Pielęgnacja skóry zimową porą
Grudzień, styczeń i luty to miesiące, w których warunki atmosferyczne wybitnie nie sprzyjają delikatnej i wrażliwej skórze – każdego dnia nasze twarze narażone są na niskie, minusowe temperatury, silny wiatr, wilgoć, ale także suche i gorące powietrze pochodzące z grzejników i związane z tym nagłe skoki temperatur.
W okresie zimowym powinniśmy szczególnie zadbać o skórę, gdyż ta potrafi się zbuntować i dać o sobie znać. Chyba każdy z nas pamięta sytuację, gdy po przyjściu z zimowego spaceru czuł napiętą i wysuszoną skórę na twarzy, a także zauważył rumieniec na policzkach.
Co dzieje się z naszą skórą po wyjściu na dwór w mroźny dzień? Gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej zera, gruczoły łojowe odpowiedzialne za wytwarzanie warstwy ochronnej zapobiegającej utracie wilgoci z wewnętrznych warstw skóry pracują woniej – w konsekwencji płaszcz lipidowy staje się cieńszy a naskórek przesusza się. W rezultacie skóra staje się zaczerwieniona i piekąca, może także pękać i łuszczyć się, czujemy się z nią niekomfortowo.
Jakie inne czynniki mogą szkodzić skórze? Gwałtowne zmiany temperatury są czymś najgorszym, co możemy zafundować delikatnej skórze twarzy: wyjście z ciepłego, ogrzewanego mieszkania, w którym mamy wysoką temperaturę i suche powietrze prosto na mróz skutkuje obkurczeniem się naczyń krwionośnych, napięciem, podrażnieniem oraz swędzeniem skóry.
W okresie zimowym, kiedy dni są krótsze i szybciej zapada mrok, zapominamy o jeszcze jednym, istotnym czynniku atmosferycznym, który negatywnie wpływa na stan naszej skóry – mianowicie o słońcu. W styczniu i lutym wychodząc na dwór, skupiamy się najczęściej na ochronie przed wiatrem i mrozem, a zapominamy o tym, by zabezpieczać nasze twarze przed promieniowaniem słonecznym. Co istotne, śnieg odbija promienie UV i potęguje ich niekorzystny wpływ na skórę. Jest to szczególnie ważna wiadomość dla osób o wrażliwej, naczynkowej cerze oraz ze skłonnością do przebarwień.
Zimowa pielęgnacja, czyli o czym należy pamiętać
1. Delikatne oczyszczanie
Pierwszym krokiem, od którego powinniśmy rozpocząć codzienną pielęgnację, jest oczyszczanie twarzy. Pamiętajmy, żeby unikać kosmetyków, które wysuszają i podrażniają skórę, zrezygnujmy z peelingów mechanicznych, które mocno ingerują w strukturę skóry. Najlepiej sprawdzą się delikatne preparaty myjące o konsystencji emulsji lub mleczka. Ważne, by kosmetyk nie tylko skutecznie doczyszczał twarz i usuwał także wodoodporny makijaż, lecz również łagodził podrażnienia oraz pomagał zachować równowagę sebum. Dodatkową funkcją takiego preparatu są jego funkcje regenerujące i chroniące skórę. Zatem jaki kosmetyk wybrać? Idealnie sprawdzi się delikatna emulsja do demakijażu ALGOPURE marki SENSUM MARE - to unikalne połączenie olejów i naturalnego prebiotyku, które skutecznie rozpuszcza makijaż, także ten wodoodporny, emulsja nie tylko oczyszcza skórę, lecz także pielęgnuje ją, nawilża i chroni przed podrażnieniami. Najlepiej nałożyć emulsję wilgotnymi dłońmi na twarz i masować kulistymi ruchami, a następnie przemyć skórę ciepłą wodą. Dla lepszego efektu oczyszczenia skóry rekomendujemy zastosować delikatny żel ALGOPURE z tej samej serii – kosmetyk usuwa sebum, oczyszcza bez efektu ściągnięcia oraz nawilża skórę dzięki kompleksowi 5 alg i wodzie z lodowca norweskiego.
