Wyszukaj w serwisie
newsy tylko u nas foto telewizja kobieta quizy
Swiatgwiazd.pl > Newsy > Aktorzy, wokaliści, dziennikarze i nie tylko. Te gwiazdy odeszły na zawsze w 2023 roku
Aleksander Goldman
Aleksander Goldman 31.12.2023 18:18

Aktorzy, wokaliści, dziennikarze i nie tylko. Te gwiazdy odeszły na zawsze w 2023 roku

zmarli w 2023
fot. KAPiF, EastNews

Ostatnie dni roku to nie tylko czas podsumowań i formułowania ambitnych planów na kolejne dwanaście miesięcy, ale i momenty wspomnień oraz refleksji, szczególnie nad życiem tych, którym nie dane będzie już wejść w 2024 rok. Niesprawiedliwych pożegnań było zaś wiele. Przypominamy znane i lubiane osoby życia publicznego, które pożegnaliśmy w 2023.

Mateusz Murański (1994-2023)

8 lutego media obiegła wiadomość, w którą to początkowo trudno było uwierzyć. Poinformowano bowiem o śmierci Mateusza Murańskiego – jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich freak fighterów, który szerszemu gronu znany był zaś z ekranów telewizyjnych (między innymi z serialu “Lombard. Życie pod zastaw”). Murański miał zaledwie 29 lat, jego nagła śmierć z miejsca wzbudziła tym samym lawinę spekulacji. Rodzina szybko poinformowała jednak, że przyczyny jego odejścia były naturalne.

Mateusz Murański
Mateusz Murański, fot. Instagram

Kacper Tekieli (1984-2023)

17 maja tragicznie zginął Kacper Tekieli – polski wspinacz, alpinista, instruktor, prywatnie zaś mąż Justyny Kowalczyk. Tekieli w ramach swojego planu zdobycia wszystkich czterotysięczników w Alpach, podjął próbę wejścia na jeden ze szwajcarskich szczytów, jednak podczas zejścia z tej góry spadł wraz z lawiną, zaś jego zwłoki odnaleziono następnego dnia rano. Trzy lata przed śmiercią wziął ślub z Justyną Kowalczyk, w 2021 urodził się zaś ich jedyny syn – Hugo. Miał 38 lat.

Kacper Tekieli
Kacper Tekieli, fot. EastNews

Tina Turner (1939-2023)

24 maja po długiej chorobie odeszła artystka, w przypadku której, jako jednej z niewielu, sformułowanie “legenda jeszcze za życia” nie było w żadnym stopniu przesadzone – Tina Turner. Artystka należała bowiem do grupy, która ukształtowała główny nurt rocka w latach 80. XX wieku, a jej przeboje – wśród dziesiątek tychże wystarczy wspomnieć o “The Best” czy “Private Dancer” – po dziś dzień biją rekordy popularności. Turner w ostatnich latach życia zmagała się z problemami zdrowotnymi, miała za sobą między innymi udar i ciężką niewydolność nerek. Odeszła w swoim szwajcarskim domu w wieku 83 lat.

Tina Turner
Tina Turner, fot. EastNews
Śluby 2023. Oni pobrali się w minionym roku. Oto najpiękniejsze uroczystości w show-biznesie Te gwiazdy pożegnaliśmy w 2023 roku. Wspominamy zmarłych

Patryk Peretti (1999-2023)

15 lipca w tragicznym wypadku przy Moście Dębnickim w Krakowie zginął Patryk Peretti – syn Sylwii Peretti, znanej przede wszystkim dzięki uczestnictwu w programie “Królowe życia”. Wraz z synem celebrytki zginęły trzy inne osoby, według śledczych to właśnie on siedział za kierownicą pojazdu, przyczyną tragedii było zaś znaczne przekroczenie prędkości. Media ujawniły także badania toksykologiczne, zgodnie z którymi Peretti miał być pod wpływem alkoholu. Miał 24 lata.

Patryk Peretti
Patryk Peretti, fot. Instagram

Sinéad O’Connor (1966-2023)

26 lipca odeszła legendarna Sinéad O’Connor – irlandzka wokalistka, za największy hit której uznawany jest utwór “Nothing Compares 2 U”. Artystka wielokrotnie opowiadała w wywiadach o życiu z chorobą afektywną dwubiegunową, o zaburzeniach osobowości typu borderline czy zespole stresu pourazowego, z którym się zmagała. Rok przed śmiercią straciła ukochanego syna. Po śmierci O'Connor nie poinformowano jednak oficjalnie o przyczynach jej zgonu. Miała 56 lat.

