Wyszukaj w serwisie
newsy tylko u nas foto telewizja kobieta quizy
Swiatgwiazd.pl > Książę William

Książę William

Książę William – kim jest? Podstawowe informacje

Książę William, a właściwie Wilhelm, książę Walii, to następca tronu Wielkiej Brytanii i 14 państw brytyjskiej Wspólnoty. Należy do dynastii Windsorów, będąc synem aktualnego króla Wielkiej Brytanii, Karola III, oraz zmarłej tragicznie księżnej Diany Spencer. W związku z jego tytułem i przeznaczeniem, jego życie jest szeroko komentowane nie tylko w brytyjskich mediach, ale także ogólnoświatowych.

  • Pełne imię i nazwisko: Wilhelm Arthur Philip Louis Windsor
  • Data urodzenia: 21 czerwca 1982
  • Miejsce urodzenia: Londyn
  • Wzrost: 191 cm
  • Wykształcenie: wyższe, na University of St Andrews 
  • Rodzice: król Karol III i księżna Diana Spencer
  • Rodzeństwo: młodszy brat książę Harry
  • Stan cywilny: w związku małżeńskim z Kate Middleton (od 2011 roku)
  • Dzieci: dwójka synów: Jerzy (ur. 2013) oraz Ludwik (ur. 2018) i córka Karolina (ur. 2015)
  • Zawód: książę brytyjski, następca tronu Wielkiej Brytanii

Książę William – wykształcenie i przyszłość

Książę William ukończył studia wyższe na University of St Andrews, uzyskując stopień magistra geografii. W stopniu podporucznika ukończył także Royal Military Academy Sandhurst, do 2013 roku pilotując śmigłowiec ratunkowy RAF.

Jego obowiązki jako księcia ograniczają się przede wszystkim do wystąpień publicznych i reprezentowania brytyjskiego dworu w trakcie rozmaitych wydarzeń czy spotkań. Swoim patronatem objął szereg inicjatyw i organizacji charytatywnych, sportowych i ekologicznych.

Książę William – życie prywatne

Książę William jest w związku małżeńskim z Kate Middleton. Para pobrała się 29 kwietnia 2011 roku w Opactwie Westminsterskim, co stanowiło ukoronowanie ich ówcześnie siedmioletniego związku. Wraz z księżną Kate książę William ma trójkę dzieci – dwóch synów: Jerzego (ur. 2013) i Ludwika (ur. 2018) oraz córkę, Karolinę (ur. 2015). Wcześniej do grona jego potencjalnych partnerek zaliczana była między innymi Christina Aguilera.

Książę William jest najstarszym synem aktualnego króla Zjednoczonego Królestwa, Karola III, oraz tragicznie zmarłej księżnej Diany Spencer. Jego babcią była zmarła 8 września 2022 roku królowa Elżbieta II.

Pokaż więcej

Księżna Kate
21.05.2024 16:24 Nowe oświadczenie ws. Kate. Fani księżnej w rozpaczy

Księżna Kate zniknęła z oczu całego świata. Co się z nią teraz dzieje? Nowy komunikat Pałacu jest pełen pesymizmu i napawa niepokojem.

 Kate, William
16.05.2024 17:29 Kate zniknęła, a kochanka wyszła z cienia?

Księżna Kate na stałe zniknęła sprzed oczu opinii publicznej. Tymczasem rzekoma kochanka księcia Williama, Rose Hanbury oraz jej syn znowu byli widziani z królem i królową. W mediach aż huczy. Mamy zdjęcia.

William, król Karol
13.05.2024 16:35 Cios dla Harry'ego. Jednym ruchem Karol pogrzebał szansę na pojednanie

Król Karol III podjął bardzo kontrowersyjną decyzję. Książę William znów jest na pierwszym miejscu, na dodatek wcześniej zajmowanym przez młodszego brata. Co na to książę Harry?

książę William
10.05.2024 23:14 Książę William złamał zasady protokołu królewskiego. Zdjęcie obiegło sieć

Książę William złamał jedną z najważniejszych królewskich zasad. Wszystko wydarzyło się podczas publicznej wizyty, mamy zdjęcia z tego wydarzenia.

Kate i William
10.05.2024 18:42 William nagle usłyszał pytanie o stan zdrowia Kate. Padła jednoznaczna odpowiedź

William i Kate długo nie pokazywali się publicznie. Teraz książę wrócił do obowiązków królewskich i został zaskoczony pytaniem o stan zdrowia żony. Szczerze opowiedział o stanie księżnej, wspomniał też o dzieciach.

 Przyjaciółka Kate i Williama ze smutną wiadomością
04.05.2024 12:20 "Przechodzą przez piekło". Smutne wieści o Kate i Williamie

Odkąd Księżna Kate poinformowała o szokującej diagnozie, cała rodzina królewska żyje w ciągłym stresie. Teraz przyjaciółka Williama i jego żony opowiedziała, co przeżywają. 

