Kim był Janusz Weiss? Prowadził "Miliard w rozumie" oraz "Złoty interes"
Janusz Weiss nie żyje. Jeden z najbardziej kultowych polskich dziennikarzy zmarł po walce z ciężką chorobą. O jego odejściu poinformował syn zmarłego. Współtwórca Radia Zet, prezenter, a do tego artysta kabaretowy pozostawił w żałobie fanów oraz bliskich.
To on przez lata zaczynał audycję od legendarnego „dzwonię do pani/pana w bardzo nietypowej sprawie”. Radio Zet przekazało, że dziennikarz „zmarł 10 marca 2023 roku po trudnej walce z okrutną chorobą”. Informacja o jego śmierci pojawiła się jednak dopiero dzisiaj.
Nie żyje Janusz Weiss. Kim był?
Dziennikarz, pisarz, prezenter radiowy i telewizyjny odszedł w wieku 74 lat. Za swój dorobek i zasługi na polu kultury w 2011 roku został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Wcześniej otrzymał wiele innych wyróżnień, przede wszystkim za swoją audycję „Dzwonię do Pani, Pana w bardzo nietypowej sprawie”.
Urodził się w 1948 roku. Jego ojciec był pułkownikiem Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Przyszły dziennikarz urodził się i wychował w Warszawie. Tam też rozwijał swoją karierę zawodową. Miał dwie żony: z drugą z nich związał się dopiero po śmierci pierwszej. Doczekał się z nią dwóch synów: Jana i Maksymiliana.
Marzenie Ewy Błaszczyk w końcu się spełniło. Ważny dzień uczciła w towarzystwie pierwszej damyNie żyje Janusz Weiss: wykształcenie
Początkowo podjął studia na Wydziale Chemii Politechniki Warszawskiej. W 1968 roku jednak został usunięty ze studiów. Później uczył się w pomaturalnej Szkole Programowania Maszyn Matematycznych. Zaczął też naukę na polonistyce na Uniwersytecie Warszawskim, jednak jej nie ukończył.
Karierę rozpoczął jako artysta kabaretowy, w grupie Abakus. Stworzył go w 1967 roku wraz z Magdą Umer, Andrzejem Woyciechowskim i Krzysztofem Knittlem. Talent do wywoływania salw śmiechu przyda mu się jeszcze wielokrotnie, jakże już w zawodzie dziennikarskim.
Zmarł Janusz Weiss: kariera i dorobek
W latach 70. kontynuował karierę na scenie kabaretowej. Był też konferansjerem, prowadzącym wydarzenia muzyczne Ireny Jarockiej i Anny Jantar. Zaczął też pracę w Telewizji Polskiej, gdzie prowadził format rozrywkowy Telewizyjny Ekran Młodych. W latach osiemdziesiątych pracował nawet w kinie objazdowym.
Prawdziwa sława przyszła po roku 1990, kiedy wraz z Andrzejem Woyciechowskim założył Radio Zet. To u nich pierwsze kroki stawiali Wojciech Jagielski, Marzena Chełminiak czy Szymon Majewski. Od 1990 do 2011 roku prowadził audycję „Dzwonię do Pani, Pana w bardzo nietypowej sprawie”.
To jednak nie wszystko. W Telewizji Polskiej prowadził tak kultowe programy, jak „Miliard w rozumie” i „Złoty interes”. Popularność przyniosła mu też rola Ojca Fouras w dwóch polskich edycjach programu TVP1 „Fort Boyard”. W 2013 roku nawiązał współpracę z TVN24, gdzie został komentatorem „Szkła kontaktowego”.
Po odejściu z Radia ZET rozpoczął pracę w Radiowej Jedynce, gdzie do 2016 zdążył poprowadzić niejedną audycję. W ostatnich latach był współprowadzącym programu publicystycznego „Bez ograniczeń” na antenie Superstacji.
Zobacz zdjęcia:
Zapraszamy na naszego Instagrama