dowiedziałam się w czasie przesłuchania jako świadek w tej obrzydliwej sprawie - wyznała.
Teraz Lewandowski wziął się za rozwój w zupełnie innej branży.
Co grozi Lewandowskiemu w związku z aferą dyplomową? Głos zabrał adwokat. Oj, niedobrze Lewandowska podjęła decyzję. Zabrała jedynie plecak i nagle opuściła domRobert Lewandowski buduje własne osiedle
W Lesznowoli tuż za południową granicą Warszawy, planowane jest nowe osiedle. Kapitan polskiej reprezentacji piłkarskiej będzie jednym z inwestorów tego projektu.
Pomysł tego miasta to coś na miarę Europy. To jest projekt, który będzie robił wrażenie - przekonywał Robert Lewandowski w poniedziałek, 7 października na konferencji prasowej poświęconej Miastu Polskich Mistrzów Olimpijskich.
Osiedle, które powstanie na 12 hektarach po dawnym gospodarstwie ogrodniczym Mysiadło, nosi taką nazwę. Władze gminy sprzedały tę działkę w zeszłym roku. Paweł Malinowski, prezes firmy deweloperskiej Profbud, bardzo entuzjastycznie opowiadał o tym projekcie.
Firma obiecała ufundować mieszkania dla zdobywców złotych medali w Paryżu. Po igrzyskach, które nie spełniły oczekiwań Polski, poszerzono ofertę: mieszkania otrzymają nie tylko złota medalistka Aleksandra Mirosław, ale także srebrne medalistki Daria Pikulik, Klaudia Zwolińska i Julia Szeremeta.
Osiedle będzie się składać z bloków o sześciu i siedmiu kondygnacjach, zorganizowanych w kwartały.
Jedną czwartą terenu przeznaczymy na sport, bez zabudowy. Pozostały obszar podzielimy na trzy dzielnice, które nazwiemy Paryż, Mediolan, Los Angeles, od miast gospodarzy igrzysk - zapowiedział architekt Radosław Sojka.
Osiedle ma być zaprojektowane z myślą o kilku tysiącach mieszkańców. Architekt oszacował, że docelowo zamieszka tam około 800 dzieci, dlatego przewidziano miejsce na szkoły oraz inne placówki oświatowe. Nie ujawniono jednak, kto będzie odpowiedzialny za ich budowę.
Pierwsze problemy z inwestycją Lewandowskiego
Sytuacja jest jednak złożona. Władze Lesznowoli sprzedały 12-hektarową działkę po dawnym przedsiębiorstwie ogrodniczym na granicy Warszawy za około 150 mln zł rok temu. Wcześniejsze przetargi kończyły się niepowodzeniem, ponieważ studium zagospodarowania gminy oraz plan zagospodarowania nie dopuszczały zabudowy mieszkaniowej.
Ostatecznie przetarg zakończył się sukcesem, ponieważ gmina zadeklarowała zamiar zmiany tych dokumentów, by umożliwić inwestycje mieszkaniowe. W lutym 2024 roku, pod koniec poprzedniej kadencji samorządu, rada Lesznowoli zmieniła studium, a w marcu uchwaliła plan zagospodarowania, który umożliwiał budowę mieszkań. Jednak na koniec marca 2024 roku wojewoda mazowiecki unieważnił uchwałę dotyczącą nowego studium.
Trwa również procedura, która może prowadzić do unieważnienia planu zagospodarowania. W związku z tym nie jest jasne, czy i kiedy zostaną uchwalone dokumenty umożliwiające budowę Miasta Polskich Mistrzów Olimpijskich.