Książę William, księżna Kate
01.05.2024 14:03 Nagle pojawiły się informacje o nieślubnym dziecku Williama

Pojawiły się doniesienia mediów o nieślubnym dziecku najstarszego syna Karola III. Pałac Buckingham wytrzyma taki skandal?

William oficjalnie komentuje stan zdrowia Kate
01.05.2024 11:18 William oficjalnie komentuje stan zdrowia Kate. Wspomniał o dzieciach

Media na całym świecie interesują się stanem zdrowia księżnej Kate, od kiedy tylko poinformowała o diagnozie nowotworu. Teraz książę William wypowiedział się na temat stanu zdrowia żony. Była też mowa o dzieciach.

rodzina królewska
29.04.2024 23:04 "Nie ma przypadków". Czarno-białe zdjęcie Kate i Williama to przekaz

Czy rodzina królewska popełniła kolejny błąd w rocznicę ślubu Williama i Kate? Jakie ukryte znaczenie ma czarno-białe zdjęcie, opublikowane w ich rocznicę ślubu? Jest opinia eksperta.

Księżna Kate
29.04.2024 18:18 Czarno-białe zdjęcie Kate i Williama. Tak świętują rocznicę

Księżna Kate i książę William świętują dziś 13. rocznicę ślubu. A jednak ich sztab PR-owy popełnił poważny błąd. Poddani znowu się oburzają, i czy można im się dziwić? Wszystko przez jedno zdjęcie.

Książę William, księżna Kate
29.04.2024 15:00 William i Kate świętują koronkową rocznicę. Tego mogliście nie wiedzieć o ich ślubie

Książę William i księżna Kate 29 kwietnia 2011 roku wyznali sobie miłość w opactwie westminsterskim. Ślub najstarszego syna Karola III przeszedł do historii, ale nadal jest kilka ciekawostek, o których mało kto wiedział. Przedstawiamy szczegóły jednego z najgłośniejszych ślubów w rodzinie królewskiej.

Książę William
26.04.2024 13:26 Zapytali Williama o Kate. To powiedział o chorej na raka żonie

Książę William ponownie wykonuje obowiązki reprezentacyjne wobec Korony. Podczas jednej z wizyt wypowiedział się o chorej na nowotwór księżnej Kate. Co mówił o żonie?

książę Harry
19.04.2024 23:12 Są już pierwsze skutki kontrowersyjnej decyzji księcia Harry'ego. "Skutecznie niszczy nadzieje"

Książę Harry podjął ostatnio decyzje, które na zawsze mogą odciąć go od rodziny królewskiej. Nie na to mieli jeszcze niedawno nadzieję Brytyjczycy. Co teraz mówią eksperci?

Zmiany u Kate i Williama. Po ogłoszeniu choroby para robi wszystko, by księżna wygrała z rakiem
15.04.2024 23:11 Zmiany u Kate i Williama. Po ogłoszeniu choroby książę robi wszystko, by pomóc żonie

Minęło kilka tygodni, od momentu gdy świat obiegła wiadomość o chorobie księżnej Kate. Żona Williama wyznała w oświadczeniu, że ma w nim ogromne wsparcie. Teraz małżonkowie robią wszystko, aby Kate doszła do siebie. Co planują księżna i księżna Walii?

Książę William
14.04.2024 19:11 "Spełnia się jego najgorszy koszmar". William jest bardziej zdruzgotany chorobą Kate, niż to okazuje. W tle głęboka trauma księcia

Książę William już raz stracił najważniejszą kobietę w swoim życiu. Jak czuje się teraz, po diagnozie raka u księżny Kate? Nowe informacje o spadkobiercy tronu zasmucają.

Kate / William
13.04.2024 17:14 Kate i William wydali wspólne oświadczenie. Księżna walczy z rakiem, a tu takie nieszczęście

Księżna Kate i książę William bardzo długo milczeli publicznie. Od czasu nagrania z oświadczeniem związanym z diagnozą raka w ich mediach społecznościowych zapadła cisza. Aż do dzisiaj – książęca para nie mogła nie zareagować na najnowsze, zasmucające cały świat wydarzenia.

Książę William, Rose Hanbury, fot. East News
12.04.2024 18:42 Książę William na imprezie w piwnicy. Rzekoma kochanka nazwała ją "meliną" i ujawniła wstydliwe szczegóły

Rzekomy romans księcia Williama i Rose Hanbury od kilku lat budzi ogromne emocje i sprzyja rozwijaniu się plotek. Teraz światło dzienne ujrzały informacje o tym, że arystokratka była nielichą imprezowiczką.

Książę William
12.04.2024 11:22 William pokazał się pierwszy raz od ujawnienia choroby Kate. Zabrał ze sobą syna. Zdjęcia mówią wszystko

Książę William i książę George po raz pierwszy pokazali się publicznie od czasu publikacji oświadczenia, w którym księżna Kate poinformowała o nowotworze. Ten widok chwyta za serce.

