Co za wejście! Gwiazdor poszybował nad tłumem jak ptak. To przejdzie do historii Igrzysk Olimpijskich
To już koniec Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Po kilku tygodniach nieustannych emocji medale zostały rozdane, a Francja pożegnała sportowców w wielkim stylu. Co działo się na ceremonii zamknięcia?
Igrzyska Olimpijskie 2024: ceremonia zamknięcia i kontrowersje
Wszystko, co dobre, szybko się kończy – koniec nadszedł również dla odbywających się w Paryżu Igrzysk Olimpijskich. Sportowa feta, która przed telewizory i na trybuny przyciągnęła setki tysięcy widzów, zakończyła się 11 sierpnia. I zdecydowanie nie była ona nudna.
Imprezę owiewała atmosfera skandalu, nieporozumień, kontrowersji i afer. Zaczęło się już na ceremonii otwarcia, gdy inscenizacja przygotowana przez Francuzów została (błędnie) porównana do Ostatniej Wieczerzy Leonardo da Vinci, wzbudzając gniew środowisk chrześcijańskich. Później wcale nie było lepiej.
W boksie najgłośniej mówiło się o oskarżanych o transpłciowość zawodniczkach, w siatkówce – o licznych kontuzjach, również po stronie Polski. Był także ambaras z siatkarską drużyną gospodarzy, która opóźniła ceremonię rozdania medali po finałowym meczu i pomyłkowa próba zdyskwalifikowania polskiej kolarki w eliminacjach do finału.
Innymi słowy: cyrk na kółkach, jak określają to internauci. Ceremonię zamknięcia stworzył Thomas Jolly, czyli ta sama osoba, która odpowiadała za wydarzenia otwarcia. Czy i na koniec sypnęło skandalami? Nie brakowało kontrowersji, ale największą bombę zostawiono na koniec!
Skandal! Tak pokazali Polskę na zamknięciu IO Kate pokazała się w trakcie chemioterapii. Co się stało z jej włosami? William też jakiś innyPolacy na IO 2024 i ceremonii zamknięcia Igrzysk
Polacy na IO 2024 w Paryżu zdobyli w sumie 10 medali. Ostatni z nich, rzutem na taśmę, bo 11 sierpnia, dostarczyła Daria Pikuła. Poniżej dokładna lista polskich medalistów z Paryża.
Złoto:
- Aleksandra Mirosław (wspinaczka sportowa na czas)
Srebro:
- Klaudia Zwolińska (kajakarstwo górskie slalom K1)
- reprezentacja Polski w siatkówce mężczyzn
- Julia Szeremeta (boks)
- Daria Pikula (kolarstwo)
Brąz:
- Martyna Swatowska-Wenglarczyk, Alicja Klasik, Renata Knapik-Miazga, Aleksandra Jarecka (szpada drużynowa)
- Dominik Czaja, Mateusz Biskup, Mirosław Ziętarski, Fabian Barański (wioślarska czwórka podwójna)
- Iga Świątek (tenis ziemny)
- Aleksandra Kałucka (wspinaczka sportowa na czas)
- Natalia Kaczmarek (bieg na 400 metrów)
W ogólnej klasyfikacji znaleźliśmy się na 42. miejscu. A co działo się na ceremonii zamknięcia? Chorążymi reprezentacji Polski, którzy na paradzie mieli nieść flagi, zostali Julia Szeremeta oraz Wiktor Głazunow. To oni mieli iść w wielkim, uroczystym pochodzie na ceremonii zamknięcia olimpiady. Z wielkiej chwili triumfu Julii Szeremety nic nie wyszło. Polka została pokazana zaledwie z daleka i przez moment. Ale jeszcze gorzej było z pokazaniem całej delegacji z Polski. Na transmisji zobaczyliśmy zaledwie plecy kilku Polaków, idących w tłumie przed delegacją z Portugalii. Wystarczyło dosłownie mrugnąć, aby ich przeoczyć. Gdyby nie polski orzełek na koszulce, zauważenie ich byłoby całkiem niemożliwe.
Mimo potężnego rozczarowania widzowie mają jednak powody do radości. Co zobaczyliśmy na zakończenie ceremonii?
Ceremonia zamknięcia Igrzysk Olimpijskich 2024
Ceremonia zamknięcia Igrzysk Olimpijskich 2024 zaczęła się o 21. Odbywała się na narodowym stadionie Francji, Stade de France, nie miała zatem tak gigantycznego rozmachu, jak otwarcie, ale nudno zdecydowanie nie było. Pierwsze skrzypce grało jednak USA: jako zwycięzca w ogólnej klasyfikacji medalowej, ale też jako następny gospodarz olimpiady. Kolejne Igrzyska odbędą się w 2028 roku w Los Angeles.
Część show odbędzie się w powietrzu, zaś olbrzymie dekoracje, kostiumy i widowiskowe efekty świetlne zabiorą widzów w podróż w czasie – zarówno do przeszłości, jak i w przyszłość – obiecywał Thomas Jolly i ta deklaracja rzeczywiście się spełniła.
Twórcy opisywali przed ceremonią finałowy występ jako “wizualny i akrobatyczny spektakl, rodzaj fresku, na pożegnanie sportowców z całego świata”. Na wydarzeniu zobaczyliśmy nie tylko sportowców, ale też około stu tancerzy, akrobatów i artystów. Było też sporo aluzji do futurystycznej wizji świata, w której nie było igrzysk i trzeba było je stworzyć, wykuć na nowo. Nie zabrakło oczywiście super gwiazd. Wszyscy na stadionie zwariowali, kiedy nagle nad tłumem przeleciał Tom Cruise.
Amerykański gwiazdor jest znany przede wszystkim z hitów “Mission Impossible” i “Top Gun”. Jego rola na ceremonii łączyła obie te legendarne kreacje: najpierw przeleciał nad wszystkimi w powietrzu na linie tak dobrze znanej z pierwszego filmu, a później przetransportował flagę olimpijską do Los Angeles dzięki swoim umiejętnościom lotniczym. Był też ikoniczny skok ze spadochronem i jazda na motocyklu.
Później zobaczyliśmy nagrania ze słonecznego Los Angeles. Tam olimpijskie występy pokazały najsłynniejsze gwiazdy USA, między innymi: Snoop Dogg, dr Dre, Billie Eillish i Red Hot Chili Peppers. Słynny napis “Hollywood” na wzgórzach LA został wzbogacony o dodatkowe kółka, tak by tworzyły one symbol olimpiady. Na sam koniec zaś usłyszeliśmy znowu Celine Dion: w transmisji rozległo się jej wykonanie z ceremonii otwarcia jako oprawa muzyczna z różnych kadrów pochodzących z tegorocznych zawodów.