Sinead O'Connor
Sinéad O’Connor, fot. EastNews

Andrzej Precigs (1949-2023)

26 sierpnia zmarł Andrzej Precigs – wybitny aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, przez lata kojarzony między innymi z rolą Zbigniewa Filarskiego (ojca Kingi) z "M jak miłość". Wykreował też role młodego Wokulskiego w “Lalce”, Teofila Różyca w “Nad Niemnem” czy Władysia w "Cudzoziemce". Artysta długo walczył z przewlekłą chorobą, już po jego śmierci znajomi i przyjaciele wspominali, że mimo to pracował do samego końca. Precigs miał 74 lata, zmarł kilka dni po swoich urodzinach.

Andrzej Precigs
Andrzej Precigs, fot. KAPiF

Cezary Olszewski (1981-2023)

28 października zmarł nagle Cezary Olszewski – tancerz, znany głównie z występów w programie “Taniec z gwiazdami”, gdzie tworzył pary z Anną Popek, Anną Nowak-Ibisz, Grażyną Wolszczak, Dorotą Zawadzką i Magdaleną Walach (z którą wygrał program). Jego ciało znaleziono w jednym z ostrołęckich hoteli dwa dni po śmierci. Prokuratura poinformowała, że jej przyczyna był zaś udar mózgu. Olszewski miał 42 lata.

Cezary Olszewski
Cezary Olszewski, fot. KAPiF

Matthew Perry (1969-2023)

28 października odszedł również Matthew Perry – aktor, którego świat pokochał między innymi za rolę Chandlera w serialu “Przyjaciele”. Artysta został znaleziony martwy w jacuzzi w swoim kalifornijskim domu. Wcześniej przez wiele lat zmagał się z najróżniejszymi uzależnieniami, wielokrotnie był też hospitalizowany i poddawany terapiom odwykowym. Kilka tygodni po śmierci potwierdzono, że przyczyną śmierci Perry'ego było utonięcie po utracie przytomności. Ta z kolei nastąpiła w związku z “ostrym działaniem ketaminy”. Aktor miał 54 lata.

Matthew Perry
Matthew Perry, fot. EastNews

Gabriel Seweryn (1967-2023)

28 listopada zmarł nagle Gabriel Seweryn – znany z programu “Królowe życia” projektant mody, nazywany “Versacem z Głogowa”. Tego samego dnia mężczyzna trafił do szpitala z powodu bólu w klatce piersiowej, co w rezultacie skutkowało nagłym zatrzymaniem krążenia. Wcześniej w mediach społecznościowych Seweryna pojawiło się nagranie, w którym informował, że bardzo źle się czuje, a wezwane na miejsce pogotowie “nie chce mu pomóc”. Prokuratura wszczęła postępowanie, by wyjaśnić przyczyny śmierci projektanta. Miał 56 lat.

Gabriel Seweryn
Gabriel Seweryn, fot. EastNews

Krzysztof Respondek (1969-2023)

Chwilę przed świętami, 22 grudnia, przekazano informację o nagłej śmierci Krzysztofa Respondka. Śląski aktor, znany między innymi z ról w serialach “Święta wojna” i “Barwy szczęścia” zmarł nagle po kilkudniowym pobycie w szpitalu, gdzie trafił po zawale serca. O śmierci artysty i jej przyczynach poinformował Krzysztof Hanke. Respondek miał 54 lata.

Krzysztof Respondek
Krzysztof Respondek, fot. KAPiF

W tym roku odeszli także między innymi:

 • styczeń – aktor Julian Sands (w wieku 65 lat),
 • 12 stycznia – wokalistka Lisa Marie Presley (w wieku 54 lat),
 • 1 lutego – aktor Leonard Pietraszak (w wieku 86 lat),
 • 3 lutego – projektant Paco Rabanne (w wieku 88 lat),
 • 15 lutego – aktorka Raquel Welch (w wieku 82 lat),
 • 3 marca – aktor Tom Sizemore (w wieku 61 lat),
 • 27 kwietnia – dziennikarz Jerry Springer (w wieku 79 lat),
 • 10 marca – dziennikarz Janusz Weiss (w wieku 74 lat),
 • 5 lipca – aktorka Miriam Aleksandrowicz (w wieku 65 lat),
 • 16 lipca – aktorka Jane Birkin (w wieku 76 lat),
 • 21 lipca – wokalista Tony Bennett (w wieku 96 lat),
 • 19 października – aktor Michael Gambon (w wieku 82 lat),
 • 12 listopada – zootechniczka i polityczka Hanna Gucwińska (w wieku 91 lat),
 • 17 listopada – aktor Maciej Damięcki (w wieku 79 lat),
 • 7 grudnia – pogodynka Elżbieta Sommer (w wieku 87 lat),
 • 11 grudnia – aktorka Zofia Merle (w wieku 85 lat).