Swiatgwiazd.pl > Newsy > Gwiazda "Świata według Bundych" po latach surowo ocenia serial: "Był bardzo mizoginistyczny"
Katarzyna Derda
Katarzyna Derda 02.10.2022 20:25

Gwiazda "Świata według Bundych" po latach surowo ocenia serial: "Był bardzo mizoginistyczny"

Świat według Bundych EA
Kadr z: "Świat według Bundych", FOX TV (1987–1997); VALERIE MACON/AFP/East News

Serial "Świat według Bundych" stacji FOX święcił triumfy popularności w latach 80. i 90. Cieszył się ogromną oglądalnością nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale i Polsce. Niestety, z perspektywy czasu coraz lepiej widać ciemne strony produkcji. Jedna z jego gwiazd mówi wprost o mizoginii.

Seria emitowana była przez aż dziesięć lat. W Polsce odcinki można było oglądać na kanale Polsat. Losy mieszkającej w Chicago rodziny nieudaczników o nazwisku Bundy kiedyś śmieszyły i przyciągały przed telewizory rzesze widzów, dziś często wywołują zażenowanie.

"Świat według Bundych": współczesne kontrowersje wokół serialu

Obyczaje i kultura ewoluują, a wraz z nimi to, co uznajemy za zabawne i warte uwagi. Wiele z żartów i motywów, kiedyś uważanych za zwyczajne i naturalne, dziś postrzegamy jako seksistowskie, rasistowskie lub zwyczajnie obraźliwe i poniżej poziomu. Tak niestety jest z niektórymi wątkami w amerykańskim serialu.

Obecnie losy rodziny Bundych oceniane są z zupełnie innej perspektywy. Problematyczny jest już sam wizerunek kobiet i mężczyzn, jaki możemy oglądać w produkcji. Pełen krzywdzących stereotypów, pokazuje kobiety jako leniwe i "rozwiązłe" (jak żona Ala Bundego, Peggy) lub zwyczajnie głupie, kupujące sobie karierę przez wygląd (jak Kelly, córka Bundych).

Syn pary, Bud, najpierw jest wrednym nastolatkiem, później zaś toksycznym macho, który pomstuje na niechęć ze strony dziewczyn i je oszukuje. Kelly jest zaś uosobieniem stereotypu o blondynce.

Amanda Bearse krytycznie o "Świecie według Bundych"

Bearse grała w serialu Marcy, sąsiadkę Bundych, przyjaciółkę Peggy, skłóconą z Alem. Jest ukazana jako sfrustrowana feministka odnosząca sukcesy zawodowe, ale pełna kompleksów z powodu swojego wyglądu, jak choćby małego biustu. Nie ma szczęścia do mężczyzn i nie dostrzega, że ją wykorzystują.

W ostatnim wywiadzie dla portalu Page Six Bearse przyznała, że rozumie, dlaczego serial spotyka się obecnie z tak dużą krytyką. Choć Amanda była nawet reżyserką około 30 odcinków produkcji, dziś widzi jego wady:

To było bardzo mizoginistyczne show. Według mnie było kilka odcinków i wątków, których naprawdę nie byłam fanką. Dlatego obecnie pojawia się krytyka tego serialu – wyznała. Zobacz zdjęcia:

Świat według Bundych EA
Amanda Bearse, gwiazda "Świat według Bundych" w 2022 roku, fot. VALERIE MACON/AFP/East News
Świat według Bundych
Kadr z: "Świat według Bundych", FOX TV (1987-1997)
Świat według Bundych
Kadr z: "Świat według Bundych", FOX TV (1987-1997)
Świat według Bundych
Kadr z: "Świat według Bundych", FOX TV (1987-1997)

Artykuły polecane przez redakcję Świata Gwiazd:

  1. Anna Lewandowska na Paris Fashion Week. Trenerka pojawiła się w płaszczu od Magdy Butrym

  2. Spełniło się marzenie Kasi Cichopek i jej dzieci. Wszystko stało się tuż przed jej "czterdziestką"

  3. Jolanta Kwaśniewska skomentowała mądrości Grażyny Kulczyk o nadgodzinach. Pokazała klasę?

Zapraszamy na naszego Instagrama Jeżeli chcesz się podzielić informacjami na temat gwiazd i nowinek ze świata show-biznesu koniecznie napisz do nas na adres: redakcja@swiatgwiazd.

Źródło: Page Six