Wyszukaj w serwisie
newsy tylko u nas foto telewizja kobieta quizy
Swiatgwiazd.pl > Newsy > Sobowtórka Edyty Górniak na Eurowizji. Ludzie przecierali oczy
Kamila Szamik
Kamila Szamik 08.05.2024 08:21

Sobowtórka Edyty Górniak na Eurowizji. Ludzie przecierali oczy

Edyta Górniak Natalia Barbu
fot.: KAPiF/Youtube

Za nami pierwszy półfinał 68. edycji Konkursu Eurowizji. Wystąpiła tam Natalia Barbu, reprezentantka Mołdawii. Jak się okazuje, wokalistka jest łudząco podobna do Edyty Górniak. Aż ciężko w to uwierzyć. 

68. Konkurs Eurowizji w Szwecji

W tym roku odbywa się 68. edycja Konkursu Piosenki Eurowizji. Zważywszy, że zeszłoroczną zwyciężczynią była Loreen, reprezentująca Szwecję, tegoroczna impreza odbywa się w Malmö Arena w Szwecji. 

Jest to drugi raz, kiedy Malmö Arena jest gospodarzem konkursu. Hasło przewodnie tegorocznej Eurowizji to "United By Music", które będzie używane również w przyszłych latach. Pierwszym etapem konkursu, podobnie jak w poprzednich latach, są dwa półfinały. W każdym z nich weźmie udział 14 artystów. Pierwszy półfinał odbył się 7 maja, a drugi będzie miał miejsce dwa dni później, 9 maja.  

Wielki finał zaplanowany jest na sobotę, 11 maja 2024 roku. Będzie on transmitowany online na oficjalnym kanale konkursu na platformie YouTube.

Mroczna piosenka i poważne afery. Kim jest Bambie Thug z Irlandii? Skandal z Ukrainą na Eurowizji. Kraj walczy, a reprezentantka pokazała się w czymś takim

Jakie kraje dostały się do finału?

Po skończeniu wszystkich występów pierwszego półfinału i po zamknięciu linii do głosowania wszystko stało się jasne. Oglądający z 18 różnych krajów dokonali decyzji, które państwa zakwalifikowały się do finału Eurowizji 2024 z pierwszego półfinału. Wybrali dziesięciu najwyżej ocenionych uczestników w głosowaniu publiczności. 

Warto zaznaczyć, że w tym etapie konkursu — w przeciwieństwie do finału — punkty od sędziów nie były brane pod uwagę, chyba że pojawiłaby się sytuacja kryzysowa, np. usterka systemu audiotele. Niestety, Polska nie znalazła się wśród państw, które awansowały do finału Eurowizji 2024. 

To oznacza, że Luna kończy swoją przygodę z konkursem i nie będzie walczyć o Grand Prix, które jest przyznawane zwycięzcy finału. Które kraje z pierwszego półfinału zakwalifikowały się do finału Eurowizji 2024? 

 • Serbia: Teya Dora – “Ramonda”
 • Portugalia: Iolanda – "Grito" 
 • Słowenia: Raiven – "Veronika" 
 • Ukraina: Alyona Alyona & Jerry Heil – "Teresa & Maria"
 • Litwa: Silvester Belt – "Luktelk" 
 • Finlandia: Windows95man – "No Rules!" 
 • Cypr: Silia Kapsis – "Liar" 
 • Chorwacja: Baby Lasagna – "Rim Tim Tagi Dim" 
 • Irlandia: Bambie Thug – “Doomsday Blue”
 • Luksemburg: Tali – "Fighter"

Wielkie wrażenie na widzach wywołała reprezentantka Mołdawii, która do złudzenia przypomina Edytę Górniak!

Reprezentantka Mołdawii łudząco podobna do Edyty Górniak

Natalia Barbu, urodzona w 1979 roku w Bielcach, Republice Mołdawii, jest znaną mołdawską piosenkarką, kompozytorką i skrzypaczką. Swój start w świecie muzycznym zanotowała w 2001 roku, kiedy to wydała swój debiutancki album studyjny zatytułowany "Între ieri şi azi". Dwa lata później pojawił się jej drugi krążek pt. "Zbor de dor".  

Natalia miała również okazję wystąpić na Eurowizji już wcześniej. W 2007 roku reprezentowała Mołdawię na Konkursie Piosenki Eurowizji w Helsinkach. Jej wykonanie piosenki "Fight" pozwoliło jej zakwalifikować się do finału, gdzie zajęła 10. miejsce. Poza karierą zawodową Natalia jest żoną milionera Toniego Sote i matką syna Victora. W wywiadach wielokrotnie podkreślała, że inspiracją do napisania piosenki, którą zaprezentowała w tym roku w Szwecji, był dla niej motyw miłości.

To, co zwróciło uwagę widzów to podobieństwo Natalii do polskiej gwiazdy Edyty Górniak. Krótkie ciemne włosy i biała sukienka przypominają nawet wizerunek artystki na Eurowizji. Warto też zwrócić uwagę na mocny głos, pełen emocji, który również przypomina ten Edyty. 

Sobowtórka Edyty Górniak na Eurowizji, fot. YouTube
Sobowtórka Edyty Górniak na Eurowizji, fot. YouTube
Sobowtórka Edyty Górniak na Eurowizji, fot. YouTube
Sobowtórka Edyty Górniak na Eurowizji, fot. YouTube