Wyszukaj w serwisie
newsy tylko u nas foto telewizja kobieta quizy
Swiatgwiazd.pl > Newsy > Natalia Kukulska w żałobie. Właśnie poinformowała o śmierci wybitnego polskiego artysty. Jego piosenki zna cała Polska
Anna Lipska
Anna Lipska 13.12.2023 16:34

Natalia Kukulska w żałobie. Właśnie poinformowała o śmierci wybitnego polskiego artysty. Jego piosenki zna cała Polska

Nie żyje Lech Konopiński
Nie żyje Lech Konopiński, fot. KAPIF/Instagram

Natalia Kukulska pogrążona w żałobie. Nie żyje Lech Konopiński. Artystka pożegnała go w poruszającym wpisie na Instagramie. Kim był?

Natalia Kukulska w żałobie. Nie żyje Lech Konopiński

W środę rano w wieku 92 lat zmarł Lech Konopiński. Był autorem kilkudziesięciu książek oraz niezliczonej ilości tekstów piosenek, z których wiele stało się ponadczasowymi przebojami. Smutne wieści przekazał między innymi poznański oddział Związku Literatów Polskich.

Dzisiaj, 13 grudnia 2023 r., rano, zmarł Lech Konopiński – poeta, dziennikarz, publicysta, satyryk, aforysta, autor utworów dla dzieci i młodzieży oraz widowisk telewizyjnych. Nowator formy i treści typu haiku, aforyzmów, trioletów, oktostychów oraz krótkich form satyrycznych, były wiceprezes Wielkopolskiego Oddziału Związku Literatów Polskich, który utworzył 20 lat temu, w 2003 roku - czytamy w komunikacie.

Artystę pożegnała także Natalia Kukulska. Kim był dla niej Konopiński?

Smutne urodziny Rafała Grabiasa. Ostatni partner Gabriela Seweryna dał mu w kość. "Siekiera wisi w powietrzu" Legenda polskiego kina w dramatycznej sytuacji. Najpierw śmierć ukochanej osoby, a teraz pilna zbiórka

Natalia Kukulska żegna Lecha Konopińskiego

Na profilu instagramowym Natalii Kukulskiej pojawił się smutny wpis. Pożegnała w nim Lecha Konopińskiego. 

Od kilku dni moje myśli krążą wokół Lecha Konopińskiego. Należał do grona przyjaciół moich rodziców a nawet dziadków. Lechu był uznanym poznańskim poetą, bajkopisarzem, fraszkopisarzem i autorem tekstów piosenek. Napisał ich wiele również dla mojej mamy (min. „ Najtrudniejszy pierwszy krok” Za każdy uśmiech”, „ Za wszystkie noce”)… był również świadkiem na ślubie moich rodziców - zaczęła wpis.

Dodała, że chciała zobaczyć Lecha i jego żonę na swoich koncertach.

I nie umiem wytłumaczyć dlaczego akurat teraz tak intensywnie o nim myślałam. Będąc na koncertach świątecznych w Poznaniu zaprosiłam wujka Lecha wraz z małżonką, ciocią Hanią na mój koncert. Nie przyszli bo nie czuli się najlepiej. Przyszedł za to ich wnuk - Tomek i przekazał mi torbę pełną książek dla dzieci, autorstwa wujka, z myślą o mojej Laurce. Dziś natomiast rozmawiałam z moim synem o aranżacjach lat siedemdziesiątych i puściłam mu jeden z ulubionych utworów mojej mamy „ Kto powie nam”… To też piosenka, którą napisał Lech Konopiński. 

Potem niestety przyszły smutne wieści.

Wkrótce zadzwonił telefon. Jego Wnuk Tomek poinformował, że dziadek właśnie zmarł. Jak nie wierzyć w znaki? Przeżył piękny wiek 92 lata, tyle ile moja babcia… Zresztą na dziewięćdziesiątych urodzinach mojej babci był jednym z gości i napisał dla niej wspaniały wiersz. Miał niesamowite pióro i poczucie humoru. Mam o nim tyle ciepłych wspomnień. Pamiętam, jak dopiero co, śpiewałam na jego sześćdziesiątych urodzinach mając lat 16… a gdy śpiewałam będąc dzieckiem, też napisał dla mnie piosenkę „Mała smutna królewna”… taka znów się dzisiaj czuję. Wujku, dziękuję za Twoją obecność w naszym życiu. Rodzinie składam szczere kondolencje. A wam polecam twórczość Lecha Konopińskiego / od błyskotliwej fraszki i satyry po wspaniałe wiersze dla dzieci, godne skojarzeń z Tuwimem czy Brzechwą… - zakończyła.

Kim był Lech Konopiński?

Lech Konopiński był artystą wybitnym. Napisał 60 książek o nakładzie ok. 5 mln egzemplarzy. Stworzył zbiory aforyzmów, fraszek, wierszy, piosenek, m.in.: "Amoreski", Diabelskie Sztuczki", "Pawie Oczka", "Rajskie Jabłuszka", "Alfabet Amora", "Uśmieszki i Łezki" oraz "Oczarowani limerykami".

Od 1961 roku pisał teksty piosenek, m.in. dla Anny Jantar, Eleni, Jerzego Grunwalda, Krzysztofa Krawczyka: "Najtrudniejszy pierwszy krok", "Co ja w tobie widziałam", "Za każdy uśmiech twój", "Za wszystkie noce", "Poniesie nas wiatr", "Nigdy w piątek", "To co dał nam świat", "Szła noc" - I nagroda w konkursie Ministerstwa Obrony Narodowej na piosenkę żołnierską - 1970, "Król pikowy", "Miłość jak wino", "Na miłość nie ma rady", "Popędzimy w dal saniami" i inne (około 200) oraz dla zespołów regionalnych: "Kapela zza winkla" "Plewiszczoki" , "Junki z Buku" - ponad 100 piosenek, napisanych gwarą poznańską - wyliczył w pożegnaniu Związek Literatów Polskich.

Działał także w Wielkopolskim Oddziałem Związku Literatów Polskich, a także w Polskim Związku Filatelistów i Związku Autorów i Kompozytorów ZAKR.

Poniżej piosenka, którą Lech Konopiński napisał specjalnie dla Natalii Kukulskiej.