Swiatgwiazd.pl

fot. KAPIF

Danuta Szaflarska była powstańczynią warszawską, kochanką premiera i długo nie trzeźwiała. Tego o niej nie wiecie

6 Lutego 2023

Autor tekstu:

Natalia Cieślak

Danuta Szaflarska była aktorką teatralną i filmową, znaną między innymi z takich produkcji jak "Tydzień z życia mężczyzny", "Egzekutor" czy "Ranczo". Była również powstańczynią warszawską i podobno kochanką premiera Józefa Cyrankiewicza. Jej życie było pełne wrażeń i emocji.

Karierę aktorską zakończyła rok przed swoją śmiercią w wieku 101 lat. Przez lata bawiła i wzruszała ludzi do łez, po śmierci brata miała również skłonności alkoholowe, do których szczerze się przyznawała.

Danuta Szaflarska – powstańczyni warszawska

Danuta Szaflarska urodziła się 6 lutego w 1915 roku. Była absolwentką Państwowego Instytutu Sztuki Teatralnej (PIST) Aleksandra Zalwerowicza. Następnie rozpoczęła karierę aktorską w Teatrze na Pohulance w Wilnie. W ciągu dwóch lat zagrała w dwudziestu spektaklach. Pojawiła się również wielu produkcjach filmowych takich jak m.in. "Warszawska premiera", "Zemsta" czy "Domek z karty".

Gdy wybuchło powstanie, była już mężatką, a jej córka miała zaledwie rok. Razem z mężem Janem Ekierem była w tym czasie w mieszkaniu znajomych na ulicy Polnej 36, uczestniczyła nawet w budowie barykady. Następnego dnia teren zajęli Niemcy, na szczęście udało się jej uciec do bliskich. Jako powstańczyni, pod pseudonimem „Młynarzówna” była w 1944 roku łączniczką Jana Ciecierskiego ps. „Rosień”. Uczestniczyła w organizowaniu koncertów BiP dla powstańców i reszty.

Danuta Szaflarska: Romans z premierem

Szaflarska podobno wdała się w romans z najdłużej urzędującym premierem naszego kraju, Józefem Cyrankiewiczem. Słynął z tego, że był pewny siebie, arogancki i zdradzał na potęgę aktorkę Ninę Andrycz. W latach 50. i 60. Szaflarska była jedną z najbardziej popularnych i rozchwytywanych aktorek, nic dziwnego, że premier mógł się nią zainteresować.

– Zakochiwałam się dość często, ale trwało to rok, czasem dwa, potem mijało – opowiadała jako starsza pani w "Zwierciadle".

Była żona premiera Nina Andrycz, z którą spędził 20 lat, w jednym wywiadów wspomniała, że jej mąż miał słabość do "pewnej aktorki" a nawet wysyłaj jej "kwiaty do teatru", ale nie zdradziła nazwiska tajemniczej kobiety, zaś Szaflarska nigdy nie skomentowała tych plotek.

Danuta Szaflarska piła codziennie przez pół roku

Jerzy Szaflarski zmarł 27 września w drugiej bitwie pod Tomaszowem Lubelskim. Dowiedziała się ona o śmierci ukochanego brata w przerwie podczas spektaklu.

– Gdy zeszłam ze sceny, gdzie rozśmieszałam ludzi, waliłam głową o ścianę z rozpaczywyznała w dokumencie Doroty Kędzierzawskiej "Inny świat".

Szaflarska piła potem codziennie, bo jak sama mówiła, alkohol pomagał jej łagodzić ból związany ze śmiercią brata. Dopiero po wojnie zdecydowała się pojechać do Tomaszowa, by odnaleźć mogiłę swojego brata.– Piłam, ale nauczyłam się tak pić, że nie byłam nigdy pijana – wyznała aktorka.

Słabość do alkoholu była z nią do końca jej dni. Uwielbiała 35-procentowego Jägermeistera, jej córki postanowiły nawet wrzucić do jej urny z prochami buteleczkę tego trunku.  Artykuły polecane przez redakcję Świata Gwiazd:

  1. "Dzień Dobry TVN": Widzka zwróciła uwagę Marcinowi Prokopowi. Jej uwagę odczytano na wizji

  2. Dominika Gwit w "DDTVN". Tak udało jej się zajść w ciążę przy wielu chorobach

  3. Filip Chajzer jednak walczy o miłość? Najnowsze wiadomości zaprzeczają medialnym doniesieniom

Zapraszamy na naszego Instagrama

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami na temat gwiazd i nowinek ze świata show-biznesu koniecznie napisz do nas na adres: [email protected]

Tagi:

Podobne artykuły

Życie Gwiazd

Edyta Górniak stanowczo zareagowała na rozwód Joanny Krupy. Złożyła jej obietnicę
Czytaj więcej >

Życie Gwiazd

Marcin Hakiel broni swojej partnerki, dosadna odpowiedź tancerza. "Nie mam się czego wstydzić"
Czytaj więcej >

Życie Gwiazd

Adrianna Biedrzyńska przed laty została porwana przez psychofana. Potem śledził jej córkę
Czytaj więcej >

Życie Gwiazd

Magda Mołek punktuje Wojewódzkiego po pytaniu do Szelągowskiej. Nazwała go "dziadersem"
Czytaj więcej >

Życie Gwiazd

Antek Królikowski wydał kolejne oświadczenie, mówi o przestępstwie. "Padłem ofiarą"
Czytaj więcej >

Życie Gwiazd

Ewa Minge uderza w Królikowskiego i broni Opozdy. "Sprawa dla prokuratury, zwyczajne znęcanie"
Czytaj więcej >
Natalia Cieślak

Z zamiłowania redaktorka lubiąca wyzwania i rozmowy z ludźmi. Prywatnie miłośniczka gotowania z modernistycznym podejściem i pasjonatka podcastów kryminalnych. 

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]