Ceny jaj w Polsce przed Wielkanocą 2025. Alarmujące sygnały o kryzysie i brakach

Ceny jaj przed Wielkanocą. Czy amerykański kryzys dotknie też Polskę? Grożą nam braki na półkach sklepowych?
Wielkanoc w 2025
Wielkanoc to najważniejsze święto chrześcijan, które łączy się z wiosennym odrodzeniem. Wraz z celebracją Zmartwychwstania Pańskiego, przyroda budzi się do życia - drzewa zaczynają kwitnąć, dni są dłuższe, a słońce coraz śmielej wygląda zza chmur.
W tym roku Wielkanoc przypada na 20 kwietnia, a Lany Poniedziałek - czyli dzień tradycyjnych wodnych zabaw, uwielbianych zwłaszcza przez dzieci - na 21 kwietnia.
Pogoda nas zaskoczy, ale w przygotowaniach do celebrowania z rodziną nie będzie przeszkodą.
Co na wielkanocnym stole?
Wielkanoc kojarzy się z tradycyjną kuchnią i zestawem ulubionych dań, które co roku powracają na stół. Każdy region w Polsce, to nieco inne menu, ale są potrawy, które królują wszędzie.
- Żurek z białą kiełbasą lub barszcz biały
- Pieczona biała kiełbasa
- Jajka w różnej postaci
- Sałatka jarzynowa
- Pieczone mięsa
- Mięsne galarety
- Domowe pasztety
- Ćwikła z chrzanem
- Biała/szara kiełbasa
- mazurki i serniki.
Jednak to jajo jest nieodłącznym elementem tych świąt. W formie pisanek, jako dekoracja, ale w jadłospisie to także punkt obowiązkowy. Ile w 2025 roku zapłacimy za ten rarytas tuż przed Wielkanocą?
Przed Wielkanocą 2025 jaja znowu drożeją, a konsumenci coraz częściej zastanawiają się, czy wystarczy ich dla wszystkich - takie głosy słychać z rynku.
Wszystko przez ptasią grypę, spadek liczby kur niosek i rosnące koszty produkcji, no i głośny kryzys w USA.

Ceny jaj na Wielkanoc
Gospodynie domowe już zaopatrują się w produkty potrzebne do tego, żeby menu wielkanocne zadowoliło wszystkich. Można się zastanowić, jakie będą ceny jaj. Zwłaszcza że w Ameryce jest głośny kryzys jeśli chodzi o ten konkretny produkt. Uspokajamy, jest drożej, ale stabilnie.
W chwili obecnej sytuacja na rynku jaj jest stabilna. Cena jaj będzie minimalnie wyższa niż rok temu. Mamy raczej wypłaszczenie ceny w chwili obecnej i nie powinna ona już rosnąć, a do świąt będzie prawdopodobnie minimalnie spadać - powiedział PAP przewodniczący Krajowej Federacji Hodowców Drobiu i Producentów Jaj Paweł Podstawka.
W ciągu ostatnich miesięcy ceny jajek w sprzedaży detalicznej wzrosły średnio o 5 proc., a w porównaniu do 2024 r. wzrost wyniósł 14 proc.
Jaj nie zabraknie, ale prezes Krajowej Rady Drobiarstwa – Izby Gospodarczej zauważa, że ewentualne braki na rynku mogą dotyczyć przede wszystkim jaj z chowu alternatywnego. To efekt decyzji części sieci handlowych, które z powodów ideologicznych wycofały ze sprzedaży jaja z chowu klatkowego, mimo że ten typ hodowli cechuje się wyższym poziomem bioasekuracji i mniejszym ryzykiem ptasiej grypy.







































