Wyszukaj w serwisie
newsy tylko u nas foto telewizja kobieta quizy
Swiatgwiazd.pl > Newsy > Tomasz Komenda chorował od dwóch lat. Objawy tego nowotworu dają mylne sygnały. Był szczególnie narażony
Weronika Chmielewska
Weronika Chmielewska 24.02.2024 13:38

Tomasz Komenda chorował od dwóch lat. Objawy tego nowotworu dają mylne sygnały. Był szczególnie narażony

Tomasz Komenda
Jak objawia się choroba na którą zmarł Tomasz Komenda?, fot. KAPiF

Tomasz Komenda w ostatnich latach życia zmagał się z poważną chorobą. Otwarcie mówił o leczeniu i wierzył, że uda mu się przezwyciężyć dolegliwość. Z jakimi objawami się zmagał? Przez większość życia należał do grupy osób z wysokim ryzykiem zachorowania.

Tomasz Komenda nie żyje. Zmagał się z poważną chorobą

21 lutego bieżącego roku przekazano informacje o śmierci niesłusznie oskarżonego Tomasza Komendy. Przez lata obserwowaliśmy jego walkę o sprawiedliwość, a gdy po 15 latach przebywania w więzieniu wyszedł na wolność, wydawało się, że w końcu otrzyma upragniony spokój.

Niestety od dwóch lat zmagał się z chorobą nowotworom, którą przegrał. Otwarcie mówił o poddawaniu się leczeniu. Ostatecznie jednak zrezygnował z hospitalizacji. Odszedł we własnym domu w otoczeniu bliskiej rodziny.

Tomek zmarł z samego rana. Dowiedziałem się o tym fakcie dosłownie kilka godzin temu. Wiem, że Tomek od dłuższego czasu miał problemy ze zdrowiem. Zmarł w wyniku długiej choroby, z którą walczył już od pewnego czasu - przekazał w środę Grzegorz Głuszak na antenie TVN24.

Przed śmiercią nie zdążył zrobić jednego. O to walczył Tomasz Komenda. Choroba pokrzyżowała plany Spotkała się z Komendą krótko przed śmiercią. Dziś już nie ukrywa, co jej wyznał

Tomasz Komenda o walce z chorobą

Nawet po otrzymaniu ułaskawienia Tomasz Komenda nie mógł liczyć na spokój. Przez długi czas walczył o wyciągnięcie konsekwencji wobec osób, które przyczyniły się do jego skazania. Finał śledztwa w tej sprawie przyniósł mu kolejny cios.

Przez lata borykał się z rakiem płuc, w wyniku którego zmarł również polski aktor, Emilian Kamiński. Tomasz Komenda poddał się leczeniu onkologicznemu oraz przeszedł chemioterapię.

Leczę się, jestem na chemii, włosy już mi odrosły. Żyję, z tym że był rak, teraz nie ma, ale nie wiadomo, czy znowu nie wróci. Do operacji się nie nadawał. Ciężko mam, ciekawe, kiedy zrzucę w końcu ten krzyż, już należałoby mi się trochę spokoju - mówił z nadzieją jeszcze we wrześniu ubiegłego roku w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej".

Jak mogły wyglądać u niego objawy groźnej choroby? Tomasz Komenda przez wiele lat mógł być narażony na środowisko, które podwyższyło u niego ryzyko zachorowania.

Jakie objawy ma rak płuc? Tomasz Komenda był wystawiony na spore ryzyko

Nowotwór płuc jest jednym z najgroźniejszych rodzajów, który dotyka co roku ponad 23 tysiące osób w Polsce. Wczesna diagnoza często jest utrudniana przez objawy choroby, które początkowo mogą wydawać się niegroźne. Symptomy przypominają objawy przeziębienia lub infekcji dróg oddechowych:

  • uciążliwy, męczący kaszel,
  • uczucie zalegania flegmy w gardle,
  • trudności w przełykaniu,
  • chrypka,
  • ból w klatce piersiowej lub barku,
  • duszności.

Ryzyko zachorowania jest ogromne dla osób, które na co dzień mają styczność z tytoniem, a także przebywają w zadymionych pomieszczeniach. Groźny jest także kontakt z metalami ciężkimi, oparami chemikaliów lub zanieczyszczeniem powietrza. Tomasz Komenda podczas wieloletniej odsiadki w zakładzie karnym mógł być narażony na wiele czynników, które spowodowały rozwój choroby.

W przypadku walki z nowotworem istotna jest wczesna diagnoza, dlatego warto skontaktować się z lekarzem nawet przy początkowych objawach dolegliwości.

Tomasz Komenda
Jak objawia się choroba na którą zmarł Tomasz Komenda?, fot. KAPiF
Tomasz Komenda
Jak objawia się choroba na którą zmarł Tomasz Komenda?, fot. KAPiF
Tomasz Komenda
Jak objawia się choroba na którą zmarł Tomasz Komenda?, fot. KAPiF

Źródło: Gazeta Wyborcza, zdrowie.wprost.pl