Wyszukaj w serwisie
newsy tylko u nas foto telewizja lifestyle polityka quizy
Swiatgwiazd.pl > Newsy > Nad ranem pilna konferencja ws. Papieża Franciszka. Słowa lekarza cytuje cały świat
Kamila  Szamik
Kamila Szamik 22.02.2025 08:20

Nad ranem pilna konferencja ws. Papieża Franciszka. Słowa lekarza cytuje cały świat

papież Franciszek
fot. East News

Cały świat żyje chorobą papieża Franciszka i czeka na nowe wieści w tej sprawie. Teraz lekarze nie pozostawili złudzeń. W środku nocy opublikowali komunikat ws. zdrowia papieża. 

Problemy zdrowotne papieża Franciszka

Watykan poinformował o problemach zdrowotnych papieża Franciszka. Pomimo trudności aż do momentu hospitalizacji nie rezygnował ze swoich obowiązków – uczestniczył w ceremoniach kościelnych i przewodniczył mszy z okazji Jubileuszu Sił Zbrojnych. Jego determinacja wzbudzała podziw, choć widoczne było osłabienie.

Podczas uroczystości papież musiał przerwać homilię, przyznając, że źle się czuje. Jego słowa wywołały niepokój wśród wiernych, którzy z troską śledzili rozwój sytuacji. Stan zdrowia Ojca Świętego stał się przedmiotem licznych spekulacji i modlitw.

Przepraszam i proszę lektora o kontynuowanie czytania, mam trudności z oddychaniem - powiedział.

14 lutego Ojciec Święty trafił do szpitala, a lekarze zdiagnozowali u niego zapalenie oskrzeli. To jednak nie był koniec złych wieści, ponieważ badania wykazały także polimikrobiologiczną infekcję oraz obustronne zapalenie płuc.

Od tego momentu w mediach pojawiają się kolejne informacje dotyczące Franciszka. Niektóre z nich budzą nadzieję, podczas gdy inne ujawniają trudną rzeczywistość, z którą wierni będą musieli się zmierzyć. Czy to oznacza, że papież nie pojawi się już więcej podczas orędzia? Kardynał ujawnił najnowsze informacje na temat jego możliwości.

Papież Franciszek
Papież Franciszek, fot. East News
Watykan jedno, a premier Włoch drugie. Co naprawdę dzieje się z papieżem? Pojawiły się nowe informacje Alarmujące zdjęcia spod kliniki, w której jest Papież Franciszek. Tłum ludzi zaczął zostawiać to przed wejściem. Co się dzieje?

Kto ma szansę zostać następcą Franciszka?

Hospitalizacja papieża Franciszka z powodu zapalenia płuc wywołała dyskusje na temat przyszłości przywództwa w Watykanie i Kościele katolickim. Jego stan zdrowia oraz podeszły wiek od dawna rodzą spekulacje dotyczące ewentualnej sukcesji. W przypadku śmierci lub rezygnacji papieża zwoływane jest konklawe, podczas którego kardynałowie wybierają nowego zwierzchnika Kościoła. Obecnie spośród 252 kardynałów prawo do głosowania posiada 138 duchownych. 

Wśród najczęściej wymienianych kandydatów na przyszłego papieża znajduje się amerykański kardynał Raymond Leo Burke. Znany z konserwatywnych poglądów, otwarcie sprzeciwia się liberalnym reformom Franciszka, szczególnie w kwestiach dotyczących Eucharystii dla osób rozwiedzionych, antykoncepcji oraz praw osób LGBT. Krytycznie odnosi się także do udzielania Komunii katolickim politykom popierającym legalizację aborcji, takim jak Joe Biden. Jego nominacja na kardynała przez Benedykta XVI w 2010 roku wzmocniła jego pozycję wśród tradycjonalistów w Kościele.

Choć dla wielu perspektywa wyboru nowego papieża wydaje się odległa, Stolica Apostolska musi być gotowa na każdą możliwość. Dotyczy to nie tylko najgorszego scenariusza, jakim byłaby śmierć papieża, ale także sytuacji, w której nie mógłby on sprawować swojej posługi.

Nowy komunikat lekarzy ws. zdrowia papieża Franciszka

Papież Franciszek przebywa w rzymskiej Klinice Gemelli już od ponad tygodnia. W piątek, 20 lutego, prof. Sergio Alfieri i dr Luigi Carbone przedstawili szczegółowe informacje dotyczące jego stanu zdrowia. Na początku konferencji prasowej dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni, zaznaczył, że nie odbywa się ona z powodu przełomowych wiadomości, lecz w celu doprecyzowania informacji na temat zdrowia Ojca Świętego. Prof. Sergio Alfieri, ordynator chirurgii w Klinice Gemelli, wyjaśnił, że hospitalizacja papieża była konieczna, ponieważ leczenie w warunkach domowych nie pozwalało na pełne opanowanie choroby.

To samo dzieje się na całym świecie, izby przyjęć są przepełnione pacjentami z tego typu schorzeniami – wskazał lekarz.

Obecnie nad zdrowiem Ojca Świętego czuwa zespół wybitnych specjalistów, w tym pulmonolodzy, gastroenterolodzy, interniści oraz eksperci ds. chorób zakaźnych. Lekarze poinformowali również, że papież przeszedł badania kardiologiczne ze względu na pogorszenie jego ogólnego stanu zdrowia.

Ojciec Święty zawsze chciał, abyśmy mówili prawdę. Chcemy rozwiać wszelkie wątpliwości – nie ma żadnych ukrytych informacji. To, co czytaliście w biuletynach, to prawda – podkreślali lekarze.

Lekarze zaznaczyli, że papież zmaga się z przewlekłymi schorzeniami układu oddechowego, co czyni go „pacjentem wrażliwym”. Dodatkowo cierpi na infekcję polimikrobiologiczną, czyli obecność różnych drobnoustrojów w organizmie. Wskazali, że skomplikowany obraz kliniczny, w tym obustronne zapalenie płuc, oznacza, iż „papież nie jest poza niebezpieczeństwem”, a jego stan jest „bardzo delikatny”, zwłaszcza biorąc pod uwagę jego wiek. Jednocześnie uspokoili, że życie Ojca Świętego nie jest zagrożone.

Prof. Alfieri zaznaczył, że Ojciec Święty wykazuje „niesamowitą odporność” oraz „silne serce”, co potwierdza jego intensywny tryb życia mimo 88 lat. Papież pozostaje w dobrym nastroju – czyta, pracuje, podpisuje dokumenty i, jak podkreślili lekarze, nie jest podłączony do żadnych urządzeń medycznych ani nie przebywa stale w łóżku.

Pomimo choroby, wciąż spotyka się ze swoimi najbliższymi współpracownikami – ale zaledwie dwoma, trzema osobami, ponieważ, jako lekarze, ograniczyliśmy wizyty. Leczenie farmakologiczne wymaga czasu – czasem dni, a czasem tygodni, aby zobaczyć efekty. To nie jest tak, że podajesz lek i następnego dnia masz gotowe wyniki – wskazał prof. Alfieri.

Lekarze zaznaczyli, że papież nie należy do osób, które łatwo się poddają.

prof. Alfieri - fot.: kadr Polsat
prof. Alfieri - fot.: kadr Polsat
Papież Franciszek fot. Instagram
Papież Franciszek, fot. Instagram