Wyszukaj w serwisie
newsy tylko u nas foto telewizja kobieta quizy
Swiatgwiazd.pl > Newsy > Małgorzata Glinka to legenda polskiej siatkówki. Jak wygląda i czym obecnie się zajmuje?
Katarzyna Derda
Katarzyna Derda 26.11.2023 19:18

Małgorzata Glinka to legenda polskiej siatkówki. Jak wygląda i czym obecnie się zajmuje?

Małgorzata Glinka
Co robi teraz Małgorzata Glinka? fot. East News; KAPiF

Małgorzata Glinka jest legendą polskiej siatkówki. Uważana za najlepszą polską siatkarkę pierwszej dekady XXI wieku, zdobywczyni kultowego złotego medalu Mistrzostw Europy w Ankarze w 2003 roku. Jej życie, tak pełne sukcesów i kolejnych rekordów, nie było jednak łatwe. Co robi i jak wygląda teraz?

Małgorzata Glinka: tytuły, rekordy, kariera

30 września 2023 roku Gosia Glinka obchodziła 45. urodziny. Tytuły, medale i rekordy siatkarki można by wymieniać długo. W reprezentacji Polski zagrała 286 razy, od 1996 do 2014 roku. Jest dwukrotną mistrzynią Europy, dwukrotną zwyciężczynią Ligi Mistrzyń, zdobywczynią Pucharu CEV, najlepszą siatkarką Europy 2003, laureatką CEV Lifetime Award 2013 za całokształt kariery sportowej, MVP (najlepszą zawodniczką) między innymi Pucharu Świata, Mistrzostw Europy i Ligi Mistrzyń.

Jej atak uważany był za jeden z najszybszych i najsilniejszych na świecie. W jej karierze poza blaskami nie brakowało jednak cieni. Sportsmenka opowiedziała o nich otwarcie w swojej książce „Wszystkie odcienie złota”. Opowiedziała o atakach stalkera, które rozpoczęły się po mistrzostwach Europy w Turcji, traumie po tym, jak jej klubowa koleżanka Ingrid Visser została brutalnie zamordowana, czy też o strachu, kiedy życie jej córki było zagrożone.

Jak ułożyło się życie prywatne jednej z kultowych Złotek? Poniżej wszystkie zadziwiające szczegóły.

Małgorzata Glinka
Małgorzata Glinka w 2003 roku, powrót po zdobyciu złotego medalu, fot. KAPiF
Na piłkarzy nikt nie czekał... Oni wrócili jak bohaterowie! Oto co zgotowano siatkarzom na lotnisku Agata Mróz marzyła o dziecku, zmarła 2 miesiące po porodzie. Do końca wierzyła, że wyzdrowieje

Małgorzata Glinka: dramaty w życiu prywatnym

Glinka poślubiła włoskiego siatkarza Roberto Mogentale. Ceremonia odbyła się 26 czerwca 2004 roku w bazylice Ofiarowania NMP w Wadowicach. W 2009 na świat przyszło ich pierwsze dziecko, córka Michelle. Wtedy wydarzyła się pierwsza tragedia, która przerwała karierę Małgorzaty na dwa lata. Nowo narodzona córeczka kilka dni po tym, jak się urodziła, zachorowała na sepsę i omal nie umarła.

Wtedy Glinka, tuż po Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie zawiesiła karierę. Do siatkówki wróciła dopiero po dwuletnim urlopie macierzyńskim. Ostatecznie ze sportu zrezygnowała w 2015, a trzy lata później urodziła syna Brunona. Na początku, po zakończeniu kariery sportowej, czuła się bardzo źle. Niezbędna okazała się pomoc psychologa, psychiatry i leczenie farmakologiczne.

Czułam się bardzo źle, tak jakby zmarła mi bliska osoba. Czułam żal po stracie, nie wiedziałam, co mam ze sobą zrobić, nie widziałam sensu w życiu, nic mnie nie cieszyło. Potrafiłam tylko grać w siatkówkę i kiedy zawiesiłam buty na kołku, niczego nie umiałam – wspominała Gosia tamte czasu w Przeglądzie Sportowym.

Siatkarka wielokrotnie włączała się w akcje społeczne, jak kampania „Daj szansę swojemu dziecku. Nie daj szansy AIDS” propagującej badania kobiet w ciąży na obecność wirusa HIV, czy akcja walki przeciw białaczce i pomoc Fundacji DKMS. Obecnie robi coś niesamowitego, właśnie odwiedziła z tej okazji telewizję. Poniżej szczegóły.

Co robi dziś i jak wygląda Małgorzata Glinka?

26 listopada Glinka odwiedziło studio „Dzień dobry TVN”, które całe zamieniło się w salę treningową do siatkówki. Zobaczyliśmy zawodniczki: dziewczynki w różnym wieku, które ćwiczyły przed meczem. Ich mentorką jest Właśnie Małgorzata. Obecnie dawna siatkarka jest właścicielką szkoły przygotowującej do pojawienia się na boisku.

W akademii Glinki uczą się dzieci od 9. do 13. roku życia. W całej Polsce z doświadczenia i umiejętności motywacyjnych Małgorzaty korzysta już dwa i pół tysiąca nastolatków. Sama sportsmenka podkreśla, że siatkówkę można trenować w każdym wieku, zacząć można już w przedszkolu.

Poniżej możecie zobaczyć, jak Małgorzata zmieniała się przez lata, od roku 2003 aż do dziś. A właściwie: jak się nie zmieniała, bo czas zdaje się jej nie imać. Poza minimalną zmianą fryzury i naturalnych przemianach, zachodzących w organizmie kobiety, właściwie nie widać po niej upływającego czasu!

Małgorzata Glinka
Małgorzata Glinka w 2003 roku, powrót po zdobyciu złotego medalu, fot. KAPiF
Małgorzata Glinka
Małgorzata Glinka z mężem w 2009 roku, fot. KAPiF
Małgorzata Glinka
Małgorzata Glinka w 2014, fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
Małgorzata Glinka
Małgorzata Glinka z mężem w 2020 roku, fot. Piotr Molecki/East News
Małgorzata Glinka
Małgorzata Glinka w 2022, fot. KAPiF
Małgorzata Glinka
Małgorzata Glinka w “Dzień dobry TVN”, fot. dziendobry.tvn.pl (26.11.23)
Małgorzata Glinka
Małgorzata Glinka w “Dzień dobry TVN”, fot. dziendobry.tvn.pl (26.11.23)

Źródło: przegladsportowy.onet.pl, Dzień dobry TVN