Anna Dymna Żródło: Facebook.com/@Kiedyś było jakoś fajniej

Niezapomniane role filmowe Anny Dymnej

23 Marzec 2021 Natalia NiewczasNatalia Niewczas

Kim jest osoba ze zdjęcia? To jedna z najsłynniejszych polskich aktorek, Anna Dymna we własnej osobie. Choć jej postać nie jest dobrze znana młodszym pokoleniom, tysiące nieco dojrzalszych widzów doskonale pamięta największe role aktorki, w tym jej występ w niezwykle popularnym w latach 80 ubiegłego wieku filmie “Znachor”.

  • Anna Dymna błyszczała najjaśniej w latach 80 ubiegłego wieku
  • Zachwyciła widownię rolami w “Znachorze” czy “Janosiku”
  • Od wielu lat aktorka kieruje fundacją “Mimo Wszystko”

Anna Dymna to wręcz legenda polskiego kina. Laureatka “Orła” i prezes oraz założycielka fundacji “Mimo Wszystko” zapadła w pamięć tysiącom telewidzów, który z zapartym tchem śledzili losy jej filmowych postaci. Szczyt jej popularności przypadł na lata 80. ubiegłego wieku.

Niezapomniane role Anny Dymnej

Aktywność zawodowa Anny Dymnej rozpoczęła się pod koniec lat 60 ubiegłego wieku. By aktorka mogła pokazać swój talent w niezapomnianych filmowych produkcjach, za młodu występowała w podwórkowym teatrzyku, wcielając się w role postaci z bajek, jak i bohaterów Szekspirowskich dramatów.

Anna Dymna debiutowała aktorsko na deskach teatru. Jeszcze przed ukończeniem studiów w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej propozycje zaczęły spływać także od przedstawicieli polskiej kinematografii. Tylko w 1971 roku coraz wyraźniej jaśniejąca gwiazda polskiego kina wystąpiła w aż trzech produkcjach (“150 na godzinę”, “Szerokiej drogi, kochanie”, “Diament radży”, “Pięć i pół bladego Józka” oraz “Jak daleko stąd, jak blisko”).

Kariera Anny Dymnej rozkręcała się wręcz błyskawicznie. Swój udział miała w tym z pewnością uroda aktorki; drobna i delikatna twarz i subtelny uśmiech z miejsca ujmowały widzów.

Kim jest żona Krzysztofa Krawczyka?Kim jest żona Krzysztofa Krawczyka?Czytaj dalej

Do najbardziej znanych filmowych kreacji Anny Dymnej należą między innymi te z filmu “Nie ma mocnych”, gdzie aktorka zagrała wnuczkę Kargula i Pawlaka oraz kreacja szlachcianki z “Janosika”. Niezapomniany przez fanów jest także występ Anny Dymnej w “Znachorze”. Na potrzeby produkcji aktorka wcieliła się w żonę doktora Wilczura.

- Jednak wszystkie moje stare i nowe role coś łączy. Jakaś szlachetność postaci. (...) Właściwie zawsze kreuję role prawych, czystych ludzi, których staram się wybronić, wyłuskać prawdę spod pozorów - mówiła w jednym z wywiadów Anna Dymna.

Serce na dłoni

Choć lecą lata, rodacy nie zamierzają zapominać o wyjątkowej Annie Dymnej. Nie bez znaczenia pozostaje w tym przypadku działalność w ramach fundacji “Mimo Wszystko”, w którą aktorka angażuje się od wielu lat. To właśnie ona powołała bowiem do życia organizację pożytku publicznego pomagającą dorosłym dotkniętym niepełnosprawnościami intelektualnymi.

Gdy tylko w social mediach pojawia się zdjęcie Anny Dymnej z młodych lat, internauci chętnie przypominają nie tylko o znakomitych rolach aktorki, ale i jej dobrym sercu. Dobre serce to bowiem coś, czego nie zmaże nawet upływający czas.

- Nadal jest piękną kobietą zewnętrznie, a przede wszystkim wewnętrznie, ma niesamowicie ciepły głos i robi bardzo dużo dla innych ludzi- zauważa jedna z internautek.

Artykuły polecane przez redakcję ŚwiatGwiazd.pl:

Źródło: Facebook, Wikipedia, Culture

Następny artykuł