Swiatgwiazd.pl
Andrzej Kopiczyński

eastnews & MATEUSZ JAGIELSKI

Andrzej Kopińczyński był bez grosza przy duszy

26 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Natalia Niewczas

Udostępnij:

Praca na planie serialu “Kopernik" oznaczała dla Andrzeja Kopiczyńskiego jednocześnie sławę i spore kłopoty finansowe. Dopiero po latach aktor przyznał, że pod koniec realizacji zdjęć był praktycznie bez grosza przy duszy. O czym nie każdy wie

Postać Andrzeja Kopiczyńskiego jest doskonale znana wszystkim Polakom, którzy śledzili ekranowe losy Stefana Karwowskiego z serialu “Czterdziestolatek”. Pierwszą ogólnopolską popularność aktor zdobył jednak dzięki pracy na planie serialu “Kopernik”, gdzie wcielił się w tytułowego, wybitnego astronoma swych czasów. To właśnie ta rola nieomal wpędziła go w bankructwo.

Mało znane kulisy sławy Andrzeja Kopiczyńskiego. Mało brakowało, by mężczyzna został bankrutem

Andrzej Kopiczyński, którego występy widzowie mogli oglądać zarówno na ekranach telewizorów, jak i zasiadając w polskich teatrach, niemal od początku ukierunkował swoje wykształcenie na zawód aktora. Mężczyzna jest absolwentem znanej łódzkiej “filmówki” (Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi). Niestety w jego przypadku kierunkowe wykształcenie wyższe nie przełożyło się na natychmiastowy sukces finansowy.

Biograficzny serial “Kopernik” był realizowany w 1972 roku z okazji 500 urodzin wielkiego astronoma Mikołaja Kopernika. Swoją wielką premierę miał rok później. Pierwsze problemy związane z brakiem odpowiednich zasobów finansowych odtwórcy tytułowej roli zaczęły się na długo przed tym wydarzeniem.

Jak nakazuje zwyczaj, po zakończeniu zdjęć odtwórca głównej roli danej produkcji jest zobowiązany do zorganizowania pożegnalnego poczęstunku dla całej ekipy. Tymczasem portfel Andrzeja Kopiczyńskiego był wówczas niemal zupełnie pusty. Aby nie splamić swego honoru, aktor zamierzał szybko dorobić parę groszy.

W tym celu Andrzej Kopiczyński postanowił pracować jako statysta. Do oficjalnego zakończenia zdjęć na planie “Kopernika” brakowało jednej sceny batalistycznej, co aktor postanowił sprytnie wykorzystać. Choć nie miał żadnego doświadczenia z jazdą konną, przekonał kierownika produkcji, że jest inaczej.

W imię zdobycia funduszy na zwyczajowy poczęstunek Andrzej Kopiczyński mknął więc w końskim siodle przez plan zdjęciowy, wymachując mieczem. Nikt nie odkrył jego małego sekretu i nie zorientował się, że aktor przez cały ten czas próbował jedynie utrzymać się na swoim wierzchowcu. Tym sposobem Andrzej Kopiczyński z powodzeniem wystąpił w roli statysty.

Sam aktor o swoich problemach finansowych opowiedział dopiero po latach. Jak przyznaje, należne mu honorarium rozłożono na raty. Praca była jednak intensywna - w ciągu półtora roku 80 dni spędził na planie. Ostatecznie sytuację finansową aktora znacznie podreperowała rola inżyniera Karwowskiego, którą Andrzej Kopiczyński przyjął z największą ochotą, obawiając się zaszufladkowania po “Koperniku”. Wspomnienia z planu “Kopernika” z pewnością pozostały z nim jednak do końca życia.

- 80 dni zdjęciowych w ciągu półtora roku, honorarium rozłożone na raty... Pod koniec realizacji filmu byłem praktycznie pozbawionym środków do życia bankrutem - mówił po upływie lat Andrzej Kopiczyński, odnosząc się do realizacji serialu o słynnym astronomie.

Artykuły polecane przez redakcję ŚwiatGwiazd.pl:

Artykuły polecane przez redakcję ŚwiatGwiazd.pl:

  • Nie żyje 26-letnia aktorka. Zmarła w niewyjaśnionych okolicznościach

  • Stachursky kończy dziś 55 lat. Na nowych zdjęciach jest nie do poznania

  • Kłótnia matki z synem w „Motel Polska” emitowanym w TVP. Poszło o prawa osób LGBT

Źródło: swiatseriali.interia.pl

Podobne artykuły

Tomasz Stockinger

Plotki

Tomasz Stockinger ma nową partnerkę. Kim jest?

Czytaj więcej >

Plotki

W "M jak miłość" po wakacjach szykuje się wiele zmian. Marysia i Artur nie będą mieć wieść o jednej wyjątkowej osobie

Czytaj więcej >
Monika richardson i zbigniew zamachowski

Plotki

Monika Richardson opublikowała szczery wpis nt. małżeństwa ze Zbigniewem Zamachowskim

Czytaj więcej >
Anna Mucha

Plotki

Anna Mucha umieściła w sieci zaskakujące wyznanie. "Czuję się oszukana"

Czytaj więcej >
TVP

Plotki

Tancerze protestują przeciwko "Dance Dance Dance". Petycję podpisało tysiące osób

Czytaj więcej >
Dorota Wellman

Plotki

Dorota Wellman szczerze o menopauzie. „To naturalny czas”

Czytaj więcej >