Swiatgwiazd.pl
roman kostrzewski

Kucharz14, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Nie żyje Roman Kostrzewski. Na co chorował lider zespołu Kat?

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Katarzyna Derda

Nie żyje Roman Kostrzewski, legendarny muzyk, wokalista i dawny lider zespołu Kat. Informację o jego śmierci opublikowali członkowie grupy. Artysta zmarł 5 dni przed swoimi 62. urodzinami. Cierpiał na chorobę nowotworową.

Roman Kostrzewski jest jedną z ikonicznych postaci na polskiej scenie metalowej. Jego twórczość wpłynęła na rozwój tego gatunku w naszym kraju. Przez wiele lat był związany z zespołem Kat, działał też w Alkatraz, w 2004 roku założył grupę "Kat&Roman Kostrzewski".

Roman Kostrzewski: choroba

- I stało się to, czego przez długi czas nie chcieliśmy dopuścić do świadomości, liczyliśmy, że sprawy potoczą się inaczej, a zamiast tej informacji przeczytacie informację o zbliżających się koncertach albo premierze płyty - piszą członkowie zespołu Kat&Roman Kostrzewski.

- Z wielkim smutkiem i pogruchotanymi sercami informujemy, że dziś odszedł od nas Romek. Zasnął spokojnie, otoczony dobrą opieką i bliskimi. Już go nie boli. Do zobaczenia w Piekle Przyjacielu! - żegnają swojego kolegę i przyjaciela muzycy.

Dramat Kostrzewskiego zaczął się w 2019 roku. To wtedy jego zespół poinformował o odwołaniu koncertów, nie podając jednak oficjalnej przyczyny. W styczniu 2020 roku na oficjalnym profilu grupy na Facebooku pojawiło się oświadczenie:

- Nie chcemy wdawać się w niepotrzebne szczegóły, więc powiemy tylko, że tym razem nie chodzi o przeziębienie i sprawa wymaga poważniejszych kroków - napisali członkowie Kat&Roman Kostrzewski.

Dopiero po pewnym czasie okazało się, że Kostrzewski cierpi na chorobę nowotworową. 12 września 2021 roku zorganizowano koncert charytatywny "Do zobaczenia w piekle", z którego dochód w całości miał być poświęcony na leczenie muzyka. Niestety, dziś ostatecznie rak wybrał batalię.

Beata Tyszkiewicz

Córka Beaty Tyszkiewicz nie może wprowadzić się do mamy. Powodem jest obowiązujące prawo

CZYTAJ DALEJ

Roman Kostrzewski i dwa zespoły Kat

Kostrzewski urodził się w 1960 roku na Śląsku. Do zespołu Kat, wówczas początkującego, dołączył w 1981 roku. Nowe, metalowe brzmienie zostało docenione na festiwalu w Jarocinie w 1984 roku. Wkrótce też ukazała się pierwsza płyta - krążek "666", wydany w 1985 roku, dziś uchodzi za klasykę polskiego metalu.

Zespół zasłynął nie tylko wyrazistym, mocnym brzmieniem, ale też bardzo kontrowersyjnymi tekstami, w których dominowała tematyka okultystyczna i satanistyczna. Grupa nie przejmowała się jednak zgorszeniem, jakie wzbudzała - problemy pojawiły się za to wewnątrz ugrupowania.

W pewnym momencie z Kostrzewskim skonfliktowany był niemal cały ówczesny zespół. Główne tarcia pojawiały się między nim a Piotrem Luczykiem, gitarzystą. Doszło nawet do zawieszenia działalności Kata.

Do ostatecznego rozpadu grupy doszło w 2004 roku. Zespół nagrywał wtedy materiały do nowej płyty. Podczas wspólnej pracy różnice okazały się nie do pogodzenia - zespół Kat istniał dalej, grając z różnymi wokalistami. Sam Kostrzewski założył zaś grupę Kat & Roman Kostrzewski.

Artykuły polecane przez redakcję Świata Gwiazd:

  1. Zwycięzca "Milionerów" nagle przerwał milczenie. Wyszło, ile naprawdę dostał pieniędzy

  2. Lekarze nie dawali jej żadnych szans. Niepojęte, co stało się krótko po wypadku

  3. Dramatyczne chwile w domu Justyny Żyły, błagała o pomoc. Nagle przekazała przejmującą wiadomość

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami na temat gwiazd i nowinek ze świata show-biznesu koniecznie napisz do nas na adres: redakcja@swiatgwiazd.pl.

Aktorka nagle zniknęła z ekranów. Choroba zmieniła jej życie, mało kto miał o niej pojęcie

Elżbieta Zającówna była wielką gwiazdą, uwielbianą przez miliony Polaków. Aktorka jednak nagle zniknęła z polskiej sceny filmowej, wszystko przez chorobę.

Zobacz galerię >

Jak dobrze znasz Krzysztofa Krawczyka?

Pytanie 1 z 4

Jak nazywa się druga żona Krzysztofa Krawczyka?

Tagi:

Katarzyna DerdaAutor

Filmoznawczyni, redaktorka, fotografka. Wielbicielka mediów wizualnych, śledząca z uwagą nowinki ze świata kina i seriali.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatgwiazd.pl

Podobne artykuły

fot. TRICOLORS/East News

Życie Gwiazd

Kalczyńska wbiła szpileczkę Cichopek i Kurzajewskiemu? "Para prezenterów zawieszona po tym, jak na jaw wyszedł romans"

Czytaj więcej >
fot. Olaf Lubaszenko, "Festiwal Gwiazd - konferencja", 2015/06/16, KAPiF/Anna Mucha, "Niewidzialna wojna - premiera filmu", 2022/09/29, KAPiF, Jan Nowicki, "Jan Nowicki - Serca gwiazd", 2019/09/30, KAPiF

Życie Gwiazd

Gwiazdy żegnają Jana Nowickiego: Adrianna Biedrzyńska, Anna Mucha, Cezary Pazura, Olaf Lubaszenko i inni

Czytaj więcej >
fot. Rodzina zastępcza,"Gwiazdy z Polsatem", 2007/02/22, / Aleksandra Szwed, Misheel Jargalsaikhan, "Gala jubileuszowa 30 lat Telewizji Polsat", 2022/12/06, KAPiF

Życie Gwiazd

Siostry z "Rodziny zastępczej" znowu razem. Aleksandra Szwed i Misheel Jargalsaikhan na wspólnym zdjęciu

Czytaj więcej >
fot. Jan Nowicki, Łukasz Nowicki, Halina Mlynkowa,  "książka Droga do domu - Jan Nowicki", 2009/12/08, KAPiF

Życie Gwiazd

Był "zupełnie niestandardowym" dziadkiem jej syna. Halina Mlynkowa żegna Jana Nowickiego: "Ach Tato"

Czytaj więcej >
fot. J.Krzywdziński - Konrad Gruda (1968). "4 x 100 dla Polski", p.97, Warszawa: Sport i Turystyka. no ISBN., cropped, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=9590215/ "Jan Nowicki — Serca gwiazd", 2019/09/30, KAPiF

Życie Gwiazd

Nowicki zobaczył ją i powiedział: "To będzie matka mojego dziecka”, urodziła mu syna. Kim była Barbara Janiszewska-Sobotta?

Czytaj więcej >
Paulina Sykut-Jeżyna, fot. KAPiF

Życie Gwiazd

Paulina Sykut-Jeżyna na 30-leciu Polsatu. Wszyscy spoglądali na jej kreację

Czytaj więcej >