Awantura o Basię - czym dziś zajmuje się odtwórczyni głównej roli? Żródło: sreen/youtube.com/Kasia Brzezińska

Gwiazda „Awantury o Basię” niedawno skończyła 40 lat. Wiemy, czym obecnie się zajmuje

16 Luty 2021 Barbara BujarBarbara Bujar

„Awantura o Basię” doczekała się niejednej ekranizacji. W wersji z 1995 roku w główną bohaterkę wcieliła się Paulina Tworzyańska. Choć rola przyniosła jej ogólnopolską popularność, niedługo po premierze filmu aktorka zniknęła z ekranów i zrezygnowała z życia medialnego. Dziś ma 40 lat i spełnia się jako psycholożka. Jak wygląda?

  • Paulina Tworzyańska urodziła się 14 lipca 1980 roku
  • Dzięki „Awanturze o Basię” i „Pannie z mokrą głową” stała się dziecięcą gwiazdą lat 90.
  • Sława szybko zaczęła jej przeszkadzać
  • Dziś odtwórczyni Basi Bzowskiej ma 40 lat i pomaga pacjentom chorym onkologicznie

Po sukcesie „Panny z mokrą głową” Paulina Tworzyańska otrzymała główną rolę w filmie Kazimierza Tarnasa „Awantura o Basię”. Była to kolejna ekranizacja powieści Kornela Makuszyńskiego pod tym samym tytułem. Wcześniejsza ukazała się na ekranie w 1959 roku.

Odtwórczyni Basi Bzowskiej szybko skradła serca publiczności i stała się niekwestionowaną gwiazdą telewizji dziecięcej. Choć w latach 90. wszyscy producenci wróżyli jej niesamowitą karierę, ona nie zamierzała korzystać z tej szansy. Po premierze „Awantury o Basię” szybko zniknęła ze świata medialnego.

Co stało się z gwiazdą „Awantury o Basię”?

Paulinę Tworzyańską zmęczyła popularność. Aktorka po latach udzieliła wywiadu „Gazecie Wyborczej”, podczas którego opowiedziała o ciężarze, jakim było dla niej ciągłe zainteresowanie mediów i otoczenia. Wspomniała, że sława zamiast cieszyć, zaczęła ją po prostu przytłaczać.

- Trochę już wtedy byłam zmęczona tym, że wszyscy mnie znają jako „Pannę z mokrą głową” z filmu, i że w kościele dzieci zamiast na ołtarz patrzyły na mnie, że rozpoznawano mnie na ulicy. Nie czułam się z tym dobrze – mówiła.

Nastoletnia Paulina Tworzyańska postanowiła inaczej pokierować swoim życiem i znaleźć drogę, na której w przyszłości będzie mogła się spełniać. W 2004 roku skończyła więc studia w zakresie psychologii stosowanej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Po otrzymaniu dyplomu postanowiła też, że wróci do rodzinnej Bielska-Białej.

Mimo ukończenia studiów i podjęcia pracy w Beskidzkim Centrum Onkologii oraz w Domu Opieki „Samarytanin” odtwórczyni Basi Bzowskiej nie zapomniała całkiem o aktorstwie. W 2006 roku fani ponownie mogli zobaczyć ją na ekranie – Paulina Tworzyańska zagrała wówczas Honoratę w filmie „Szatan z siódmej klasy”. Była to jednak ostatnia rola, którą przyjęła aktorka.

Paulina TworzyańskaPaulina Tworzyańska na planie "Szatana z siódmej klasy" (Źródło: YouTube/ZNF Bartaz)

Psychologia stała się jej największą pasją

Po wystąpieniu w „Szatanie z siódmej klasy” Paulina Tworzyańska całkowicie poświęciła się psychologii. Choć do dziś nie wie, dlaczego zdecydowała się na taki kierunek, czuje, że został on stworzony właśnie dla niej.

- Wymyśliłam sobie tę psychologię w trzeciej klasie szkoły średniej i nie wiem dlaczego – zdradziła we wspomnianym wywiadzie.

W lipcu ubiegłego roku Paulina Tworzyańska obchodziła 40. urodziny. W międzyczasie wybrała i ukończyła specjalizację. Dziś zajmuje się pacjentami onkologicznymi, którzy zawsze mogą liczyć na jej pełne wsparcie i zaangażowanie.

- Chciałam być w bezpośrednim kontakcie z pacjentami, chciałam wspierać. Nie interesowała mnie np. psychologia reklamy czy inne, bardziej prestiżowe kierunki. Ale nie powiem ci, dlaczego akurat psychoonkologia, bo nie wiem. Wybrałam intuicyjnie – skomentowała wybór specjalizacji.

Artykuły polecane przez redakcję ŚwiatGwiazd.pl:

Źródło: Plejada, Wikipedia

Następny artykuł