Tysiące dzieci bez 800 plus od 1 czerwca. Rząd wprowadza ważny warunek

Nowe zasady przyznawania wniosku 800+. Mnóstwo dzieci nie dostanie dofinansowania. Wszystko przez surowy warunek wprowadzony przez rząd.
Wnioski o 800+
Świadczenie 800+ to ogólnopolski program wsparcia rodzin, którego celem jest poprawa sytuacji materialnej gospodarstw domowych wychowujących dzieci oraz zapewnienie im równych szans na rozwój i edukację. Przysługuje na każde dziecko do ukończenia 18. roku życia, niezależnie od wysokości dochodów uzyskiwanych przez rodziców czy opiekunów. Program ten jest kontynuacją wcześniejszego świadczenia 500+, które od stycznia 2024 roku zostało zwiększone do 800 zł miesięcznie na dziecko.
Świadczenie wypłacane jest przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), a wnioski można składać wyłącznie w formie elektronicznej. Świadczenie 800+ nie podlega opodatkowaniu i nie wlicza się do dochodu przy ustalaniu prawa do innych form pomocy społecznej, co czyni je realnym i bezpośrednim wsparciem finansowym dla rodzin.
IMGW ostrzega! Wielkie zawirowanie w pogodzie. Konieczne podjęcie działań To już dziś w nocy przestawimy zegarki. Jedna godzina, a tak wielkie szkody. Minister zabrał głosTerminy składania wniosków o 800+
Wnioski o świadczenie w programie „Rodzina 800 plus” na nowy okres rozliczeniowy, obejmujący czas od 1 czerwca do 31 maja następnego roku, będzie można składać od 1 lutego 2025 roku.
Warto zrobić to bez zwłoki: złożenie wniosku do 30 kwietnia oznacza zachowanie ciągłości wypłaty świadczenia - przypomina ministerstwo polityki społecznej.
I dodaje:
Złożenie wniosku do 30 kwietnia danego roku oznacza przyznanie oraz wypłatę przyznanego świadczenia (za czerwiec) najpóźniej do 30 czerwca tego roku.
Jeśli wniosek o świadczenie wychowawcze zostanie złożony w okresie od 1 do 31 maja, decyzja o przyznaniu świadczenia oraz jego wypłata za czerwiec i lipiec nastąpią najpóźniej do 31 lipca danego roku. W przypadku złożenia wniosku między 1 a 30 czerwca, przyznanie prawa do świadczenia oraz jego wypłata za czerwiec, lipiec i sierpień nastąpią do końca sierpnia.
Ważna informacja: jeżeli wniosek zostanie złożony po 30 czerwca, świadczenie wychowawcze będzie przyznane i wypłacone dopiero od miesiąca, w którym nastąpiło jego złożenie. Tylko złożenie wniosku do końca czerwca gwarantuje otrzymanie świadczenia za cały okres, czyli od 1 czerwca bieżącego roku do 31 maja roku następnego. Wniosek można złożyć online za pośrednictwem:
- portalu Emp@tia,
- Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS) lub aplikacji mZUS,
- bankowości internetowej.
Teraz okazało się, że nie wszyscy tym razem będą mogli otrzymać świadczenie. Komu, więc przysługuje?
Nowe zasady odnośnie 800+
Nowe zasady dotyczące wypłat świadczenia 800 plus zaczną obowiązywać od 1 czerwca. Choć zmiany wprowadzono jeszcze w 2024 roku, to ich faktyczne zastosowanie i weryfikacja rozpoczną się wraz z nowym okresem świadczeniowym, który rusza 1 czerwca 2025 roku.
Dotyczą ograniczenia w wypłatach: rodziny z Ukrainy mogą otrzymać świadczenie rodzinne 800 plus i świadczenie Dobry Start, pod warunkiem że ich dzieci uczęszczają do polskiej szkoły - podaje ministerstwo polityki społecznej.
Wprowadzono jedno odstępstwo od tej zasady – w roku szkolnym 2024/2025 uczniowie ostatnich klas szkół działających w ramach ukraińskiego systemu edukacji nie będą zobowiązani do uczęszczania do polskich placówek. Będą mogli kontynuować naukę zdalnie, w formule online. Warto dodać, że w pierwszej połowie 2024 roku świadczenie 800 plus trafiło do około 250 tysięcy dzieci z Ukrainy.






































