Książę Filip Żródło: Fot. AFP/EAST NEWS AFP / JUSTIN TALLIS

Nie żyje książę Filip. Pałac Buckingham potwierdził tragiczną wiadomość

9 Kwiecień 2021 Kamila KrótkaKamila Krótka

Nie żyje książę Filip. Mąż królowej Elżbiety miał 99 lat. Wiadomość o śmierci została potwierdzona przez Pałac Buckingham.

Książę Filip zmarł w wieku 99 lat. Był mężem brytyjskiej królowej Elżbiety II.

W komunikacie Pałacu Buckingham napisano: "Z głębokim smutkiem Jej Wysokość Królowa ogłosiła śmierć swojego ukochanego męża, Jego Królewskiej Wysokości Księcia Filipa, Księcia Edynburga. Jego Królewska Wysokość odszedł spokojnie dziś rano na zamku Windsor".

Książę Filip nie żyje

Śmierć księcia Filipa została potwierdzona w piątek przez Pałac Buckingham. 16 lutego książę trafił do szpitala króla Edwarda VII w Londynie. Miało to być działanie zapobiegawcze - książę źle się poczuł. W szpitalu miał zostać jeszcze kilka dni na obserwacji.

Po 28 dniach opuścił placówkę, był to jego najdłuższy pobyt w szpitalu. Wcześniej, na początku marca przeszedł udany zabieg. Miał on związek z istniejącą wcześniej chorobą serca.

Krzysztof Jackowski opowiedział o tym, jak będzie wyglądał jego nagrobekKrzysztof Jackowski opowiedział o tym, jak będzie wyglądał jego nagrobekCzytaj dalej

Książę Filip był najdłużej żyjącym mężczyzną w historii brytyjskiej rodziny królewskiej. 10 czerwca tego roku miał skończyć 100 lat. Urodził się w 1921 roku.

W 2017 roku zrezygnował w uczestnictwie w życiu publicznym. Patronatem nad działalnością charytatywną przejęli po nim jego wnukowie William i Harry.

Nie ogłoszono jeszcze, kiedy odbędzie się pogrzeb.

Książę Filip - kim był?

Książę Filip był mężem brytyjskiej królowej Elżbiety II, ojcem następny tronu księcia Karola oraz dziadkiem książąt Williama i Harry'ego.

Jako mąż królowej książę Filip doskonale rozumiał swoją pozycję na dworze. Dzięki autonomii zyskał sympatię otoczenia oraz szacunek na dworze. Za co najbardziej go ceniono? Z pewnością było to zarówno zdroworozsądkowe myślenie, jak i poczucie humoru. To ogromna strata, którą najmocniej odczuje królowa Elżbieta, która straciła nie tylko męża i ojca dzieci, ale i najwierniejszego przyjaciela.

Artykuły polecane przez redakcję Świat Gwiazd:

źródło: polsatnews.pl / rmf24.pl

Następny artykuł