Małgorzata Halber trafiła do szpitala psychiatrycznego. W mocnym wpisie uderzyła w system ochrony zdrowia
Dziennikarka i pisarka Małgorzata Halber trafiła do szpitala psychiatrycznego. W obszernym wpisie w mediach społecznościowych wyjaśniała, jakie były ku temu powody oraz dlaczego zdecydowała się na prywatną placówkę. Według doniesień dziennikarki, polska służba zdrowia radzi sobie coraz gorzej.
Jeszcze dekadę temu telewidzowie mogli obserwować poczynania dziennikarki jako prowadzącej stacji muzycznej Viva Polska. W swojej karierze współpracowała ze znanymi telewizjami takimi jak: TVP czy Polsat.
Życie przed kamerą nie było jednak spełnieniem marzeń Małgorzaty Halber, która postanowiła usunąć się ze szklanego ekranu, by rozwijać pisarką pasję. Dziennikarka i rysowniczka stworzyła kilka dzieł literackich, w których poruszała prywatne sprawy, w tym stan swojego zdrowia psychicznego. Kobieta niedawno poinformowała, że trafiła do szpitala psychiatrycznego.
Małgorzata Halber została pacjentką szpitala psychiatrycznego
Dziennikarka wielokrotnie wspominała o swoim zdrowiu psychicznym, nie bojąc się unikania tematów związanych z jego pogorszeniem. Z kryzysami starała poradzić sobie, oddając się artystycznym pasją m.in.: napisała książkę "Najgorszy człowiek na Świecie", a także stworzyła zestaw rysunków "Kołonotatnik z Bohaterem".
Małgorzata Halber nie boi się wyrażać własnego zdania, nawet jeśli niektórzy mogliby uznać jej opinie za kontrowersyjne. W najnowszym poście zamieszczonym w mediach społecznościowych dziennikarka poinformowała, że trafiła na oddział szpitala psychiatrycznego.
— A więc stało się. Po półtora miesiąca siłowania się z tym, czy jestem w stanie wstać, czy nie, leżeniu przy zasłoniętych zasłonach i absolutnym festiwalu nienawiści do samej siebie położyłam się do szpitala psychiatrycznego. Prywatnego. To nie pierwszy raz — rozpoczęła obszerny wpis na Facebooku.
Małgorzata Halber podkreślała, że wybór prywatnej placówki nie był dla niej łatwą decyzją. Początkowo dziennikarka chciała wybrać publiczny szpital, jednak standard pomocy, który przedstawili jej pracownicy, był niedopuszczalny.
— Siłowanie się polegało na tym, że chciałam do publicznego. Bo raz, że przecież ku**a płacę te podatki, a dwa: bo to niesprawiedliwe. Bo dlaczego ja mam mieć lepszą opiekę tylko bo, o. Poza tym 11 lat uczęszczania na mitingi, dwa i pół roku terapii uzależnień na NFZ (jak również nauka w państwowych szkołach) nauczyły mnie, że ja nie chcę siedzieć w jakimś pałacu z tworzywa, ja chcę do prawdziwych ludzi z normalnego społeczeństwa. Bo wyłażenie z bańki jest zdrowe — wyjaśniała odczucie sprawiedliwości.
Małgorzata Halber krytykuje publiczne placówki psychiatryczne
Dziennikarka przyznała, że w przeszłości próbowała szukać pomocy w szpitalu psychiatrycznym, który jest refundowany przez NFZ, jednak standard w takich placówkach jest niedopuszczalny.
— Na sam koniec powiem że tak, leżałam w państwowym szpitalu. Na materacu na korytarzu w stołówce między gabinetem zabiegowym a palarnią. Obchód wyglądał tak jak wspominałam wcześniej, lekarz pytał mnie w obecności 10 stażystów jak się pani dzisiaj czuje, zapisywał i szedł dalej. O psychologu to może nawet nie będę wspominać — napisała.
W prywatnej placówce psychiatrii Małgorzata Halber może liczyć na m.in.: codzienną rozmowę z lekarzem, terapię grupową, opiekę specjalistyczną na każdym kroku oraz spotkanie z psychologiem podczas prywatnych sesji. Choć mogłoby się wydawać, że zapewnienie takiej opieki powinno być minimalnym standardem w placówkach psychiatrycznych, nie wszyscy mogą pozwolić sobie na odpowiednią pomoc.
— To, co mam zapewnione w szpitalu prywatnym wypisałam natomiast dlatego, że to POWINNA BYĆ NORMA. A nie coś dostępnego dla wybranej garstki bogaczy — podkreśla dziennikarka. Dbanie o zdrowie psychiczne jest najważniejszym z aspektów naszego codziennego funkcjonowania. Powinniśmy mieć możliwość kontaktu ze specjalistami, którzy z powagą potraktują nasze wołanie o pomoc.
Jeśli znajdujesz się w trudnej sytuacji, potrzebujesz pomocy lub masz myśli samobójcze, nie wahaj się skorzystać z czynnych całą dobę numerów pomocowych – 116 111 (telefon zaufania dla dzieci i młodzieży), 800 70 22 22 (centrum wsparcia dla dorosłych w kryzysie psychicznym), 800 12 12 12 (wsparcie psychologiczne dla dzieci, młodzieży oraz opiekunów).
Artykuły polecane przez redakcję Świata Gwiazd:
Używasz perfum? O jednej rzeczy możesz nie mieć pojęcia, zdumiewające informacje
Księżna Kate unika produktu, który kochają Polacy. To największy sekret jej urody
Zapraszamy na naszego Instagrama
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami na temat gwiazd i nowinek ze świata show-biznesu koniecznie napisz do nas na adres: [email protected].