Wyszukaj w serwisie
newsy tylko u nas foto telewizja kobieta quizy
Swiatgwiazd.pl > Newsy > Historia Edwarda Żentary. Żona i syn, romans, kłopoty zawodowe i tajemniczy list
Weronika Chmielewska
Weronika Chmielewska 07.02.2023 11:04

Historia Edwarda Żentary. Żona i syn, romans, kłopoty zawodowe i tajemniczy list

Edward Żentara
fot. KAPiF

Edward Żentara zdobył popularność jako aktor i reżyser. Choć doceniano go na polu zawodowym oraz prywatnym jego życie skończyło się dramatycznie. Do dziś wiele kwestii pozostaje tajemnicą.

Początkowo nie myślał o aktorstwie, a karierę wiązał z wychowaniem fizycznym. Ostatecznie w liceum za sprawą pedagogów zainteresował się sztuką, a następnie zaczął edukację w łódzkiej filmówce. Wraz z rozpoznawalnością dołączyły sukcesy w życiu osobistym. W kwiecie wieku doszło jednak do zdarzenia, które wstrząsnęło polską branżą.

Edward Żentara — kariera i małżeństwo

Po zakończeniu edukacji początkujący aktor rozpoczął pracę w teatrze. To właśnie tam na swojej drodze spotkał Martę, która później została jego żoną. Połączyła ich wspólna pasja i zawód, jednak po ślubie kobieta zrezygnowała z kariery na rzecz prowadzenia domu oraz wychowywania ich syna, Mikołaja.

Lata mijały, a Edward Żentara stawał się coraz to większą gwiazdą wielkiego ekranu. Jego role w m.in.: "Karate po polsku", "C.K. Dezerterzy" i "Życie za życie" były wysoko cenione w branży i zagwarantowały mu kolejne angaże.

Potem przyszły sukcesy na małym ekranie, a widzowie mogli zobaczyć go w "Fali zbrodni", "M jak miłość" czy "Pierwszej miłości". Za dokonania otrzymywał prestiżowe wyróżnienia i wydawało się, że jego życie zmierza w kierunku ogromnej kariery.

Niestety w połowie lat 90. zaczęło brakować mu ról. Coraz rzadziej angażowano dojrzałego aktora, który musiał zmierzyć się z upływającym czasem. Gdy przestój w pracy zaczynał go dołować, zwrócił się bardziej ku rodzinie.

Mamy w górach dom i spędzamy tam każdą wolną chwilę. To idealne miejsce, by wypocząć i nacieszyć się otaczającą przyrodą. [...] Wystarczy kilka dni, by zregenerować siły — zwierzył się w jednym z wywiadów.

Po przerwie wrócił do show-biznesu jako reżyser i dyrektor teatrów. Właśnie w tym okresie nastąpiła zmiana, która doprowadziła do jego tragicznej śmierci.

Edward Żentara — romans i samobójstwo

Aktor miał pod swoją opieką kilka teatrów, w tym placówkę w Tarnowie. To właśnie tam poznał o 25 lat młodszą kobietę, dla której zostawił żonę i syna. Romans okazał się bardzo burzliwym czasem w życiu artysty. Ciągłe kłótnie, rozstania oraz powroty zaczynały go męczyć, a dodatkowo pozostali członkowie teatru zarzucali mu faworyzację kochanki.

Sytuacja była na tyle poważna, że Edward Żentara musiał publicznie bronić swojego dobrego imienia oraz profesjonalizmu. — Patrycja S., prywatnie moja partnerka życiowa, ma odpowiednie wykształcenie, jest absolwentką studia aktorskiego, w tarnowskim teatrze na 17 premier zagrała tylko jedną główną rolę i dwie drugoplanowe... — tłumaczył mediom.

55-latek tracił reputację i zaufanie pracowników, popadając w coraz to głębsze odosobnienie. Prawdziwy dramat rozegrał się 25 maja 2011 roku w jego mieszkaniu w Tarnowie. Gdy dyrektor nie przyszedł do pracy, zaniepokojeni aktorzy postanowili odwiedzić go w domu. Po braku odpowiedzi wyważyli drzwi, by zastać mrożący krew widok.

Edward Żentara popełnił samobójstwo poprzez podcięcie sobie żyły podudzia. Koledzy znaleźli go w wannie po trzech dniach. Przed odejściem pozostawił list pożegnalny, w którym podobno miał wyjaśnić przyczyny swojej decyzji.

Pochowany został pod koniec maja 2011 roku w Koszalinie. Syn aktora wybrał równie artystyczny zawód. Podczas muzycznej kariery występował w takich zespołach jak Kriegsmaschine oraz Mgła. Treść ostatniego listu pozostaje jednak tajemnicą do dziś. Jeśli znajdujesz się w kryzysie zdrowia psychicznego, potrzebujesz pomocy lub masz myśli samobójcze, nie wahaj się skorzystać z numerów pomocowych: – 800 70 22 22 – centrum wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego, – 116 111 – telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, – 116 123 – kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych, – 22 635 09 54 – telefon zaufania dla osób starszych, – 800 120 002 – Niebieska Linia, ogólnopolski telefon dla ofiar przemocy w rodzinie, – 112 – w razie bezpośredniego zagrożenia zdrowia lub życia.

Zobacz zdjęcia:

Edward Żentara
"Pierwsza miłość": Edward Żentara z serialową małżonką, Martą Klubowicz, fot. KAPiF

Artykuły polecane przez redakcję Świata Gwiazd:

  1. Aktor "M jak miłość" w "Pierwszej miłości". Krystian Wieczorek ma nową pracę

  2. Dominika Gwit w "DDTVN". Tak udało jej się zajść w ciążę przy wielu chorobach

  3. Filip Chajzer jednak walczy o miłość? Najnowsze wiadomości zaprzeczają medialnym doniesieniom

Zapraszamy na naszego Instagrama

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami na temat gwiazd i nowinek ze świata show-biznesu koniecznie napisz do nas na adres: [email protected].

Źródło: Viva!