2. Nawilżanie
Pamiętajmy, że niezależnie od wieku, typu cery i stylu życia każda skóra wymaga szczególnej uwagi i odpowiednio dobranej pielęgnacji zimą. Po pierwszym kroku pielęgnacyjnym, jakim jest oczyszczanie następnym, który powinniśmy zastosować, jest intensywne nawilżanie i zabezpieczenie skóry przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi. Dobrze dobrany krem jest kluczowym elementem codziennej pielęgnacji – tu sprawdzi się specjalistyczny kosmetyk o bogatej konsystencji przeznaczony do pielęgnacji suchej i bardzo suchej cery. Ważne, by w składzie kremu występowały składniki o udowodnionym działaniu nawilżającym i łagodzącym podrażnienia. Na zimowe, mroźne dni polecamy zaawansowany krem ALGORICH marki SENSUM MARE, który głęboko i długotrwale nawilża, chroni skórę przed przesuszeniem oraz łagodzi stany zapalne i zaczerwienienia. Unikalne połączenie 27 składników aktywnych: ekstraktu z sześciu alg morskich, oleju monoi, masła shea, niskocząsteczkowego kwasu hialuronowego czy argininy pomaga zabezpieczyć skórę i zapobiega utracie wilgoci. Przed wyjściem na dwór należy nałożyć na twarz grubą warstwę kremu, a kosmetyk można stosować rano i wieczorem.
3. Ochrona przeciwsłoneczna
Kolejnym, kluczowym krokiem pielęgnacyjnym, którego nie możemy pomijać, jest ochrona skóry przed promieniowaniem słonecznym. Zimą dbamy o to, by nie było nam zimno: otulamy się kilkoma warstwami ubrań, a jedyną odsłoniętą częścią ciała pozostają twarz oraz uszy. Zapominamy o jednym, istotnym fakcie - niezależnie od pory roku każdego dnia jesteśmy narażeni na działanie promieniowania UVA, które odpowiada za trwałe uszkodzenia skóry. Słońce może być przyczyną przedwczesnego starzenia się skóry, powstawania przebarwień, dlatego również zimą nie wychodźmy na dwór bez zabezpieczenia naszej twarzy kosmetykiem z filtrem SPF. Na oczyszczoną skórę nałóżmy grubą warstwę kremu, poczekajmy aż kosmetyk się wchłonie, następnie zaaplikujmy na odsłonięte części ciała odpowiednią ilość preparatu z filtrem SPF, który zapobiegnie niechcianym skutkom oparzenia słonecznego. Jaki poziom ochrony wybrać? Najlepiej, by był to kosmetyk z wysokim filtrem SPF – polecamy innowacyjną emulsję ochronną przeciw fotostarzeniu ALGODROPS z filtrem SPF 50 marki SENSUM MARE. Stanowi ona połączenie pielęgnacyjnych właściwości serum z kompleksową ochroną przed promieniami UV, zanieczyszczeniem oraz niebieskim i podczerwonym światłem. Aby osiągnąć maksymalną ochronę przeciw promieniowaniu, należy nałożyć około dwie pełne pompki kosmetyku.
Czy okres zimowy musi kojarzyć nam się z przesuszoną, szorstką i podrażnioną skórą? Niekoniecznie - odpowiednio dobrane kosmetyki i regularna, codzienna pielęgnacja widocznie poprawiają kondycję skóry oraz zapobiegają jej przesuszeniu, podrażnieniu oraz innym, niechcianym efektom. Skóra to część naszego organizmu i można wspomóc ją, działając również od wewnątrz. Nawadnianie organizmu, zbilansowana dieta obfitująca w pokarmy bogate w wielonienasycone kwasy tłuszczowe i antyoksydanty, ograniczenie spożywanej kawy, wietrzenie pomieszczeń w ciągu dnia oraz odpowiednia ilość snu spowodują, że nasza skóra odżyje, będzie zdrowa i promienna, a my będziemy mogli cieszyć z uroków pięknej, polskiej zimy.