Księżna Kate
11.04.2024 21:12 Pierwsza wiadomość od księżnej Kate po tygodniach milczenia! Bardziej zaskoczyć nie mogła

Minęło kilka tygodni, odkąd księżna Kate powiadomiła świat, że zdiagnozowano u niej nowotwór. Teraz wreszcie odezwała się publicznie. Zaskakujące, co przekazała.

East News
11.04.2024 17:48 "George pod specjalną opieką". Niepokojące wieści nt. syna chorej na raka Kate. Musiał wkroczyć William

Dzieci księcia Williama i księżnej Kate muszą mierzyć się w ostatnim czasie z wieloma trudnymi kwestiami, z chorobą matki na czele. Następca tronu, książę George ma być “całkowicie zagubiony”. Jak jego rodzice próbują temu zaradzić?

Książę William i księżna Kate
07.04.2024 14:48 "Przerażająca perspektywa". Kate i William będą musieli się z tym zmierzyć. Wszystko przez diagnozę

Rodzina królewska w ostatnich miesiącach przechodzi tragiczne chwile. Okazuje się jednak, że choroba króla Karola i księżnej Kate to dopiero wierzchołek góry lodowej. Wiadomo, z czym mierzy się para książęca. 

Książę William, Camilla
02.04.2024 21:37 To z nią książę William miał zbliżyć się po chorobie Kate. Księżna może nie być zachwycona

Książę William został niemal sam na placu boju. Żona oraz ojciec są złożeni chorobą, monarchia przeżywa kryzys wizerunkowy, a teraz pojawiły się nowe doniesienia o spadkobiercy tronu. Wygląda na to, że zbliżył się ostatnio do zupełnie nowej osoby. Co wiadomo o tej relacji?

Książę William
28.03.2024 14:29 Za murami pałacu dzieje się coś niepokojącego. Gdy Kate walczy z rakiem, William mierzy się z problemem, który chciał zataić

Wiadomość o chorobach w brytyjskiej rodzinie królewskiej wstrząsnęła mediami na całym świecie. Nie brak doniesień o poważnej sytuacji księżnej Kate i króla Karola III. Jak z całym zamieszaniem radzi sobie książę William? To na jego barkach spoczęła odpowiedzialność za wizerunek royalsów. Za murami pałacu dochodzi do niepokojących sytuacji?

Rodzina królewska
26.03.2024 16:14 Rak Kate to tylko czubek góry lodowej! Prasa alarmuje: "William nie wytrzymał"! Co się dzieje z księciem?

Rodzina królewska mierzy się teraz z potężną krytyką za to, jak rozwiązywano problemy związane z diagnozą i „zniknięciem” księżnej Kate. Jak znosi to książę William? Prasa informuje o tragicznym stanie spadkobiercy tronu.

Książę William, księżna Kate
24.03.2024 14:22 Tak William zareagował na oświadczenie Kate. Przyjaciel rodziny królewskiej ujawnił zaskakujące szczegóły

Piątkowe oświadczenie zmieniło zupełnie odbiór zamieszania wokół zniknięcia księżnej Kate. Wyszło na jaw, że zmaga się ona z chorobą nowotworową. Przez długi czas mogliśmy jednak obserwować, jak książę William nadal wypełnia obowiązki wobec Korony. Jak zareagował na nagranie żony? Sam już dawno wiedział o jej stanie.

Księżna Kate i Książę William
23.03.2024 19:21 Nagła decyzja Kate i Williama po ogłoszeniu choroby księżnej. Nagranie trafiło do sieci. Nie mieli innego wyjścia

Księżna Kate i książę William, tuż po ogłoszeniu diagnozy raka, podjęli nagłą decyzję. Media trąbią o konsekwencjach tego czynu. Co się dziś wydarzyło?

Książę William
23.03.2024 14:21 Wiemy, kiedy książę William dowiedział się o chorobie żony. Nie wziął udziału w ważnej uroczystości

22 marca na oficjalnym profilu rodziny królewskiej pojawiło się nagranie wyjaśniające sytuację księżnej Kate. Żona księcia Williama po raz pierwszy opowiedziała o leczeniu w związku ze zdiagnozowanym u niej nowotworem. Kiedy o jej chorobie dowiedział się mąż? Jedno zdarzenie jest jasnym sygnałem w tej sprawie.

Modlitwa za Kate i Williama
23.03.2024 09:36 Kościół Anglii przygotował specjalną modlitwę za Kate i Williama. Niewielu pamięta, że to nie pierwszy raz

Oświadczenie księżnej Kate na temat leczenia onkologicznego wstrząsnęło całym światem. Na przykre wieści błyskawicznie zareagował Kościół Anglii, inicjując modlitwy za księżną i księcia Walii w tych szczególnie trudnych dla nich chwilach. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że taka sytuacja miała już miejsce przed laty.