Zofia Merle Żródło: Facebook.com/Dawne Czasy

Kultowa Zofia Merle ma ogromny dorobek artystyczny

31 Marzec 2021 Natalia NiewczasNatalia Niewczas

Kim jest osoba ze zdjęcia? To nikt inny jak Zofia Merle, aktorka filmowa i teatralna, znana z licznych ról drugoplanowych. Wystąpiła między innymi w niezapomnianej adaptacji powieści Marii Dąbrowskiej “Noce i dnie” o tym samym tytule czy produkcji “Pan Kleks w kosmosie”. Dorobek zawodowy aktorki jest jednak znacznie bogatszy.

  • W młodości Zofia Merle nie wiązała nadziei zawodowych z aktorstwem
  • Los chciał, że na długie lata związała karierę zarówno z występami na scenie, jak i przed kamerą
  • Do najbardziej znanych aktorskich kreacji Zofii Merle należą te z takich produkcji “Noce i dnie” czy “Klan”

Zofia Merle przyszła na świat w marcu 1938 roku w Warszawie, gdzie mieszka do dziś. Rozpoczynała karierę zawodową w późnych latach 50 ubiegłego wieku, szybko podbijając serca szerokiej widowni dzięki licznym występom w teatrze i telewizji. W świadomości wielu odbiorców figuruje przede wszystkim jak odtwórczyni ról przedstawiających osoby energiczne, gadatliwe i nadopiekuńcze.

Zofia Merle nie planowała kariery aktorskiej

Zofia Merle nie nastawiała się na karierę w show-biznesie. Jak podają media, aktorka zawsze uchodziła za osobę energiczną i niezwykle ambitną, co skłaniało ją do myśli o byciu przodownicą pracy.

Aktorką została właściwie przez przypadek. Gdy Zofia Merle miała 18 lat, znajomi zaprowadzili ją do Studenckiego Teatru Satyryków, gdzie obecnie mieści się Warszawska Opera Kameralna. Tym sposobem przyszła aktorka została wciągnięta w świat występów na scenie i nie opuściła go przez kolejne dekady zawodowej aktywności. W jednym z wywiadów Zofia Merle śmiała się, że z tak wypełnionym występami w filmach i na scenie czasem dotrwała aż do emerytury.

- Nigdy nie ślubowałam aktorstwu wierności. To miało trwać zaledwie chwilę - mówiła Zofia Merle, która jak wiadomo, pozostała jednak na scenie przez długie lata.

Przed Wielkanocą grób Piotra Woźniak-Staraka zmienił wyglądPrzed Wielkanocą grób Piotra Woźniak-Staraka zmienił wyglądCzytaj dalej

Pierwszym przełomowym projektem zawodowym w życiu Zofii Merle był “Siódmy kolor czerwieni”. 19-letnia początkująca aktorka rozmyślała wówczas o studiach, których ostatecznie jednak nie podjęła. Wystąpiła za to w wielu filmach, serialach oraz spektaklach teatralnych, niekiedy bawiąc widzów do łez.

Niezapomniane występy aktorskie Zofii Merle

Teatralnie Zofia Merle związała się z warszawskim teatrem “Komedia” oraz Teatrem Dramatycznym w Elblągu. Za kulisami tworzyła ponoć niepowtarzalną, serdeczną atmosferę; współpracownicy doceniali poczucie humoru aktorki. Co warto zaznaczyć, Zofia Merle robiła aktorską karierę mimo braku kierunkowego wykształcenia.

Zofia Merle zachwyciła widzów rolami w Stanisława Barei (“Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz?”, “Miś” czy “Alternatywy 4”). Mówiąc o dorobku zawodowym aktorki, nie sposób nie wspomnieć również o jej kreacjach w “Chłopach” oraz “Nocach i dniach” - oba filmy są adaptacjami wybitnych polskich pisarzy. W pamięć widzów zapadła również epizodyczna rola Zofii Merle z filmu “Dzień świra”, gdzie aktorka pojawiła się w roli właścicielki psa. Zofia Merle grała również w filmie "Pan Kleks w Kosmosie" i "Pożegnanie z Marią".

Ponadto Zofia Merle ma za sobą liczne występy w hitowych polskich serialach telewizyjnych. Aktorkę mogli dostrzec uważni widzowie takich produkcji jak: “Niania”, “Pensjonat pod Różą” czy “Świat według Kiepskich”. Na przestrzeni lat Zofia Merle pracowała również na planie serialu “Klan”, gdzie odtwarzała rolę gosposi Pawła i Krystyny Lubiczów.

Za liczne dokonania na tle zawodowym Zofia Merle doczekała się wielu wyróżnień i nagród. Aktorka została uhonorowana Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi oraz kilkoma nagrodami specjalnymi za kreacje komediowe.

Artykuły polecane przez redakcję ŚwiatGwiazd.pl:

Źródło: Facebook, Wikipedia, Styl, Żoliborzanie

Następny artykuł