Wyszukaj w serwisie
newsy tylko u nas foto telewizja kobieta quizy
Swiatgwiazd.pl > Newsy > Tomasz Komenda dostał od państwa kilkanaście milionów. Co zrobił z pieniędzmi? Przed śmiercią wszystko wyszło na jaw
Katarzyna Derda
Katarzyna Derda 21.02.2024 15:44

Tomasz Komenda dostał od państwa kilkanaście milionów. Co zrobił z pieniędzmi? Przed śmiercią wszystko wyszło na jaw

Tomasz Komenda
Co Tomasz Komenda zrobił z odszkodowaniem?, fot.

Tomasz Komenda nie żyje. W przeszłości został niesłusznie skazany za zbrodnię miłoszycką. Sąd uniewinnił go po 18 latach (z 25 całego wyroku). Mężczyzna otrzymał wielomilionowe odszkodowanie. Co zrobił z otrzymaną fortuną?

Czym jest zbrodnia miłoszycka? Historia Tomasza Komendy

Do zbrodni miłoszyckiej doszło w nocy z 31 grudnia na 1 stycznia 1997 roku. Nazwano tak zabójstwo 15-letniej mieszkanki Miłoszyc, Małgorzaty K. Poszła ona na dyskotekę sylwestrową do klubu Alcatraz. Niestety nigdy nie wróciła z niej żywa. 1 stycznia odnaleziono jej ciało, nagie i poranione.

To właśnie za ten czyn został osądzony i skazany Komenda, wówczas 23-letni. Po latach wyszło na jaw, że obciążające, fałszywe zeznanie złożyła sąsiadka jego rodziny, która była z nimi skłócona i w ten sposób chciała się zemścić. Tomasz spędził w więzieniu 18 lat za straszny czyn, którego nie popełnił.

Sąd Najwyższy uniewinnił Komendę 16 maja 2018. Już rok później rozpoczął się nowy proces, w którym oskarżonymi byli Ireneusz M. i Norbert B. Sąd Okręgowy we Wrocławiu uznał ich za winnych, a Sąd Apelacyjny podtrzymał ten wyrok. Pierwszy z mężczyzn otrzymał karę 25 lat pozbawienia wolności, a drugi 15 lat. W międzyczasie Komenda walczył o odszkodowanie. Suma, jaką otrzymał, to prawdziwa fortuna.

To przez nią Tomasz Komenda spędził w więzieniu 18 lat! Dlaczego kłamała w sądzie?! To za nich Tomasz Komenda siedział 18 lat w więzieniu! Ujawniono wizerunki zwyrodnialców

Ile odszkodowania otrzymał Tomasz Komenda?

Komenda otrzymał od państwa polskiego potężną sumę. Za 18 lat spędzonych w więzieniu, wszystkie traumy, których tam doświadczył oraz ból psychiczny i fizyczny, którego doświadczał, przekazano mu 12 milionów zadośćuczynienia i ponad 800 tysięcy odszkodowania.

Od tamtej pory wielokrotnie dziennikarze zastanawiali się, co stało się z tą potężną sumą. Dziennikarze magazynu „Polityka” w jednym z reportaży ogłosili, że tuż po otrzymaniu odszkodowania Komenda udał się do banku i wypłacił milion złotych. Dlaczego? Szczegóły poniżej.

Tomasz Komenda
Tomasz Komenda uniewinniony przez Sąd Najwyższy w 2018 roku, na zdjęciu z adwokatem Zbigniewem Ćwiąkalskim, fot. MARCIN SMULCZYNSKI/East News

Na co Tomasz Komenda wydał pieniądze z odszkodowania?

Kiedy otrzymał odszkodowanie, następnego dnia poszedł do banku wypłacić milion – specjalnie dla niego zamknięto oddział banku – pieniądze zaniósł mamie – czytamy w tekście „Polityki”.

A jednak sama zainteresowana, czyli Teresa Klemańska, matka Tomasza, w wywiadzie dla Onetu przedstawiła bardzo ponurą wersję. Wspomniała przy tym o Gerardzie, swoim najstarszym synu.

Jak tylko się dowiedział, że Tomek dostanie pieniądze, to odciął go od nas. Chciał nas skłócić i to mu się udało. […] Któregoś dnia Tomek bez słowa zostawił klucz na komodzie. I zniknął. Więcej telefonu od nas już nie odebrał. Mój syn okazał się tchórzem. Nawet nie potrafił się z nami pożegnać – mówiła matka Komendy.

Najbardziej mroczny scenariusz maluje jednak Anna Walter, była partnerka Tomasza i matka jego syna. Do niedawna walczyła ona o alimenty na chłopca.

Kiedy Tomek wydawał pieniądze na kupno apartamentów, które stoją puste lub zamieszkują tam członkowie rodziny, na narkotyki i alkohol, kiedy rozdawał pieniądze na lewo i prawo wszystkim swoim kolegom, jego syn mieszkał w zadłużonym mieszkaniu obrośniętym grzybem. Bo Tomek zostawił mnie ze wszystkimi problemami. Po prostu przestałam mu być potrzebna – ogłosiła w oświadczeniu dla mediów.

Jesienią 2023, w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” Komenda podkreślił, że żałuje walki o wysokość alimentów na syna. Bał się jednak, że opinia publiczna wciąż będzie go negatywnie oceniać.

Tomasz Komenda zmarł 21 lutego 2024 roku. Miał 46 lat.

Tomasz Komenda
Tomasz Komenda z byłą partnerką, fot. KAPiF
Tomasz Komenda
Tomasz Komenda, fot. KAPiF
Tomasz Komenda
Tomasz Komenda, fot. KAPiF
Tomasz Komenda
Tomasz Komenda na konferencji w 2018, fot. Jan BIELECKI/East News

Źródło: Polityka, Onet, Super Express