Wyszukaj w serwisie
newsy tylko u nas foto telewizja lifestyle quizy
Swiatgwiazd.pl > Newsy > Senat debatuje nad wdowimi rentami. Co zmieni nowe świadczenie?
Katarzyna Derda
Katarzyna Derda 09.11.2024 05:05

Senat debatuje nad wdowimi rentami. Co zmieni nowe świadczenie?

wdowia renta
Fot. Canva

Dla kogo będzie przeznaczona i ile będzie wynosić wdowia renta? Od kiedy będzie można pobierać nowe świadczenie? Teraz debatuje nad nim Senat.

Wdowia renta: co to jest?

W piątek w Sejmie uchwalono nowelizację ustawy w sprawie tzw. wdowiej renty. To nowe świadczenie, które pozwoli seniorkom i seniorom pobierać własne świadczenie, a także rentę rodzinną po zmarłym. Zamiast jednego świadczenia z ZUS będzie można pobierać część świadczenia współmałżonka. Teraz prace nad tym projektem trwają w Senacie.

Projekt wdowiej renty pojawił się w Sejmie jako obywatelski projekt ustawy. Co zakładają wprowadzone rządowe poprawki i od kiedy będzie wypłacane to nowe świadczenie? Oczywiście o ile projekt zostanie podpisany przez prezydenta Andrzeja Dudę, który może go zawetować.

Śmierć w rodzinie królewskiej. Harry i William załamani Monika Olejnik walczy z rakiem. Wyznała czego kategorycznie zabronili jej lekarze

Wdowia renta: dla kogo i od kiedy?

Obecnie osoba, której przysługuje kilka świadczeń emerytalno-rentowych, musi wybrać, czy chce pobierać własne świadczenie, czy też rentę rodzinną po zmarłym, która daje 85% jej świadczenia. Nowelizację rozpatrzyła już senacka Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej. Senator PiS Ryszard Majer chciał, by kwota drugiego świadczenia została podniesiona do 60%, jednak komisja zdecydowała się poprzeć nowelizację bez poprawek. Według szacunków ZUS w 2025 roku z renty wdowiej będzie mogło skorzystać około 2 milionów osób.

Jeżeli Andrzej Duda podpisze nowelizację ustawy w jej obecnym kształcie, nowe świadczenie będzie wypłacane:

  • od 1 lipca 2025 do 31 grudnia 2025 w wysokości 15%
  • od 1 stycznia 2027 w wysokości 25 %

Po wejściu nowelizacji w życie będzie można więc pobierać całą swoją emeryturę oraz 25% emerytury zmarłego partnera. A czy są jakieś progi, dotyczące tych kwot?

Wdowia renta: limity świadczenia

Renta wdowia ma za zadanie ograniczyć problemy finansowe osób starszych, którym trudno utrzymać się zwłaszcza po śmierci małżonka. Rząd chce, by można ją było wypłacać bez zmniejszenia sumy świadczeń aż do limitu, który ustalono na wysokość trzykrotności najniższej emerytury. Osoba owdowiała będzie mogła wypłacić świadczenie w przypadku:

  • osiągnięcia wieku emerytalnego
  • nabycia prawa do renty rodzinnej po zmarłym małżonku najpóźniej 5 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego

Prawo do świadczenia zostanie utracone w przypadku zawarcia nowego związku małżeńskiego.

Źródło: Money.pl, infor.pl