Swiatgwiazd.pl > Newsy > Aleksandra Konieczna reaguje na skandaliczne słowa Andrzeja Chyry. "Wstydzę się za Ciebie"
Katarzyna Derda
Katarzyna Derda 02.09.2022 16:11

Aleksandra Konieczna reaguje na skandaliczne słowa Andrzeja Chyry. "Wstydzę się za Ciebie"

Aleksandra Konieczna / Andrzej Chyra EA
fot. fot. Piotr Molecki, Sebastian_Wielechowski / AGENCJA SE / East News

Andrzej Chyra zachował się skandalicznie podczas wydarzenia Campusu Polska Przyszłości. Aktor, biorący udział w panelu o zaangażowaniu artystów w sprawy społeczne, zareagował furią na jedno z pytań. Teraz Aleksandra Konieczna, wykładowczyni Wydziału Aktorskiego PWSFTviT w Łodzi, skomentowała ostro jego zachowanie.

Konieczna aktywnie wspierała osoby studiujące w szkole filmowej po potężnej aferze przemocowej, której echa rozlały się na całą Polskę. Teraz postanowiła odnieść się do sytuacji, w której jej kolega po fachu, krzycząc, nazwał kampanie antyprzemocowymi w teatrze "chorymi".

Andrzej Chyra: "Chcecie uczyć artystów, jak mają się zachowywać?"

Panel, w jakim brał udział Chyra, dotyczył zaangażowania ludzi kultury w kwestie społeczne. Oprócz niego uczestniczyli w nim Magdalena Popławska, Julia Wyszyńska i Mateusz Banasiuk. Wydarzenie prowadził Marcin Meller. Jedna z uczestniczek postanowiła odnieść się do zarzutu, jaki w poprzednich wywiadach gwiazdor stawiał młodym ludziom o ich brak aktywności w poprawieniu sytuacji w Polsce.

Czy uważacie, że aktorzy powinni być uczeni odpowiedzialności społecznej i tego, jak powinni swoją wrażliwością, jak i zaangażowaniem, okazywać wsparcie dla różnych inicjatyw? I czy, i jak powinniśmy uczyć młodych artystów zaangażowania społecznego? – spytała.

Chyra oburzył się, słysząc te słowa. Nawiązał do dyskusji, jakie zaczęły pojawiać się w zeszłym roku na temat powszechnych aktów przemocy, jakie mają miejsce w teatrze oraz szkołach aktorskich. Używając wulgarnych słów, wstał z miejsca, krzycząc: – Niedawno jakieś dziewczyny poprosiły mnie, abym udzielił głosu na ten temat. Czy wyście poszaleli?! Będziecie robić ogólnopolską akcję "przemoc w teatrze"?! Przepraszam, ale o co chodzi? Komu chcecie do****rzyć, robiąc ogólnopolskie kampanie na ten temat? Przecież to kompletnie chore. Chcecie uczyć artystów, jak mają się zachowywać? Jak uczestniczyć? Bo co, przepraszam?! – pokrzykiwał.

Aleksandra Konieczna odpowiada Andrzejowi Chyrze

Chyrę próbowała uspokoić zarówno zadająca pytanie uczestniczka, jak i goście panelu. Aktor usiadł na miejsce dopiero po dłuższej chwili. Jego zachowanie głęboko poruszyło osoby z branży filmowej. Konieczna, nagradzana aktorka i wykładowczyni łódzkiej Filmówki, opublikowała mocny wpis na Instagramie.

Witaj, mój Jędrusiu. Tak zawsze mówiłam do Ciebie i myślałam o Tobie. Teraz będzie mi chyba trudno. Coś Ty zmontował, człowieku? Ty ucisku nie odczuwasz, bo jesteś białym, wysokowykształconym, hetero, najchętniej niesinglem mężczyzną. Siedzisz na najwyższej społecznej grzędzie. Masz prawo do agresji, zatem? – zaczęła.

Dodała, że jego uprzywilejowana pozycja sprawia, że nie odczuwa żadnego ucisku. Gdyby był kobietą, należał do którejkolwiek z grup wykluczonych lub też jakkolwiek wyróżniał się innością, zdecydowanie inaczej podchodziłby do całej sprawy.

Przemoc w teatrze istnieje. Co to święta krowa? Artyści stosują przemoc. [...] Czemu mieliby być chronieni? I nikt im nie będzie mówił? Dlaczego? Jesteśmy wybrańcami? Otacza nas mocno kłąb pychy? Nie rób tak, bo dodatkowo ludzie nas znielubią. Wstydzę się za Ciebie – zaznaczyła na koniec.

Zobacz zdjęcia i film:

Andrzej Chyra
Fot. facebook.com/goniecpl
Andrzej Chyra
Fot. facebook.com/goniecpl

Aleksandra Konieczna EA
Aleksandra Konieczna, fot. Piotr Molecki/East News
Andrzej Chyra EA
Andrzej Chyra, fot. @Sebastian_Wielechowski/AGENCJA SE/East News

Artykuły polecane przez redakcję Świata Gwiazd:

  1. Oliwia Bieniuk pokazała nieznaną fotografię z mamą. "Kocham to zdjęcie"

  2. Wielki sukces Agnieszki Pilaszewskiej. "Gry rodzinne" napisane przez aktorkę debiutują na Netflixie

  3. Katarzyna Cichopek i Marcin Hakiel znowu razem. Spotkali się z córką ponad podziałami

Zapraszamy na naszego Instagrama Jeżeli chcesz się podzielić informacjami na temat gwiazd i nowinek ze świata show-biznesu koniecznie napisz do nas na adres: [email protected].