Król Karol III zerwie z odwieczną tradycją? Tego fragmentu koronacji nie widział dotąd nikt
Koronację Karola III będzie oglądał cały świat. Wydarzenie transmitowane będzie w telewizji i internecie. Do tej pory pewien jej etap pozostawał ukryty przed wszystkimi. Teraz ta najbardziej mistyczna i religijna chwila może ulec zmianie.
Sekretna i święta część koronacji, czyli namaszczenie olejami świętymi, zawsze była niedostępna dla „ludu”. Władca był w jej trakcie zasłonięty specjalnym baldachimem. Nowy król zmienia dotychczasowy ceremoniał. Na czym polegają różnice? W rozmowie z nami wyjaśnia je dr Wioletta Wilk-Turska.
Koronacja Karola III: na czym polega namaszczenie świętymi olejami?
– Namaszczenie jest wprowadzeniem do najbardziej świętego i znaczącego rytuału całego porządku koronacyjnego. […] Właśnie namaszczenie świętym olejem jest najstarszą formą wyświęcenia króla i jest najświętszym ze wszystkich rytuałów obecnych podczas koronacji – pisze Wilk-Turska w swojej książce „Korona”.
Ta część ceremonii będzie polegać na tym, że arcybiskup Canterbury wyleje święty olej na łyżkę koronacyjną. Następnie namaści on króla, nakładając olej na jego ręce, klatkę piersiową i głowę. Jest to jedyna część historycznej ceremonii, która nigdy nie była oglądana przez gości ani transmitowana w telewizji.
Podczas koronacji królowej Elżbiety w 1953 roku namaszczenie odbyło się pod baldachimem ze złotego materiału podtrzymywanym przez czterech Kawalerów Podwiązki. Podczas nadchodzącej ceremonii baldachim będzie trzymany przez osoby z różnych oddziałów wojskowych, w tym szkockich, walijskich i irlandzkich.
Anna Powierza poddała się plastyce powiek. Pochwaliła się nowym wizerunkiemKoronacja Karola III: przejrzysty baldachim
– Namaszczenie jest momentem najbardziej intymnym, kiedy monarcha, skryty pod baldachimem, mógł w spokoju, choć przez chwilę, wzruszyć się lub przeżywać emocje w osobisty sposób, nie będąc podglądanym – mówi w rozmowie z nami Wilk-Turska, dodając, że podczas koronacji Elżbiety kamery skierowane były na główny ołtarz.
Podstawowa różnica pomiędzy baldachimem Karola III a tym, jaki wykonano dla Elżbiety II jest taka, że będzie on częściowo przejrzysty, dzięki czemu będzie można obserwować władcę podczas ceremoniału namaszczenia. Nie wiadomo jednak oczywiście, czy moment ten pokażą kamery. „Jeżeli on zdecyduje inaczej, to tak będzie. To jego dzień i ma prawo przeżywać go we własny sposób. Jeśli chce się podzielić tym momentem z poddanymi, to ma do tego prawo” mówi nam ekspertka.
Koronacja Karola III: symbolika zrównoważonego rozwoju
Na baldachimie wykonanym dla Karola wyszyto wzór przedstawia drzewo reprezentujące 56 krajów członkowskich Wspólnoty Narodów. Inspirowany jest witrażem z królewskiej kaplicy w Pałacu św. Jakuba w Londynie.
U podstawy drzewa znajduje się królewski herb, a każdy liść reprezentuje jeden z 56 krajów tworzących Wspólnotę Narodów. Są też dekoracyjne róże, anioły i zwój, który zawiera cytat z Juliana z Norwich. Kolejne ważne symbole to słońce i gołębie pokoju, odnoszące się do boga. Cały parawan ma 2,6 metra wysokości.
Aby nawiązać do zrównoważonego rozwoju, drewniane słupy zostały wykonane przez stolarza Nicka Gutfreunda przy użyciu powalonego przez wiatr drzewa z Windsoru (zasadzonego przez księcia Northumberland w 1765 roku), a nić użyta do stworzenia konturu drzewa jest w pełni ekologiczna, wykonana w 100% z włókien lycrowych. Tkanina wykonana jest z wełny australijskiej i nowozelandzkiej, a później wykończona w brytyjskich tkalniach.
Dokładny harmonogram całych obchodów, które potrwają aż trzy dni, przeczytacie tutaj.
Książka „Korona. Fenomen najpotężniejszej monarchii” Wioletty Wilk-Turskiej została wydana przez Wydawnictwo Luna. Jej premiera miała miejsce 26 kwietnia 2023 roku. Znajdziecie w niej niezwykłe ciekawostki na temat historii brytyjskiej rodziny królewskiej.
Zobacz zdjęcia:
Źródło: People