Wyszukaj w serwisie
newsy tylko u nas foto telewizja kobieta quizy
Swiatgwiazd.pl > Newsy > Jak brzmiało prawdziwe nazwisko Elżbiety II? Prawdę ujawniono w akcie zgonu
Aleksander Goldman
Aleksander Goldman 30.09.2022 16:05

Jak brzmiało prawdziwe nazwisko Elżbiety II? Prawdę ujawniono w akcie zgonu

Elżbieta II
fot. CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=30347474 / Wikimedia Commons

29 września, trzy tygodnie od odejścia Elżbiety II, media obiegły zdjęcia aktu zgonu królowej. Ten został zaś opublikowany zgodnie ze szkockim prawem – gdyby monarchini odeszła bowiem na terenie Anglii, nie zaś w szkockim zamku Balmoral, podobny dokument nigdy nie ujrzałaby światła dziennego. Poza oficjalną datą i godziną odejścia, w akcie wskazano także prawdziwe nazwisko Elżbiety II, którym nie posługiwała się na co dzień.

Jak brzmiało nazwisko Elżbiety II?

Nie od dziś wiadomo, że brytyjscy monarchowie cieszą się większymi prawami, aniżeli zwykli śmiertelnicy. Nie tylko nie mogą bowiem zostać pociągnięci do odpowiedzialności w przypadku popełnienia przestępstwa, ale także są uprawnieni do podróży bez paszportu czy prowadzenia pojazdów bez zezwolenia.

Nie inaczej wygląda to w przypadku nazwiska – oficjalnie nie tylko sama osoba zasiadająca na brytyjskim tronie, ale i członkowie rodziny królewskiej posługują się bowiem jedynie przynależnymi im tytułami. Jak ujawnia jednak akt zgonu zmarłej monarchini, w oficjalnych rejestrach widniała ona pod nazwiskiem, która otrzymała w chwili urodzenia. To brzmiało zaś Elżbieta Aleksandra Maria Windsor. Imiona otrzymała zaś kolejno: po swojej matce, prababce oraz babce.

Mimo posiadania "prawdziwego" nazwiska Elżbieta nigdy nie posługiwała się oficjalnymi danymi – do 1936 roku znana była jako księżniczka Elżbieta z Yorku, później jako księżniczka, dalej – księżna Edynburga, finalnie zaś Jej Wysokość królowa Elżbieta II.

Skąd wzięło się nazwisko Elżbiety II?

Co ciekawe, oficjalne nazwisko obecnego brytyjskiego monarchy, króla Karola III, różni się od tego, które widniało w dokumentach jego matki. Brzmi bowiem Charles Philip Arthur George Mountbatten-Windsor, pierwszy człon pochodzi zaś od nazwiska jego ojca, księcia Filipa.

Do 1917 roku brytyjska rodzina królewska posługiwała się zaś niemieckobrzmiącym nazwiskiem Saksonia-Coburg-Gotha. O oficjalnej zmianie zdecydował dopiero dziadek Elżbiety II – król Jerzy V. Miało to związek przede wszystkim z I wojną światową, a tym samym wątpliwą sympatią dla Niemców wśród Brytyjczyków.

Tym samym, wbrew pozorom, to nie zamek Windsor, w którym częstą gościnią była zmarła królowa, wziął nazwę od samej dynastii, a wręcz przeciwnie. Windsorowie zawdzięczają nazwisko swojej posiadłości.

Artykuły polecane przez redakcję Świata Gwiazd:

  1. Uwielbiana polska para rozstała się po 12 latach małżeństwa. "Tego ślubu w ogóle miało nie być"

  2. Rodzina królewska ukrywała prawdę o śmierci Elżbiety II. Wyciekł akt zgonu królowej

  3. Polacy pokochali go za rolę w "Kryminalnych", jego partnerka nagle odebrała sobie życie. "Nie miała już nadziei"

Zapraszamy na naszego Instagrama Jeżeli chcesz się podzielić informacjami na temat gwiazd i nowinek ze świata show-biznesu koniecznie napisz do nas na adres: redakcja@swiatgwiazd.