Wyszukaj w serwisie
newsy tylko u nas foto telewizja kobieta quizy
Swiatgwiazd.pl > Newsy > Zmiana zasad głosowania na Eurowizji. Polska w centrum wielkiego skandalu
Katarzyna Derda
Katarzyna Derda 07.05.2024 22:24

Zmiana zasad głosowania na Eurowizji. Polska w centrum wielkiego skandalu

Eurowizja 2024
Fot. EBU

Eurowizja 2024 odbywa się na innych zasadach, niż wcześniejsze konkursy. Organizatorzy musieli zmienić najważniejszą zasadę, a wszystko przez skandal, w którym uczestniczyła Polska. Doszło wtedy do złamania regulaminu. Jakie będą w tym konsekwencje dla Luny?

Eurowizja 2024: zmiana zasad regulaminu, jak głosować na Lunę?

Eurowizja 2024 – pierwszy dzień półfinałów – właśnie trwa. Mamy już za sobą wspaniały, widowiskowy występ Luny. Głosowanie zostanie jednak uruchomione dopiero po ostatniej piosence, o czym poinformują komentatorzy. W półfinałach liczą się jedynie głosy telewidzów. Na swoich faworytów można głosować przez SMS. Niestety – w Polsce nie możemy głosować na naszą reprezentantkę i jej utwór “The Tower”.

Na Lunę mogą dziś głosować jedynie Polacy, przebywający w tych krajach, które startują w dzisiejszym półfinale. Przyczyna tych wszystkich zmian jest bardzo przykra, a wszystko przez skandal, który miał miejsce w 2022 roku. Polska była jednym z krajów, które naraziły się organizatorom Eurowizji. EBU musiało zmienić zasady, szczegóły poniżej.

Eurowizja 2024. Tak Europa oceniła Polskę. Reakcja widzów jednoznaczna Polska poza finałem Eurowizji 2024. Tak Luna zareagowała na porażkę

Eurowizja 2024: dlaczego zmieniono zasady głosowania?

Do niedawna w Konkursie Eurowizji głosowali widzowie oraz jury poszczególnych krajów. Miało to służyć większej bezstronności. W 2022 reprezentantem Polski był Krystian Ochman. Niestety to właśnie wtedy doszło do skandalu. EBU oskarżyły jurorów z kilku krajów o stronniczość. Na liście znalazła się Polska. Europejska Unia Nadawców wydała komunikat, w którym poinformowano o korekcie głosów jury sześciu uczestniczących państw.

EBU bardzo poważnie traktuje wszelkie podejrzane próby manipulowania głosowaniem podczas Konkursu Piosenki Eurowizji i ma prawo usunąć takie głosy zgodnie z oficjalnymi instrukcjami głosowania, niezależnie od tego, czy takie głosy mogą wpłynąć na wyniki i/lub wynik głosowania. W analizie głosowania, po drugiej próbie generalnej drugiego półfinału Konkursu Piosenki Eurowizji 2022, w wynikach sześciu krajów zidentyfikowano nieregularne wzorce głosowania.– brzmiało oficjalne oświadczenie.

Co dokładnie oznacza to teraz dla Luny? I z jakimi konsekwencjami spotkała się w 2022 roku Polska?

Eurowizja 2024: zmiany regulaminu

Po finale Konkursu Eurowizji w 2022 roku organizatorzy ogłosili składy jury uczestniczących krajów. Jurorów z Polski jednak nie ujawnili. Sugerowało to, że nasz kraj znalazł się na liście tych oskarżonych o stronniczość. Poza nami na niechlubnej liście znalazły się: Azerbejdżan, Rumunia, Polska, San Marino, Gruzja i Czarnogóra. Co więcej w kilku państwach występowały problemy z łącznością.

W związku z tymi wydarzeniami EBU zadecydowało, że półfinały mogą oceniać wyłącznie widzowie. Głosy jurorów zostaną dodane, ale dopiero w finale. Zasada ta panuje także i w tym roku. W związku z tym Luna jest zdania wyłącznie na głosy telewidzów z całego świata.

Eurowizja 2024, Luna, zmiana zasad regulaminu, jak głosować
Luna na półfinałach Eurowizji 2024, fot. EBU
Eurowizja 2024, Luna, zmiana zasad regulaminu, jak głosować
Luna na półfinałach Eurowizji 2024, fot. EBU