Wyszukaj w serwisie
newsy tylko u nas foto telewizja kobieta quizy
Swiatgwiazd.pl > Newsy > Patricia Kazadi wróciła do tematu swojej choroby. Zaapelowała o wsparcie
Katarzyna Derda
Katarzyna Derda 19.03.2023 18:15

Patricia Kazadi wróciła do tematu swojej choroby. Zaapelowała o wsparcie

Patricia Kazadi
Fot. KAPiF

Patricia Kazadi już jakiś czas temu ogłosiła, że ogranicza swoją działalność w mediach. Jednym z powodów była choroba, z jaką musi się mierzyć. Teraz gwiazda na nowo otworzyła się na temat swojej przypadłości i opowiedziała o jej objawach. Wspomniała też o ogromnych kosztach leczenia.

Kilka lat temu piosenkarka przyznała, że cierpi na endometriozę. Postanowiła mówić o tym głośno, by szerzyć wiedzę na temat tego schorzenia i zwiększać świadomość społeczną. Teraz zwróciła się z apelem do rządu.

Patricia Kazadi o endometriozie

Kazadi w lutym 2020 roku oświadczyła, że zawiesza swoją działalność medialną. Nie przestała oczywiście tworzyć czy występować na koncertach i w teatrze. Wydała też kilka nowych singli. W międzyczasie konsekwentnie prowadzi kampanię uświadamiającą na temat swojej choroby.

W grudniu 2022 roku mieliśmy okazję porozmawiać z nią na temat endometriozy. W rozmowie z naszą redakcją przekazała, że bardzo zależy jej, by swoją wiedzę i doświadczenie przekazywać innym. W planach miała spotkania z młodzieżą, na których chciała poruszyć temat zarówno choroby, jak i samoakceptacji.

Brat Wiktorii Gąsiewskiej gorzko o Adamie Zdrójkowskim. "Źle ją traktował"

Patricia Kazadi o endometriozie: "Notorycznie słyszałam, że taka moja uroda"

Piosenkarka otworzyła się na temat swojej choroby w rozmowie z portalem WP Kobieta. W wywiadzie opowiedziała, co przeszła, zanim otrzymała prawidłową diagnozę.

Notorycznie słyszałam, że taka moja uroda i to nawet gdy byłam jeszcze nastolatką. Miałam bolesne miesiączki, pojawiał się okropny, promieniujący ból w krzyżu. To są ewidentne objawy endometriozy, które były przez lekarzy lekceważone, zrzucane na karb genetyki – wspomina ze smutkiem Kazadi.

„Żadna kobieta nie powinna cierpieć podczas miesiączki do tego stopnia, że uniemożliwia jej to normalne funkcjonowanie” zaznaczyła Patricia, przy okazji kierując ważny apel do rządu, związany z gigantycznymi kosztami leczenia tej choroby.

Patricia Kazadi apeluje do rządu

Operacja na endometriozę kosztuje parędziesiąt tysięcy złotych. To są kwoty, na które praktycznie nikt nie może sobie pozwolić. Plus drogie leczenie. Potem jeszcze hormonoterapia, musisz brać hormony do końca życia, to też kosztuje – wylicza w wywiadzie Kazadi.

Piosenkarka wyjaśniła, jakie niezbędne kwestie powinny zostać zauważone przez rząd, by wspomóc chorujące osoby. „Wszelkie wsparcie finansowe, oczywiście też wsparcie w edukacji lekarzy. To jest bardzo ważne, żeby jak najwięcej lekarzy było przeszkolonych w kierunku endometriozy” ogłosiła gwiazda.

Zobacz zdjęcia:

Patricia Kazadi
Patricia Kazadi, fot. KAPiF
Patricia Kazadi
Patricia Kazadi, fot. KAPiF
Patricia Kazadi
Patricia Kazadi, fot. KAPiF

Źródło: WP Kobieta