Swiatgwiazd.pl > Newsy > Nie żyje Roman Kostrzewski. Na co chorował lider zespołu Kat?
Katarzyna Derda
Katarzyna Derda 24.03.2022 09:57

Nie żyje Roman Kostrzewski. Na co chorował lider zespołu Kat?

roman kostrzewski
Kucharz14, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Nie żyje Roman Kostrzewski, legendarny muzyk, wokalista i dawny lider zespołu Kat. Informację o jego śmierci opublikowali członkowie grupy. Artysta zmarł 5 dni przed swoimi 62. urodzinami. Cierpiał na chorobę nowotworową.

Roman Kostrzewski jest jedną z ikonicznych postaci na polskiej scenie metalowej. Jego twórczość wpłynęła na rozwój tego gatunku w naszym kraju. Przez wiele lat był związany z zespołem Kat, działał też w Alkatraz, w 2004 roku założył grupę "Kat&Roman Kostrzewski".

Roman Kostrzewski: choroba

- I stało się to, czego przez długi czas nie chcieliśmy dopuścić do świadomości, liczyliśmy, że sprawy potoczą się inaczej, a zamiast tej informacji przeczytacie informację o zbliżających się koncertach albo premierze płyty - piszą członkowie zespołu Kat&Roman Kostrzewski. - Z wielkim smutkiem i pogruchotanymi sercami informujemy, że dziś odszedł od nas Romek. Zasnął spokojnie, otoczony dobrą opieką i bliskimi. Już go nie boli. Do zobaczenia w Piekle Przyjacielu! - żegnają swojego kolegę i przyjaciela muzycy.

Dramat Kostrzewskiego zaczął się w 2019 roku. To wtedy jego zespół poinformował o odwołaniu koncertów, nie podając jednak oficjalnej przyczyny. W styczniu 2020 roku na oficjalnym profilu grupy na Facebooku pojawiło się oświadczenie:

- Nie chcemy wdawać się w niepotrzebne szczegóły, więc powiemy tylko, że tym razem nie chodzi o przeziębienie i sprawa wymaga poważniejszych kroków - napisali członkowie Kat&Roman Kostrzewski.

Dopiero po pewnym czasie okazało się, że Kostrzewski cierpi na chorobę nowotworową. 12 września 2021 roku zorganizowano koncert charytatywny "Do zobaczenia w piekle", z którego dochód w całości miał być poświęcony na leczenie muzyka. Niestety, dziś ostatecznie rak wybrał batalię.

Roman Kostrzewski i dwa zespoły Kat

Kostrzewski urodził się w 1960 roku na Śląsku. Do zespołu Kat, wówczas początkującego, dołączył w 1981 roku. Nowe, metalowe brzmienie zostało docenione na festiwalu w Jarocinie w 1984 roku. Wkrótce też ukazała się pierwsza płyta - krążek "666", wydany w 1985 roku, dziś uchodzi za klasykę polskiego metalu.

Zespół zasłynął nie tylko wyrazistym, mocnym brzmieniem, ale też bardzo kontrowersyjnymi tekstami, w których dominowała tematyka okultystyczna i satanistyczna. Grupa nie przejmowała się jednak zgorszeniem, jakie wzbudzała - problemy pojawiły się za to wewnątrz ugrupowania.

W pewnym momencie z Kostrzewskim skonfliktowany był niemal cały ówczesny zespół. Główne tarcia pojawiały się między nim a Piotrem Luczykiem, gitarzystą. Doszło nawet do zawieszenia działalności Kata.

Do ostatecznego rozpadu grupy doszło w 2004 roku. Zespół nagrywał wtedy materiały do nowej płyty. Podczas wspólnej pracy różnice okazały się nie do pogodzenia - zespół Kat istniał dalej, grając z różnymi wokalistami. Sam Kostrzewski założył zaś grupę Kat & Roman Kostrzewski.

Artykuły polecane przez redakcję Świata Gwiazd:

  1. Zwycięzca "Milionerów" nagle przerwał milczenie. Wyszło, ile naprawdę dostał pieniędzy

  2. Lekarze nie dawali jej żadnych szans. Niepojęte, co stało się krótko po wypadku

  3. Dramatyczne chwile w domu Justyny Żyły, błagała o pomoc. Nagle przekazała przejmującą wiadomość

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami na temat gwiazd i nowinek ze świata show-biznesu koniecznie napisz do nas na adres: [email protected].