Swiatgwiazd.pl

fot. KAPiF

Irena Santor o walce z nowotworem i profilaktyce. "Nie wolno się bać"

3 Lutego 2023

Autor tekstu:

Katarzyna Derda

Od 2000 roku obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Rakiem. Jest to ten sam rok, w którym Irena Santor otrzymała diagnozę: złośliwy nowotwór piersi. Dzięki szybkiemu wykryciu i profesjonalnej pracy lekarzy chorobę udało się pokonać. Teraz, specjalnie dla nas, artystka opowiedziała, jak z perspektywy czasu patrzy na swoją diagnozę oraz postawę państwa w sprawie pomocy kobietom.

W lutym 2000 roku, pod egidą dyrektora generalnego UNESCO, państwa, które podpisały Kartę Paryską, zobowiązały się do stworzenia programów profilaktyki i leczenia nowotworów. Irena Santor ostatnie dwie dekady poświęciła na przekonywanie kobiet do badań i mammografii.

Irena Santor: "Kiedy otrzymałam diagnozę, rak uważany był za wyrok"

Irena Santor dowiedziała się o wykryciu nowotworu piersi w kwietniu 2000 roku. Na szczęście ten, mimo że okazał się złośliwy, został ujawniony na tyle szybko, że udało się go pokonać. Nie była potrzeba inwazyjna operacja piersi. Światowi Gwiazd opowiedziała, jak przez ten czas wyglądało jej dbanie o zdrowie.

Od kwietnia 2000 roku, kiedy dowiedziałam się, że mam raka piersi, zmagam się z tą chorobą. Najpierw przeczytałam wszystko, co mogłam na temat, w związku z czym niezwłocznie podjęłam walkę z tym upiorem. W tamtym czasie w opinii publicznej rak oznaczał wyrok – mówi Światowi Gwiazd artystka.

Rozpoczęłam intensywne leczenie, zgodnie z zaleceniami lekarzy. Nowotwór okazał się złośliwy, w związku z tym konieczna była operacja, szczęśliwie dla mnie, nieradykalna. Obyło się bez chemii, zostałam poddana radioterapii. Do dziś kontroluję stan zdrowia, przestrzegam terminów wyznaczonych wizyt oraz badań, takich jak mammografia i USG – słyszymy od gwiazdy.

"Przestraszyłam się nie na żarty, co szczególnie podkreślam, bo w tej chorobie najważniejsze na początku jest, by nie ulec presji strachu i nie dać się sparaliżować psychicznie. Powodzenie leczenia w dużym stopniu zależy od wczesnego rozpoznania i szybkiego podjęcia terapii" dodaje. A jak postrzega współczesną sytuację leczenia tej choroby w Polsce?

Irena Santor o postawie państwa w profilaktyce raka w Polsce

Pozostaję stale pod opieką lekarzy Instytutu Onkologii. Nigdy nie zapomnę Ich życzliwości i troski o każdego pacjenta, dotyczy to całego Zespołu specjalistów, pracujących w Instytucie Onkologii. W 2000 roku została założona Polska Unia Onkologii, której Prezesem jest dr Janusz Meder, a ja, co z dumą podkreślam, jestem jednym z członków założycieli tej Unii – słyszymy od śpiewaczki.

"Świadomość kobiet wzrosła, coraz bardziej dbają o siebie" mówi Irena Santor, po czym wyjaśnia, czemu rak jej zdaniem powinien być uważany za chorobę społeczną.

Umierają kobiety w różnym wieku: młode, starsze. Umierają matki. Rodziny są przez to okaleczane. To jest olbrzymia strata społeczna. Choruje jedna osoba, ale diagnoza wywołuje strach i ból w całej rodzinie – zaznacza.

"Dbanie o kobiety to dbanie o społeczeństwo. Państwo proponuje pewne programy w zakresie profilaktyki, ale ich skuteczność jest ciągle niedostateczna. Niestety, nakłady na leczenie onkologiczne, wciąż są niewystarczające" stwierdza artystka.

Na koniec konstatuje, że najważniejsze jest, aby kobiety nie bały się badań. "Jakiś czas temu umarła moja znajoma, artystka malarka. Miała 60 lat. Bała się powiedzieć komukolwiek, że miała kłopoty, bała się iść do lekarza. I w pół roku poszła do ziemi. Dlatego nie wolno się bać. Na to właśnie zwracam uwagę" mówi nam pani Irena.

Artykuły polecane przez redakcję Świata Gwiazd:

  1. Prawdę o prywatnym życiu Olgi Tokarczuk zna mało kto. Ślub brała dwa razy, syn zamiast komunii miał "inicjację"

  2. Wyglądała pięknie, ale tylko spójrzcie, co założyła na nogi. Tak przyszła na ramówkę Polsatu

  3. "Pierwsza miłość" wiosną. Jedna z głównych bohaterek zachoruje na raka, w Wadlewie ktoś zginie

Zapraszamy na naszego Instagrama

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami na temat gwiazd i nowinek ze świata show-biznesu koniecznie napisz do nas na adres: [email protected]

Tagi:

Podobne artykuły

Tylko u nas

Tylko na Świecie Gwiazd: Niezwykły prezent Radosława Pazury dla Doroty Choteckiej. Aktorka obchodzi dziś urodziny
Czytaj więcej >

Tylko u nas

Paulina Krupińska o kulisach "Azji Express". Tylko nam opowiedziała, jak "załatwiła" sobie miejsce w programie
Czytaj więcej >

Tylko u nas

Gdy Antek Królikowski stracił pracę, on zajął jego miejsce. Damian Kret wprost o aferze wokół serialu "Bracia"
Czytaj więcej >

Tylko u nas

Roksana Węgiel wyrzucona z produkcji TVP? Postawiła sprawę jasno. "Nie czułam się dobrze"
Czytaj więcej >

Tylko u nas

Tylko u nas: Tomasz Karolak komentuje sprawę Antka Królikowskiego. "Wiedzieliśmy o chorobie, która go dotknęła"
Czytaj więcej >

Tylko u nas

Majka Jeżowska komentuje strój Staśko na premierze "Pokolenia Ikea". Aktywistka twierdzi, że "książka to seksistowski chłam"
Czytaj więcej >
Katarzyna Derda

Filmoznawczyni, redaktorka, fotografka. Wielbicielka mediów wizualnych, śledząca z uwagą nowinki ze świata kina i seriali.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]